Cirhóza jater: Alkohol v hlavní roli

Jednou z velmi nepříjemných nemocí zaviněných přímo konkrétním člověkem je bezesporu cirhóza jater. Jedná se prakticky o chronickou činnost, při které se postupně mění jaterní buňky vlivem tvorby vaziva. Původní stavba jater se postupně stává minulostí a jedinou šancí na vyléčení nemocného je zpravidla transplantace jater, tedy hodně nákladný a časově náročný proces. My se na cirhózu jater zaměříme mnohem podrobněji. Podíváme se jak na její pojmenování, tak i rozšíření a v neposlední řadě rozklíčujeme hlavní příčiny, příznaky a léčbu.

Výskyt cirhózy jater

Samotný výraz cirhóza má svůj původ v řeckém slovu kirrhos, jež lze do češtiny přeložit jako nažloutlý či zažloutlý. Co se týká četnosti nemocných, každým rokem stoupá. Jen v České republice přibývá v ročním intervalu okolo 2000 pacientů. Mnohem hůře jsou na tom i některé další evropské země. Třeba v Rakousku, Německu, Francii či Itálii je dvakrát více nemocných než u nás. Pozoruhodné je, že se cirhóza až tak často neobjevuje ve stáří, ale v mladším produktivním věku.

Příčinám vévodí alkohol

Samotných příčin vzniku cirhózy jater může být hned několik. My si je vyjmenujeme a popíšeme. Začít musíme alkoholem.

Alkohol

Víte, kde dochází k odbourávání alkoholu? Ano, samozřejmě v játrech. Právě tady oxiduje na acetaldehyd. K tomuto procesu je zapotřebí spousta látek. Přímo se tady vnucuje srovnání mezi muži a ženami. Pánové mají v těle mnohem více enzymu zvaného alkoholdehydro­genáza, jenž se jako hlavní podílí na detoxikaci alkoholu v játrech. Muži v uvozovkách naštěstí propadají alkoholismu častěji. Jaké jsou tedy nebezpečné dávky alkoholu u obou pohlaví? U mužů se udává míra přesahující 60 g na jeden den. Jde přibližně o 4 velká piva, případně 0,7 l vína či 0,2 l destilátu. U žen se jedná o hranici pouhých 20 g na jeden den. Přepočet si už můžete jednoduše udělat sami. Je nutné také poznamenat, že nejhorším rizikovým faktorem je neustálé každodenní konzumování alkoholických nápojů. Játra si totiž vůbec neodpočinou, jelikož čistí krevní řečiště permanentně.

Hepatitidy virového charakteru

Další příčinou mohou být různé typy hepatitid, přičemž nejčastěji se jedná o hepatitidu B. Zhruba okolo 3 % nemocných si projde i cirhózou jater. U hepatitidy C se čísla zvyšují na 5-15 %.

Poruchy metabolismu

Za cirhózou jater mohou zřídka stát i mnohé genetické faktory. Typickým příkladem budiž poruchy metabolismu. Konkrétně bychom mohli jmenovat Wilsonovu chorobu.

Kardiální a idiopatická cirhóza

Za vzácnou je považována kardiální cirhóza, jelikož léčba srdečních onemocnění je dnes na velmi vysoké úrovni. Idiopatická cirhóza je taková, u níž nebyly zkrátka zjištěny vůbec žádné příčiny.

Jak poznat jaterní cirhózu?

Tradičně bývá bohužel jaterní cirhóza asymptomatická. Zkrátka dlouhou dobu nemocný vůbec nepozná, že jí trpí. Projeví se až v momentu, když na zahájení efektivní léčby zbývá minimum času, případně žádný. Jinak se ale objevují příznaky shodné s těmi, jež jsou spojené i s některými jinými chorobami. Jsou jimi například:

- absence chuti k jídlu,

- zvýšená tělesná teplota,

- abnormální únava,

- nadýmání spojené se zácpou,

- rychlá a citelná ztráta tělesné hmotnosti,

- změny v menstruačním cyklu.

V pokročilejší fázi jde také třeba o zežloutnutí pokožky, vyrážku břicha či hrudníku, takzvané pavoučkové cévy a mnohé jiné.

Náročná léčba cirhózy

Léčba této nemoci je nesmírně složitá. Na počátku je nezbytné eliminovat veškeré příčiny, a to především alkohol, léky anebo jiné škodlivé látky. Samozřejmostí se stane tvrdý dietní režim. Jinak se podávají takzvaná hepatoprotektiva, což jsou látky schopné napomoct v efektivní regeneraci jaterní tkáně. Známý je ostropestřec mariánský. V nejhorších případech je nezbytná transplantace jater.

 

 

Čaje