images/magazin/8-2017/vosa.jpg

U vody, na táboře, na dovolené, na chalupě, ale i doma, necháme-li otevřené okno, se během letních měsíců můžeme setkat se zástupci blanokřídlého hmyzu. Patří mezi ně vosy, včely, čmeláci i sršni – ti všichni vám mohou dát nepříjemné žihadlo. Jedním z nejčastějších problémů, které vás mohou potkat, je tak vosí bodnutí.

Vosa a ti druzí

Zatímco lidí, kteří utrpěli bodnutí například od čmeláka, je naprosté minimum, o vosách se traduje, že jsou rok od roku agresivnější. Zjistit, zda je tomu skutečně tak, by asi vyžadovalo odbornou studii, pravdou však je, že zatímco včely se žihadlem pouze brání v ohrožení, vosy podobnou zdrženlivostí netrpí. Žihadlo včel je opatřeno zpětnými háčky, po jeho použití tedy dojde k vytrhnutí celého jedového žlázu, což zpravidla znamená smrt. Proto vás včela může bodnout jen jednou – ani to o vose neplatí. Bodnutí včelou s sebou ovšem nese jisté úskalí: žihadlo zůstává v ráně. Je proto třeba ho opatrně odstranit, nejlépe bez jakéhokoli mačkání.

Jed a jeho úskalí

Co máte po bodnutí vosou či včelou očekávat? S určitostí se nevyhnete prvotní bolesti měnící se intenzity, mírnému otoku, zarudnutí a pořádnému svědění. Reakce ovšem bývá u každého jinak silná, pro někoho je tedy píchnutí jen drobnou třídenní nepříjemností a jiný jím trpí několik týdnů. Každopádně byste se měli mít na pozoru především před vyšším počtem bodnutí. Nikdo jistě nechce zažít situaci, kdy musí prchat před rozdrážděným vosím hnízdem – tady může jít i o život! Vysoká dávka jedu v krvi má za následek rozpad červených krvinek, vede k selhání ledvin. Pro dospělého je krizový počet 100 utržených bodnutí, pro dítě může být kritických již 50 žihadel.

Alergická reakce

Největší nebezpečí představuje bodnutí tohoto hmyzu pro jedince, kteří mají na jed alergii. Složení jedu různých druhů blanokřídlých se liší, je tedy možné, že jste alergičtí pouze na vosí, nebo naopak včelí bodnutí. Alergie je zrádná tím, že se nemusí projevit hned, ale teprve tehdy, až se jed v organismu nashromáždí, nebo je organismus oslaben například infekční chorobou. Nejslabší formou alergické reakce je výraznější, dlouhotrvající otok, může se však objevit vyrážka, zimnice, závratě, zvracení či zhoršené dýchání. U některých jedinců hrozí dokonce upadnutí do tzv. anafylaktického šoku, jehož průběh bývá velmi rychlý. Následuje prudký pokles tlaku, případně ztráta vědomí, i jedno žihadlo tedy někdy představuje ohrožení na životě.

První pomoc

Jistě jste se už v životě setkali s celou řadou doporučení přírodních produktů, které na bodnutí hmyzem zaručeně zabírají. U některých babských rad to skutečně platí, i zde je však třeba rozlišit, s kterým druhem hmyzu jste se setkali. Nejosvědčenějším receptem je neutralizovat místo bodnutí vhodnou látkou. Vosí bodnutí potíráme cibulí, citronem nebo octem, které obsahují kyseliny, včelí žihadlo vyžaduje ošetření zásaditými látkami, mezi něž patří mýdlo či jedlá soda. Jako u každého otoku, i zde v další fázi pomáhá přikládání ledu nebo studených obkladů. To také zpomalí vstřebávání jedu. Z dalších přírodních pomocníků jmenujme například jitrocel, levanduli, měsíček lékařský a eukalyptový olej.

V každém případě se vyplatí, když se zásobíte také přípravky z lékárny. Na vosí či včelí bodnutí dnes existuje celá řada volně prodejných antihistaminik a příjemných gelů, které chladí, zmírňují otok a často i svědění. Alergikům pomohou vhodné léky, používané na tlumení různých druhů alergických reakcí. Pokud ovšem trpíte výraznou alergií, u níž hrozí anafylaktický šok, měli byste s sebou minimálně na jaře, v létě a na začátku podzimu neustále nosit adrenalinové pero (Epipen, Anapen), jehož včasné použití vám může zachránit život.

Lze se bodnutí vyhnout?

Přírodu přirozeně stoprocentně ovlivnit nemůžeme, rozhodně ale lze snížit riziko. Kdo má strach ze žihadel, měl by se vyhýbat místům, kde se se včelami a vosami s největší pravděpodobností setká: rozkvetlé louky, sady s přezrálým ovocem, ale také okolí veřejných odpadkových košů. V žádném případě venku nechoďte naboso. Blíží-li se k nám vosa, měli bychom zachovat klid a nepokoušet se ji zběsile zahánět, to ji spíše motivuje k útoku. Zvláštní pozor je třeba dávat při stravování venku a pití sladkých nápojů – žihadlo do jazyka či v blízkosti úst je nebezpečné. Nápoje z otevřené plechovky, kam není vidět, si raději přelijte do sklenice. Říká se také, že hmyz přitahují zářivé barvy oblečení, zejména žlutá.

Čaje