4 tipy, jak na kvalitní a zdravý spánek

Nedostatek kvalitního spánku dokáže způsobit mnoho problémů, jako jsou poruchy soustředění, tloustnutí, vyčerpanost a snížení efektivity imunitního systému. Častým problémem není málo času věnovaného spánku, ale jeho špatná kvalita. Jak to změnit a konečně se královsky vyspat? Pomoci vám mohou 4 jednoduché rady.

Správná postel

Tady všechno začíná. Když se vám bude ležet pohodlně, usínání bude jednodušší. Pohodlí postele je ovlivněno výběrem správného roštu a hlavně matrace. Pokud chcete sáhnout po kvalitních kouscích, jedná se většinou o větší investice. Naštěstí existují akce matrace 1 + 1 zdarma. To je ideální chvíle vybavit postel hned dvou členů rodiny. Výjimkou nejsou ani manželská lůžka, kdy každý z partnerů má na své straně matraci o rozdílné tvrdosti podle osobních preferencí.

Před spaním nekoukejte do monitorů

Nepřítelem rychlého usínání a kvalitního spánku jsou všechny zářící monitory. Vyplavování spánkového hormonu melatoninu je totiž z velké části ovlivněno světlem. Kvůli záři monitoru si naše tělo stále myslí, že je den, a nechce se připravovat na spánek. Alespoň hodinu před spaním zkuste omezit koukání na televizi, do mobilu a na počítač.

Vytvořte si vlastní rituál

Každý večer proveďte rituál, který uvede vaši cestu do postele za usínáním. Může se jednat o vypití meduňkového čaje, čtení oblíbené knihy, relaxování, ale klidně i běžné čištění zubů či sprcha. Časem si zvyknete, že daný rituál značí spánek a usínání bude mnohem jednodušší.

Teplota a tma v místnosti

Velkými faktory jsou i tma a teplota v místnosti. Lépe se usíná při teplotách okolo 20 stupňů Celsia, takže pokud můžete, zkuste chvíli před spaním vyvětrat. Kvalitní spánek si navíc žádá i temnou místnost, kde nebudete rušeni podněty z okolí. Pořádně zatáhněte žaluzie a buďte v místnosti bez zdroje světla.

Čaje