Jaké jsou letošní trendy ve zdravém spaní?

V poslední době se zdravý životní styl řeší daleko více než dříve. Lidé se snaží jíst jídla připravená ze zdravých surovin, pijí dostatek tekutin, dbají na pohyb a správně spí, nebo se o to aspoň pokouší. Ale jak vlastně vypadá takový správný spánek?

 

Definovat by se dal docela jednoduše. Správný spánek je takový, po němž se probouzíte odpočatí. O tom se však spoustě lidí může tak maximálně zdát. Těch, co se probouzí rozlámaní či po probdělé noci, je mnoho. Co za to může?

Základem je dobrá postel

Postel, matrace a lůžkoviny. To je ta svatá trojice, která hraje obrovskou roli. Lůžko by mělo být dostatečně velké a nemělo by vrzat při každém vašem otočení. Lidé si z tohoto hlediska chválí zejména postele z masivu, jež přežijí dlouhá léta. Matrace nesmí být ani měkká, ani tvrdá. Někomu se dobře spí na matraci s paměťovou pěnou, jinému zase ne. Ideální je zajít do obchodu a na vlastní kůži si pár typů vyzkoušet, objednávání přes internet je vždycky trochu riskantní. A dál? Důležité jsou správně vysoký polštář, lehká přikrývka a pak také povlečení. V létě určitě nebude dobrá froté varianta, v níž se akorát zpotíte.

Musíte nastolit režim

Dospělý člověk by měl spát něco kolem osmi hodin, do dětské postele by měli potomci uléhat klidně i na deset hodin. Krátkodobě lze přežívat s nižší počtem naspaných hodin, ovšem dlouhodobý nedostatek spánku má negativní vliv na vaše zdraví. Nevyspalí budete mít větší hlad, takže ztloustnete, objeví se vám nehezké kruhy pod očima a tak bychom mohli ještě chvíli pokračovat. Čas na spánek si vždy najděte, jelikož je velký rozdíl mezi dnem, kdy jste ospalí, a dnem plným energie. Nezapomeňte chodit do postele v pravidelnou dobu, rovněž to má velký vliv na kvalitu spánku.

Starosti nechávejte před dveřmi ložnice

Ložnice či pokoj, kde usínáte, by měly být oázou klidu. Nenechávejte zde žádný nepořádek, který by vás rozptyloval. Pokud se vám sem věci nemohou vejít, vhodným řešením jsou postele s úložným prostorem, do nichž schováte veškeré přebytečné věci. Před spaním si vyvětrejte, ať máte příjemný vzduch, a starosti nechte před dveřmi. Usnout lze pouze s čistou myslí.

Čaje