Tipy na dietní snídaně

Jednou z nejčastějších stravovacích chyb je pravidelné vynechávání snídaně. I když si někdo myslí, že se mu bez snídaně podaří zhubnout, je na velkém omylu.

Bez ranního jídla vaše tělo nenastartuje metabolismus, takže mu naopak jen uškodíte. Když už ale snídáte pravidelně, je třeba si dávat pozor na to, co jíte. Nemusíte ale nutně počítat každou kalorii. Stačí snídat s rozumem.

Sklenice vody = dobrá volba

Po ránu vaše tělo potřebuje rychle a nenásilně nastartovat. Ještě, než se pustíte do jídla, vypijte alespoň jednu sklenici vlažné vody s citrónem. Tím nemáme ale na mysli jeden plátek citrónu vhozený do nádoby s vodou, jak bývá u některých lidí zvykem, ale skutečně vymačkanou šťávu alespoň z poloviny citrónu.

Následná snídaně pak pro vás bude lépe stravitelná a vy navíc získáte díky sklenici vody s citrónem spoustu energie. Kromě toho, že si takto posílíte imunitu dostatečným příjmem vitamínu C, připravíte své tělo na celý den.

Snídaně, které nikdy neomrzí

Jednou ze zdravých variant skvěle chutnajících snídaní jsou bezpochyby různé kaše. Jednat se může o tradiční krupicové, ovesné, jáhlové nebo třeba pohankové. Kaši ale použijte jen jako základ. Připravte si pouze menší porci a zbytek doplňte kousky čerstvého ovoce a oříšků, které nakladete na samotnou kaši.

Pro ochucení můžete použít agávový nebo rýžový sirup, které jsou tekuté, a můžete je zakoupit například v prodejnách se zdravou výživou. Podobné variace si lze dopřát i při různých podobách palačinek a lívanců. Zkuste ale nové recepty, které jsou zdravější a určitě vám budou také více chutnat.

Oblíbené jsou například banánové lívance, které rozhodně stojí za vyzkoušení. Pozor si dávejte naopak na tolik populární müsli, jelikož většinou obsahuje kousky čokolády, což rozhodně dietní snídaně není. Navíc v kupovaném müsli nenarazíte na čerstvé ovoce, což je opět obrovská škoda, které se ale vyhnete, když si budete müsli připravovat sami doma.

Nezapomínejte na mléčné výrobky a maso

Zdravá a vyvážená snídaně by měla optimálně zahrnovat nějaké obiloviny, mléčné výrobky, ovoce a zeleninu. U mléčných výrobků opět pozor na přidané cukry a tuky. Nejvhodnější jsou jogurty bílé, které si můžete dochutit sami podobně jako výše uvedenou kaši. Vybírejte ale pouze kvalitní jogurty, jelikož investice do kvalitního jídla je tím nejlepším, co pro sebe můžete udělat.

Dobré jsou i různé syrovátkové nápoje a kefíry, které se prodávají v mnoha příchutích. Pokud více sportujete a snažíte se nabrat svalovou hmotu, můžete posnídat například tvaroh v kombinaci dalších zdravých surovin. Vyhýbat byste se neměli ani masu, ale je dobré si ho dopřávat pouze v malém množství. Rozhodně maso nesnídejte smažené, protože to by po ránu nebylo pro vaše zažívání to nejlepší.

Čaje