Kešu ořechy

Kešu oříšky se řadí mezi nejlahodnější ořechy, které pohladí a potěší chuťové pohárky nejednoho mlsouna. V našich krajinách si je bohužel nevypěstujeme, protože potřebují teplé a vlhké klimatické podmínky, takže největšími producenty tohoto ořechového bohatství jsou Mosambik, Brazílie, Tanzanie a Nigérie. Omezené možnosti pěstování a produkce se bohužel odráží na jejich mírně vyšší cenové hladině, v jaké je v obchodech můžeme zakoupit.

Co jsou kešu oříšky

Kešu ořechy jsou nepukavé nažky neboli plody stromu zvaného Leninovník západní. Svůj původ má v Jižní Americe a vlastně se tak úplně nejedná o ořechy. Kešu ořechy mají svůj velmi typický tvar a obsahují málo kalorií, takže jich můžeme sníst více než mandlí nebo para ořechů a nemusíme se hned bát o linii. Tyto plody se řadí mezi nejzdravější potraviny na světě, ovšem nejsou doceněné v celé šíři zdraví prospěšných látek.

Co obsahují kešu ořechy

Kešu ořechy jsou jednou z nejzdravějších potravin. Kešu obsahují mnohem méně tuků než ostatní ořechy, navíc jsou to z více jak 80% zdravé tuky. Jedná se o nenasycené mastné kyseliny, které pomáhají ničit škodlivé tuky v těle a velmi prospívají srdci.

Dále kešu obsahují účinné látky taniny a triptofan a vitamíny B1 a B2 a další vitamíny skupiny B. Překvapivě zde najdeme i vitamín C a samozřejmě minerální látky, zejména hořčík a dále mangan, fosfor, měď a zinek. Tato zdravá potravina obsahuje rozpustnou vlákninu a celou řadu fytochemikálií, které pomáhají zabránit onemocnění rakovinou.

Kešu a zdraví

Nejpodstatnějším účinkem kešu ořechů na naše zdraví je jejich posilování nervové soustavy. Mnohdy jsou dokonce doporučovány při stavech podráždění, nervozity nebo při depresivních stavech. Dá se tedy říci, že je to přírodní antidepresivum a je dobré je konzumovat při slabosti nebo velké psychické či fyzické únavě.

Jíst kešu oříšky je velmi dobré i při zažívacích potížích nebo zácpě, protože s oběma obtížemi výborně pomáhají. Tím, že snižují špatný cholesterol v krvi, pomáhají k udržování zdravých cév a pomáhají i při srdeční arytmii. Kešu ořechy mají dále vynikající antioxidační účinky, u mužů podporují tvorbu spermií a ženám můžou ulevit při menstruačních bolestech.

Jak kešu ořechy konzumovat

Kešu ořechy je možné zakoupit v obchodech v mnoha variantách. Jestliže si chcete pořádně vychutnat jejich chuť, sáhněte po přírodních, neochucovaných oříšcích. Dále je možné dopřát si kešu pražené nebo solené. Na solenou variantu pozor, protože ta už samozřejmě není tolik zdravá.

Ve specializovaných obchodech můžete koupit kešu ořechy dochucované medem, karobem, máčené v jogurtu nebo čokoládě. Ve zdravé výživě dnes narazíte už i na kešu máslo, které se stane nevšedním doplňkem třeba zdravé snídaně.

 

Čaje