Jak poznáte vlhký kašel a čím se léčí?

S kašlem se během následující měsíců bude muset potýkat většina z vás. Jedná se o virovou infekci, která se výborně šíří v MHD, práci, ve škole či školce. Pokud tedy neonemocníte vy, pravděpodobně půjde aspoň o vaše děti a blízké. Připravte se na to, jelikož včasně nasazená léčba může průběh nemoci výrazně urychlit. Léčený kašel trvá asi týden, ovšem jestliže s léčbou začnete dostatečně brzy, počet dní může být kratší. Pod slovem „léčba“ se však skrývá více aspektů.

 

Nechte tělo odpočívat

Tělo je při viróze oslabené, proto byste ho měli nechat odpočívat. Vezměte si volno v práci, pokud to jde, děti klidně nechte doma ze školy. Připravte dostatečnou porci vitamínů v podobě ovoce a zeleniny, uvařte teplý čaj, dobrý je i horký vývar.

Navštivte lékárnu

Bez přípravku z lékárny se nejspíš neobejdete. Můžete vyzkoušet různé babské rady, avšak kapky, sirup či tablety budou jistější. Paní magistra se vás v lékárně pravděpodobně zeptá, jestli sháníte lék na suchý či vlhký kašel. Víte, jak je od sebe rozeznat?

Vlhký kašel je lepší variantou

Suchý kašel vás dráždí, škrábe při něm v krku a zpravidla se objevuje v začátcích onemocnění. U vlhkého kašle vykašláváte hlen, cítíte úlevu. Opravdu je to známka, že se tělo kašle už zbavuje a je jen otázkou času, než se kompletně vyléčíte. Na podporu léčby vlhkého kašle se používají tzv. mukolytika rozpouštějící hlen. Mezi ně řadíme například Ambrobene, přípravek, který kromě rozpouštění hlenu a usnadnění vykašlávání ještě podporuje průnik antibiotik a zklidňuje podrážděné průdušky.

Návštěva lékaře není nutná

S kašlem si každopádně poradíte doma, pokud nebude trvat déle než dva týdny či nebude provázen vysokými horečkami. Může být i příznakem zápalu plic, ischemické choroby srdeční a jiných onemocnění. Toho se ale nelekejte, teď na podzim se bude s velkou pravděpodobností jednat o obyčejnou virózu.

 

Čaje