Má očkování proti chřipce smysl?

S chřipkou se během svého života setká snad každý. Vyznačuje se vysokými horečkami, bolestmi hlavy a celého těla. Kolikrát může trvat dva až tři týdny. Domníváte se, že je zcela neškodná a nejde vlastně o nic horšího než trochu těžší nachlazení? Jste na omylu. Chřipka je ve skutečnosti docela nebezpečná nemoc, a to obzvlášť pro malé děti a dospělé starší 65 let, osoby se zdravotním postižením a těhotné ženy.

Chřipka se vyskytuje po celém světě. U nás v mírném pásu se s ní setkáváme spíš v zimním období, v tropech se jí daří naopak během vlhké a teplé sezóny. Čas od času se světem prožene epidemie, či dokonce pandemie – ve 20. století jim podléhaly miliony lidí a také vy jste určitě již slyšeli o Španělské, Asijské a Hongkongské chřipce.

Chřipky neinfikují pouze lidi

To už nejspíš také víte, vždyť kdo by neslyšel o ptačí či prasečí chřipce. Chřipkové viry se dělí na tři skupiny:

· A – infikují savce a ptáky,

· B – infikují zejména lidi,

· C – infikují lidi a prasata.

Jak tedy vidíte, neexistuje žádný typ chřipky, jež by se nemohl přenést na člověka. Ptačí a prasečí variantu ale protentokrát necháme stranou. Očkování proti prasečí chřipce v našich končinách prakticky nemá smysl a proti té ptačí funguje očkovací látka určená na běžnou chřipku. Riziko nákazy je navíc velmi malé, museli byste se dostat do kontaktu s trusem, slinami nebo nosním sekretem nakaženého ptáka.

Také „obyčejná“ chřipka může zabíjet

Lidská chřipka je v našich končinách daleko nebezpečnější než prasečí a ptačí chřipka. Většina lidí si myslí, že pouze oslabí organismus, ale ve skutečnosti dokáže i zabíjet. Věděli jste, že v ČR každý rok na „obyčejnou“ chřipku zemřou asi 2000 lidí? Proběhne-li bez problémů, pravděpodobnost úmrtí je nízká, avšak zejména u starších lidí se mnohdy přidá i zápal plic, musí být hospitalizováni a poté se už nedá nic moc dělat. Očkování by přitom úmrtnost rapidně snížilo a také by ušetřilo spoustu peněz.

Očkování ochrání 90 % zdravých dospělých, u seniorů sníží riziko úmrtí až o 80 %. Vakcinace sice něco stojí, ale v porovnání s náklady na léčbu (návštěvy lékaře, hospitalizace, pracovní neschopnost), je částka daleko nižší. Česko musí podle odhadů na léčbu chřipky ročně vynaložit zhruba miliardu korun.

Jedinou ochranou je očkování

Chřipka je infekční onemocnění. Přenáší se vzduchem, avšak virus ulpívá i na klikách nebo telefonních sluchátkách, kde přežívá celé hodiny. Kdo by se jí tedy chtěl vyhnout, musel by se absolutně vyhýbat prostředím, kde se kumuluje větší množství lidí. A to je skutečně nemožné, chcete-li běžně fungovat. Jedinou dostupnou ochranou je očkování. Není zbytečné a skutečně pomáhá.

Nevýhodou je, že je očkování potřeba opakovat každoročně. Kmeny virů se totiž mění, a proto je každý rok připravována nová vakcína fungující na zrovna aktuální typy onemocnění. Vždy obsahuje 3 druhy virů (dvakrát A a jednou B).

Důležité je přijít k lékaři ve správný čas

Přijít na očkování je vhodné ještě před začátkem chřipkové sezóny. Ta v ČR probíhá mezi prosincem a březnem, vakcíny pro danou sezónu mají lékaři k dispozici zhruba od září. Očkování je tedy ideální podstoupit v říjnu či listopadu, musíte totiž počítat s tím, že ochrana začíná působit až po 14 dnech. Malé děti (6 měsíců – 6 let) očkované poprvé je nezbytné přeočkovat druhou dávkou po čtyřech týdnech, takže s nimi zajdete k lékaři dostatečně brzy.

Pacientům nad 65 let je očkování hrazeno v plné výši, jelikož právě na nich nechává chřipka největší následky. Jste-li mladší, je potřeba nastudovat si podmínky konkrétní zdravotní pojišťovny. Jsou roky, kdy některé pojišťovny proplatí dokonce celé očkování. Ceny se pohybují v řádu několika stovek korun (zhruba 300 Kč), liší se také podle toho, o jakou vakcínu máte zájem. Jaká je vhodná právě pro vás, vám nejlépe poradí lékař. Očkování vůči chřipce dostanete opravdu v každé lékařské ordinaci, jedná se o naprosto běžnou záležitost.

Kdo by se měl určitě nechat očkovat

Vakcína proti chřipce pomáhá imunitnímu systému produkovat protilátky proti viru chřipky. Pokud se očkovaný člověk dostane do kontaktu s virem, protilátky vir napadnou. Účinnost očkování rozhodně není 100%, avšak nemá k tomu daleko. Liší se u různých skupin a také se během některých let prostě podaří vyrobit lepší vakcínu, jindy zase horší. Žádné nebezpečí kvůli očkování nehrozí, vedlejší účinky jsou vzácné (občas se objeví zarudnutí či otok v místě vpichu) a vakcína neškodí ani těhotným ženám. Ty dokonce patří mezi rizikové skupiny, které by se určitě měly nechat očkovat. Vývoj plodu očkování neovlivní, navíc se mluví o tom, že se protilátky přenášejí na novorozence, což přispívá k jeho odolnosti vůči chřipce.

Očkovat by se měly osoby starší 65 let, těhotné ženy v kterékoliv fázi těhotenství, osoby s onemocněním srdce, cév, dýchacích cest, ledvin a cukrovkou, děti, zdravotníci a rovněž rodiny všech výše uvedených.

Z vakcíny nedostanete chřipku

Mezi jeden z častých mýtů patří názor, že z vakcíny proti chřipce vlastně dostanete chřipku. Tak tomu ale není. Můžete ji maximálně chytit během dvou následujících týdnů, kdy ještě protilátky nejsou aktivní. Vakcína sice obsahuje trochu živého virusu, ovšem ten je natolik oslabený, aby chřipku v žádném případě způsobit nemohl.

Takže se skutečně nemáte čeho bát. Koncem září nebo v říjnu si na očkování vzpomeňte a buďte letos v bezpečí. Za těch pár stovek korun to stojí. Jen byste ještě měli vědět, že se neočkují děti mladší šesti měsíců, lidé, kteří měli dříve alergickou reakci na vakcínu, a také zrovna nemocní pacienti (je potřeba počkat na uzdravení).

 

 

 

Čaje