Těhotenství a rostliná strava

Ať už jste veganem pouze krátce nebo se řadíte mezi ty zkušenější a léty prověřené jedince, těhotenství vám může vyčarovat vrásky na čele. Na jednu stranu prožíváte radostné okamžiky a na dvě jasně viditelné čárky na těhotenském testu se díváte s úsměvem na tváři. Na stranu druhou se vám ale hlavou začíná vířit nespočet otázek.

Neublížím miminku svým způsobem stravování? Nebudou mu chybět potřebné vitamíny a minerály? Neochudím ho o důležité živiny? Neměla bych s veganstvím přestat, minimálně po dobu těhotenství? Na podobné otázky teď možná hledáte odpověď i vy.

V ruce držíte pozitivní těhotenský test a říkáte si, zda to veganství vůbec byla dobrá volba. Vždyť to nenarozené miminko, které vám teď roste pod srdcem, toho ke svému správnému vývoji tolik potřebuje…

Myslete na svoje zdraví i na zdraví vašeho miminka

Možná se setkáte s názory, že veganská strava nedokáže těhotné ženě ani jejímu miminku zajistit vše potřebné. Odborníci sice povytahují obočí, ale veganství v těhotenství nezakazují. Těhotným vegankám je ale kladeno na srdce, aby se nad svým stravováním pečlivě zamyslely a byly si tak jisté, že sebe ani miminko neochuzují o tolik důležité minerály a vitamíny.

Pokud je ale veganská strava sestavená správně, nepředstavuje pro maminku ani plod žádnou hrozbu. V případě, kdy si těhotná žena pohlídá složení stravy, pokryje tak potřebu živin nejen pro svoje tělo, ale zároveň jej zajistí i pro vyvíjející se plod.

Nezapomínejte na dostatečný přísun vitamínů a minerálů

Aby se miminko vyvíjelo správně, je potřeba mu zajistit přísun minerálů a vitamínů. Především v začátcích by na to těhotné ženy měly klást důraz, jedná se o nejdůležitější měsíce. Co ale dělat, když je vám pořád špatně a drží se vás pověstná těhotenská nevolnost, která vám neumožňuje do sebe cokoli dostat?

Nepodléhejte panice. I když je vaše tělo proti a jen při pomyšlení na jídlo se vám žaludek obrací o 360° můžete sobě i miminku zajistit příjem potřebných látek. Doporučovaným potravinovým doplňkem v těhotenství je kyselina listová, kterou můžete užívat minimálně po dobu prvního trimestru.

Opomenout určitě nesmíme vitamín C, i v tomto případě jej můžete přijímat z přírodních zdrojů – stačí se informovat v lékárně. Dalším velice výborným doplňkem je spirulina a chlorela. Co byste si určitě měli pohlídat, je vitamín B12 – ten byste v těhotenství měli přijímat v množství 2 mg denně kvůli správnému vývoji mozku plodu.

Co vám nesmí chybět v jídelníčku?

Strava těhotné veganky by měla být bohatá na potraviny, které zajistí dostatečný příjem železa, zinku, hořčíku, vápníku, vitamínu D, jódu, omega 3 mastných kyselin a samozřejmě i bílkovin. Zaměřte se proto na konzumaci luštěnin a obilovin, do jídelníčku zařaďte sojový sýr nebo tvaroh. Ve velkém si můžete dopřávat oříšky.

 

 

 

Čaje