Diabetes mellitus - Cukrovka

Diabetes mellitus, lidově též cukrovka, je dlouhodobé, ve většině případů doživotní onemocnění, které vzniká z nedostatku hormonu zvaného inzulin (důležitého pro správné metabolizování cukru zvaného glukoza v těle), orgenismus tak není schopen zacházet s glukozou správně, čímž její hodnota v těle stoupá, což se projeví hyperglykemií (zvýšenou hladinou cukru v krvi).

Nevymlouvejte se na to, že „cukrovku máte v rodině“ a změňte svůj životní styl co nejdříve! Hýbejte se a hlídejte si, co jíte, nezapomínejte na prevenci!

Rozlišujeme dva typy diabetu

  • Diabetes mellitus 1. typu - naprostý nedostatek inzulínu, pacient je závislý na léčbě inzulínem

  • Diabetes mellitus 2. typu - relativní nedostatek inzulínu, snížená citlivost tkání na inzulín vlivem nadbytku tuku a nedostatku pohybu; pacient je léčen dietou a tabletovými léky (tzv. perorální antidiabetika), v některých případech si pacientem s tímto typem zaslouží nakonec i léčbu píchaným inzulínem

Nejčastější je diabetes mellitus 2. typu vázaný na nesprávný životní styl. Jedná se o civilizační chorobu. V České republice se s tímto onemocněním léčí přibližně 800 tisíc pacientů.

Cukrovka 1. typu

vrozené onemocnění, které se ve většině případů projeví již v dětském věku. Vzniká na základě nedostatečné tvorby inzulinu ve slinivce břišní. Vyžaduje celoživotní dodržování diabetické diety a podkožní aplikaci inzulinu několikrát denně, která nahrazuje chybějící produkci inzulinu slinivkou břišní.

CUKROVKA 2. typu

  získané onemocnění postihující zejména pacienty s nadváhou, obezitou a pacienty vyššího věku. Vzniká na základě nedostatečné odpovědi tkání na inzulin produkovaný ve slinivce břišní. Inzulinu je tedy ve většině případů normální nebo zvýšené množství než u zdravého pacienta, ale tělo je na něho méně citlivé. Až s postupem času se slinivka břišní vyčerpá a množství inzulinu klesá. Léčba diabetu mellitu 2. typu vyžaduje váhový úbytek, který může vést až k vymizení diabetu, dodržování diabetické diety a podávání léků, takzvaných antidiabetik, které zvyšují citlivost tkání k inzulinu, nebo zvyšují jeho produkci ve slinivce břišní. V těžších případech je nezbytná podkožní aplikace inzulinu.

Cukrovka v těhotenství

  zvýšená hladina krevního cukru, která vzniká v průběhu těhotenství a po porodu vymizí. Riziko pro vznik gestačního diabetu je nadváha či obezita v těhotenství, věk těhotné nad 25 let, nízká pohybová aktivita, výskyt diabetu v rodině. Podstatou onemocnění je nedostatečná odpověď tkání na inzulin produkovaný ve slinivce břišní (jako u diabetu 2.typu). Nebezpečí u neléčeného gestačního diabetu spočívá ve zvýšeném riziku komplikací matky a především plodu, zejména vysoká porodní hmotnost plodu (porodní hmotnost větší než 4 kg). Základem léčby je diabetická dieta, při nedostatečném účinku pak podkožní aplikace inzulinu.

Příznaky cukrovky

 Mezi hlavní příznaky patří žízeň, hojné močení (více než 2-3 l za den), hubnutí při normální chuti k jídlu, únava, nevýkonnost, malátnost, případně změny zrakové ostrosti. Často je diabetes mellitus odhalen náhodně při preventivním odběru krve, kde je zjištěna zvýšená hladina krevního cukru (glykemie).

 Laboratorní vyšetření

 Odebírá se žilní krev k zjištění hladiny krevního cukru (glykemie), popřípadě kapilární krev odběrem kapky krve z prstu též ke zjištění hladiny glykemie. Při nejednoznačném výsledku se provádí zátěž organismu cukrem – orální glukózový toleranční test, při kterém se zjišťuje hladina glykemie 1 a 2 hodiny po vypití speciálního sladkého roztoku.

Cíl léčby

 Cílem léčby je co nejvíce se přiblížit normální hladině krevního cukru (glykemie), která by na lačno měla být mezi 4-6 při vynikající kompenzaci diabetu, přijatelné jsou ještě hodnoty do 7. Dlouhodobý ukazatel krevního cukru, který vypovídá o průměrných hodnotách glykemie za poslední přibližně 2 měsíce, se nazývá glykovaný hemoglobin a jeho hodnota by měla být optimálně do 4,5, přijatelná je hodnota do 6.

Komplikace neléčené nebo nedostatečně léčené cukrovky:

 Nebezpečí vysokého krevního cukru je především v poškozování cévní stěny, které se po čase projeví nejčastěji cévní mozkovou příhodou (mrtvicí), srdečním infarktem, nedokrevností dolních končetin s tvorbou nehojících se defektů a v některých případech až nutností amputace končetiny, poškozením cév sítnice s postupným zhoršováním až ztrátou zraku, poškozením ledvinných cév se zhoršováním ledvinných funkcí až jejich selháním s nutností pravidelného mimotělního očišťování krve (takzvané dialýzy). Méně nebezpečnými zato nepříjemnými komplikacemi jsou též poškození nervů vysokým krevním cukrem, projevující se nočními bolestmi a mravenčením dolních končetin, poruchou vyprazdňování žaludku, průjmy, zácpou, poruchou vyprazdňování močového měchýře, poruchou erekce,…

Shrnuto:

  • oční postižení (diabetická retinopatie)
  • neurologické postižení (diabetická polyneuropatie)
  • poškození ledvin (diabetická nefropatie)
  • poškození srdce a cév

Kontroly

Pacienty s diabetem mellitem 1.typu a pacientky s gestačním diabetem pravidelně sleduje a řídí léčbu diabetolog nebo internista. Pacienty s diabetem mellitem 2.typu sleduje každé 3 měsíce a léčbu řídí jejich praktický lékař, až v případě opakovaných neuspokojivých hodnot krevních testů pacienty předává do péče diabetologa či internisty.

Při pravidelných kontrolách lékaře, které by měly být minimálně 2x ročně, je z krve stanoven parametr HbA1c, známý též jako glykovaný hemoglobin nebo též dlouhý cukr. Z jeho hodnoty lze odvodit, jaká byla průměrná hodnota glykémie v posledních 3 měsících. Je-li naměřená hodnota v mezích normy, je léčba správná, není-li, je třeba léčbu změnit.

U zdravého člověka mají být hodnoty HbA1C mezi 20–42 mmol/mol. U diabetického pacienta se rozlišují 3 hladiny HbA1C, které vyjadřují stupeň kompenzace cukrovky:

Hodnota do  42 mmol/mol - výborná 
Hodnota 42 – 53 mmol/mol - uspokojivá
Hodnota nad 53 mmol/mol - neuspokojivá

 

Součásti sledování pacienta s diabetem jsou i pravidelná vyšetření očního pozadí a ledvin, která by měla proběhnout alespoň jedenkrát ročně. Tato vyšetření ukážou, zda již diabetes nějakým způsobem nepoškodil příslušné tkáně. V případě, že ano, je potřeba učinit některé preventivní či léčebné kroky.

Onemocnění často se vyskytující společně s cukrovkou 2.typu:

diabetem se často kombinují – vysoký krevní tlak (arteriální hypertenze), vysoká hladina krevních tuků (dyslipidemie, hypercholesterolemie), onemocnění štítné žlázy, infekce.

Autor: Magazín o zdraví, nemocech, hubnutí, dietě, bylinkách a diskuzní forum

Log in to comment


Avatar uživatele kvesla
kvesla odpověděl/a na téma: #2
Jedna lekárnička poradila mojej priateľke, ktorej namerali zvýšenú hladinu cukru, aby pila Cigorku a jedla veľa ovocia rôzneho druhu. Ona to dodržiavala, robila si ovocné taniera, pila spomínanú kávu našich starých mám a výsledok sa ani nie po mesiaci dostavil. Hladina cukru klasla do normálu.
Avatar uživatele manufaktura
manufaktura odpověděl/a na téma: #3
Bohužel je všude kolem mě hodně pacientů, kteří trpí diabetem 2. typu, a to jsou nejen staří lidé, kteří se nehýbají a mají nadváhu, ale je tam také řada mladých lidí, kteří mají stres a mnohdy se neumí přeladit do stádia klidu a relaxovat.
Avatar uživatele marjenka
marjenka odpověděl/a na téma: #4
Tak s tím bohužel v naší rodině bojujeme, teda spíš v rodině mého bývalého muže, tak je to vyloženě rodová nemoc, není to ta vrozená cukrovka, ale spíš ta cukrovka druhého typu, co se získává v životě, a je to u nich ovlivněné i nedostatkem pohybu a přejídáním se, takže to není jenom genetika, ale i ten životní styl.
Avatar uživatele marjenka
marjenka odpověděl/a na téma: #5

kvesla napsal: Jedna lekárnička poradila mojej priateľke, ktorej namerali zvýšenú hladinu cukru, aby pila Cigorku a jedla veľa ovocia rôzneho druhu. Ona to dodržiavala, robila si ovocné taniera, pila spomínanú kávu našich starých mám a výsledok sa ani nie po mesiaci dostavil. Hladina cukru klasla do normálu.


A to měla tu cukrovku druhého typu, nebo měla jenom zvýšený cukr? Ten si myslím, že by se dal dobrou životosprávou odstranit, nebo aspoň snížit na rozumnou hranici. Jinak jsem to teda neslyšela, že by měla cikorka takové účinky. A kde se to dá koupit?
Avatar uživatele marjenka
marjenka odpověděl/a na téma: #6

manufaktura napsal: Bohužel je všude kolem mě hodně pacientů, kteří trpí diabetem 2. typu, a to jsou nejen staří lidé, kteří se nehýbají a mají nadváhu, ale je tam také řada mladých lidí, kteří mají stres a mnohdy se neumí přeladit do stádia klidu a relaxovat.


Je fakt, že to nejsou jenom staří lidé, ale je to strašně moc mladých, i u nás na dědině, jsou to kluci, co mají kolem třiceti let a musí si každý den několikrát za den píchat inzulin, ale nejhorší je, jak se jim strašně zhoršuje zdraví, jeden už má i slabé oči a je takový vyhublý.
Avatar uživatele kamila.336
kamila.336 odpověděl/a na téma: #7
Ahoj, ja jsem nasla na netu kapky co mi pomahaji. Jmenuji se cbdex diabet.
Avatar uživatele Helena
Helena odpověděl/a na téma: #8
A kde se dají koupit?
Avatar uživatele Relax-Pohoda
Relax-Pohoda odpověděl/a na téma: #9
Ahojde potrebujete trochu relaxovat, nebo lepe usinat a nebo proste vypnout ?
Mrknete na me videa na youtube a podporte me odberem , like a nebo komentem pod videem dekuji vsem kdo tak ucini !! :-)
Cukrovka