Má moje dítě horečku?

Polibek nebo dotek na čelo vašeho dítěte. Pokud se vám zdá, že je teplejší, než je obvyklé, asi máte pravdu. Horečka je obvykle známkou toho, že tělo vede válku proti infekci. Zjištění teploty vašeho dítěte může potvrdit vaše podezření a pomoci vám a vašemu dětskému lékaři vymyslet nejlepší způsob, jak dostat své dítě zpět na cestu ke zdraví. Většina lékařů souhlasí s tím, že normální tělesná teplota pro zdravé dítě je mezi 36 a 37,9 °C Pokud je rektální teplota vašeho dítěte 38 stupňů a vyšší, má horečku.  Horečka je mnohem vážnější u dětí do 3 měsíců. Odečtení teploty není jediné kriterium, zda horečka je vážná.

Vysoká horečka, která nezastaví vaše dítě při hraní a krmení normálně nemusí být důvodem k poplachu. Mějte na paměti, že teplota každého člověka stoupá v pozdním odpoledni a podvečeru a spadá mezi půlnocí a brzkým ránem. Tento přírodní cyklus našeho vnitřního termostatu vysvětluje, proč lékaři dostávají většinu telefonátů o horečce v pozdní odpoledne a podvečer.

 Kdy bych měl zavolat doktora?

 Vy sami můžete nejlépe posoudit, zda je vaše dítě opravdu nemocné – zavolejte tedy, pokud máte obavy, bez ohledu na to, jakou má teplotu. Obecné pokyny pro zavolání lékaře, pokud se jedná o horečku jsou uvedeny dále. (Pro podrobnější rady o tom, kdy volat, se zeptejte svého dětského lékaře.)

Obecné pokyny při horečce dítěte

Pokud vaše dítě je do 3 měsíců věku a má teplotu 38 ° C nebo vyšší, zavolejte ihned lékaře. Dítě tohoto stáří je třeba zkontrolovat na závažné infekce nebo onemocnění. Pokud vaše dítě je staré 3 měsíce, nebo starší, je nejdůležitější, jak vypadá a jak se chová. Pokud vypadá dobře a přijímá tekutiny, není třeba volat lékaře, pokud horečka nepřetrvává déle než 24 hodin, nebo není velmi vysoká. Požádejte svého lékaře o další pokyny. Například vám může lékař navrhnout volat ihned, pokud horečka vašeho dítěte dosahuje 40 stupňů, bez ohledu na symptomy. AAP doporučuje volat lékaře, pokud je stáří dítěte mezi 3 měsíci a 6 měsíci a má horečku 38,3 ° C nebo vyšší, nebo je starší více než 6 měsíců a má teplotu 39,4 stupňů C)nebo vyšší - a má příznaky jako jsou ztráta chuti k jídlu, kašel, bolest ucha, neobvyklá úzkostlivost nebo ospalost nebo zvracení či průjem.

Volejte tedy lékaře když:

  • je vaše dítě nápadně bledé nebo zarudlé nebo má méně mokré plenky.

  • si všimnete nevysvětlené vyrážky, což by mohlo znamenat vážnější problém, když je provázena horečkou. Malé, purpurově červené tečky, které nezbělí, nebo nezesvětlí, když je stisknete, nebo velké fialové skvrny, mohou signalizovat velmi závažné bakteriální infekce.

  • má vaše dítě potíže s dýcháním (dýchá namáhavěji a rychleji než obvykle), i po vyčištění jeho nosu. To může znamenat, zápal plic nebo bronchiolitidu.

  • se vám dítě zdá nemocné a jeho teplota je nižší, než je obvyklé (méně než 36 ° C). Velmi malé děti jsou někdy spíše chladné než teplé, když jsou nemocné.

Co bude lékař dělat?

 Pokud vaše je dítě do 3 měsíců věku, lékař vás pravděpodobně požádá, abyste ho k němu přinesli na vyšetření. Možná vám řekne, abyste vašemu dítěti nedávali žádné horečku snižující léky, dokud nezměří jeho přesnou teplotu. Pokud je vaše dítě staré 3 měsíce nebo starší, je přiměřeně pozorné, přijímá tekutiny, a nemá žádné další příznaky, které by naznačovaly vážné onemocnění, lékař může doporučit jen vyčkat 24 hodin, než ho k němu přinesete. Protože je horečka často prvním příznakem nemoci nemusí lékař najít nic podstatného, ​​pokud vaše dítě je vyšetřováno příliš brzy. V závislosti na tom, jak vašemu dítěti je, může lékař doporučit, dát mu dětský paracetamol (nebo ibuprofen, jestliže je vašemu dítěti nejméně 6 měsíců) pro snížení horečky. Ať už je věk dítěte jakýkoli, pokud má příznaky, které naznačují závažné onemocnění nebo infekci, lékař vám řekne, abyste dítě přinesli na vyšetření, a to buď do ordinace (pokud voláte během pracovní doby), nebo na pohotovost.

 Je lépe nechat horečku bojovat proti infekci než se snažit jí snížit?

 Vzhledem k tomu, horečka je součástí obrany těla proti bakteriím a virům, tvrdí někteří vědci, že zvýšená teplota může pomoci tělu efektivněji bojovat proti infekcím. (Bakterie a viry preferují prostředí, které je kolem 37 ° C.horečka také říká tělu, aby vytvořilo více bílých krvinek a protilátek pro boj s infekcí. Na druhou stranu, pokud je teplota vašeho dítěte příliš vysoká, bude velmi špatně jíst, pít, nebo spát, takže se bude hůře uzdravovat. Pokud horečka vašeho dítěte neovlivňuje jeho chování, nemusíte mu dávat nic na její snížení. Nabídněte dostatek mateřského mléka a zabraňte dehydrataci, a nezdobte nebo nevažte vaše dítě, když spí. Pokud je tělesná teplota vašeho dítěte vyšší než normální, protože je více oblečeno nebo je nezvykle horký den, pomozte mu ochladit se tím, že odeberete několik vrstev oblečení a nechte ho odpočívat nebo si potichu hrát na chladném místě.

 Které léky snižující horečku jsou pro mé dítě bezpečné?

 Pokud horečka působí, že se vaše dítě necítí dobře a lékař říká, že je to v pořádku, můžete použít kojenecký paracetamol nebo ibuprofen, abyste snížili vašemu dítěti teplotu. (Ibuprofen se nedoporučuje pro děti mladší 6 měsíců, nebo pro ty, které jsou dehydratované, nebo trvale zvracejí). Buďte velmi opatrní při podávání léku vašemu dítěti. Jeho hmotnost určí správnou dávku. Vždy používejte odměrku dodávanou s léky, abyste dali svému dítěti přesně správné množství. Nepodávejte lék pro snížení horečky častěji, než je doporučováno. Směrnice bude pravděpodobně tvrdit, že můžete podat paracetamol každé čtyři hodiny (až maximálně pětkrát za den) a ibuprofen každých šest hodin (až maximálně čtyřikrát za den). Nikdy nedávejte dítěti aspirin. Aspirin může učinit dítě náchylnější k Reyeovu syndromu, což je sice vzácné, ale potenciálně smrtelné onemocnění.

Poslední upozornění: Většina lékařů nedoporučuje nepředpisové léky proti kašli a nachlazení pro děti, ale pokud vaše dítě bere předepsaný lék, poraďte se s lékařem dříve, než budete dávat vašemu dítěti jiné léky, jako ibuprofen nebo paracetamol. Léky proti kašli a nachlazení mohou tyto produkty již obsahovat, takže riskujete dávat svému dítěti nadměrné množství léku. Zjistěte si, zda je třeba poradit se s lékařem před podáním léků proti bolesti vašemu dítěti.

 Existují i ​​jiné způsoby, jak snížit svému dítěti horečku?

 Můžete se pokusit snížit vašemu dítěti horečku omytím houbou vlažnou (studenou) vodou, nebo vlažnou koupelí. Nikdy se nepokoušejte vašemu dítěti snížit horečku houbou s lihem. Alkohol z lihového roztoku může být kůží absorbován do krevního oběhu vašeho dítěte. To ho také může příliš rychle ochladit, což může ve skutečnosti jeho teplotu zvýšit.

Co mám dělat, když moje dítě dostane z vysoké horečky záchvat?

 Horečky někdy způsobují febrilní křeče u kojenců a malých dětí. Jsou nejčastější u dětí ve věku od 6 měsíců do 5 let. Dítě mající tento typ záchvatu může valit oči, slintat, nebo zvracet. Jeho končetiny mohou ztuhnout a jeho tělo se může cukat. Ve většině případů jsou záchvaty neškodné, ale to neznamená, že nejsou děsivé, pokud jej vaše dítě má.

 Proč se mému dítěti horečka stále vrací?

 Léky proti horečce snižují tělesnou teplotu jen dočasně. Nemají vliv na příčinu infekce, takže vaše dítě může mít horečku, dokud jeho tělo není infekce zbaveno. To může trvat nejméně dva nebo tři dny. Některé infekce, jako je chřipka, mohou trvat pět až sedm dní. A pokud vaše dítě je léčeno antibiotiky proti bakteriální infekci, může trvat 48 hodin, než jeho teploty klesnou.

Moje dítě má horečku a žádné jiné příznaky. Co se děje?

 Když má dítě horečku, která není doprovázena rýmou, kašlem, zvracením nebo průjmem, může být obtížné přijít na to, co se děje. Existuje mnoho virových infekcí, které mohou způsobit horečku bez dalších příznaků. Některé, jako roseola, působí tři dny vysokou horečku, následovanou světle růžovou vyrážkou na těle. Závažnější infekce, jako je meningitida, infekce močových cest, nebo bacteremia (bakterie v krevním oběhu), mohou také vyvolat vysokou horečku bez jakýchkoliv dalších specifických symptomů. Pokud vaše dítě má perzistentní (déle než 24 hodin trvající) horečku 39 ° C nebo vyšší, zavolejte lékaře, ať už má nebo nemá jiné příznaky.

 

Autor: Magazín o zdraví, nemocech, hubnutí, dietě, bylinkách a diskuzní forum

 

Čaje