Lymeská borrelióza  - Klíště

Borelioza je nejčastější infekcí přenášenou klíšťaty v České republice. Většina nákaz probíhá bezpříznakově, menší část se projeví postižením kůže, kloubů, nervového systému a srdce. Nejčastější forma Lymeské borreliozy je červená skvrna vznikající v místě přisátí klíštěte většinou s odstupem 7-14 dnů ( s hranicí 3-30 dnů), většinou dosahující značných rozměrů, pro jistou diagnozu by měl průměr červené skvrny přesahovat 5 cm.

Skvrna může být jednolitě červená, nebo s výraznějším prstencovitým lemem a centrálním výbledem. Nebolí, někdy lehce svědí, kůže není horká ani nepálí. U menší části pacientů skvrna provázena chřipkovými příznaky (bolesti hlavy, svalů, kloubů, únava, malátnost, zvýšená teplota). Diagnoza se stanovuje na základě pacientova sdělení přisátí klíštěte ( není však podmínkou, více než polovina pacientů klíště nepozoruje ) nebo údaje o pobytu v přírodě + časový odstup od přisátí klíštěte do vzniku skvrny delší než 36 hodin + rozměr skvrny nad 5 cm. Je třeba odlišit reakci na samotné přisátí klíštěte nesouvisející s lymeskou borreliozou (jako reakce na hmyzí bodnutí), která vzniká mnohdy již v okamžiku odstraňování klíštěte nebo v prvních dvou dnech po něm, kde je zarudnutí menších rozměrů (do 5 cm), často svědící, nebo je horké, někdy vystupuje nad úroveň kůže, je jednolitě červené. Léčba probíhá po dobu 14 dní podáváním antibiotik. Další formou kožních projevů je objevení se mnohočetných červených skvrn v počtu od dvou po desítky, stejného vzhledu jako výše, pouze bývají menší a objevují se s odstupem týdnů až měsíců po zákusu klíštěte, léčba je též antibiotiky.

Kloubní příznaky Lymeské borreliozy

Časné vznikají řadu týdnů až měsíců po zákusu klíštěte, projevují se stěhovavými bolestmi kloubů, bez viditelných kloubních změn. Léčba je antibiotická.

Pozdní vznikají měsíce až roky po zákusu klíštěte, obtíže (otok a bolest kloubu) postihují zejména kloub kolenní a další velké klouby, typické je stěhování obtíží z jednoho kloubu na druhý. Léčba je antibiotická.

Příznaky Lymeské borreliozy z nervového systemu

Časné (2-12 týdnů od zákusu klíštěte), projevující se zánětem mozkových blan a/nebo obrnou lícního nervu. Léčba je antibiotická.

Pozdní (měsíce až roky po zákusu klíštěte), projevující se poruchami paměti, osobnosti, chování,  narušením spánku, labilitou nálad, poruchami vědomí, demencí, bolestmi, pocity mravenčení, poruchami citlivosti, poruchami hybnosti. Léčba je opět antibiotická.

Příznaky Lymeské borreliozy z postižení srdce

Vznikají týdny až měsíce po nákaze, projevují se poruchami srdečního rytmu (projeví se únavou, dušností, závratěmi, pocitem vynechávání či přeskakování srdce, pocitem pomalého bušení srdce až kolapsovým stavem), zánětem srdečního svalu či osrdečníku. Léčba je antibiotická.

Lymeská borrelióza a těhotenství

 Infekce může proniknout placentou, ale nepříznivé účinky na plod nebyly prokázány. Infekce neproniká do mateřského mléka. Podávání antibiotik preventivně po přisátí klíštěte není doporučováno. Léčba je antibiotická, zahajuje se při příznacích onemocnění u matky viz. výše.

Laboratorní vyšetření

 Odebírá se žilní krev k vyšetření protilátek proti borreliím. U pacientu s příznaky z nervového systému se odebírá též mozkomíšní mok takzvanou lumbální punkcí. Protilátky jsou v Česku přítomné u 5-10% zdravých osob, přitomnost protilátek bez doprovodných příznaků jmenovaných výše je bezvýznamná a není důvodem k léčbě. Protilátky se tvoří až za 3-6 týdnů po nákaze (po zákusu infikovaného klíštěte), protilátky lze prokázat v krvi řadu let po nákaze, jejich přetrvávání neznamená selhání léčby ani pokračování infekce a není důvodem pro opakování léčby !!

Prognóza

 Časné formy (s projevy řádově dnů až měsíců od zákusu infikovaného klíštěte) odezní zpravidla i samostatně, podání antibiotik urychlí vymizení příznaků. Naopak pozdní formy (s projevy vznikajícími měsíce až roky po zákusu infikovaného klíštěte) mohou přetrvávat a zhoršovat se i po správné antibiotické léčbě. Lymeská borrelioza nevede k úmrtí.

Prevence

 Nejúčinnější prevence je předcházet přisátí klíštěte používáním repelentů a vhodných oděvů a obuvi při pobytu v přírodě, prohlídka těla po návratu a včasné odstranění přisátého klíštěte: k nákaze dochází zpravidla tehdy, pokud přisátí infikovaného klíštěte trvá déle než 24 hodin !! Klíště odstraníme pomocí pinzety nebo speciálních klíštěk, nikdy ne holou rukou. Místo přisátí dezinfikujeme. Po odstranění přisátého klíštěte není třeba lékařské vyšetření, ani vyšetření krve, ani preventivní podávání antibiotik. Osoba, u které došlo k přisátí klíštěte, by měla následujících 30 dní pravidelně kontrolovat kůži v místě přisátí a v případě projevů jmenovaných výše vyhledat lékaře.

Vakcína určená pro člověka není zatím k dispozici !!

Log in to comment


Avatar uživatele Morfeus
Morfeus odpověděl/a na téma: #2
Proti klíšťatům se bráním sprchou, zní to možná divně ale je to věc, která vcelku slušně funguje. Trávím v přírodě dost času sportem a ltos jsem měl pouze jedno klíště, dva roky předtím vůbec žádné. Když se vrátím domů tak jdu okamžitě do sprchy a převlíknu si oblečení, ve kterém se klíštata mohou skrývat i po příchodu domu. A s těmi, která už pochodují po těle si poradí právě voda ve sprše. BTW ovládáte někdo techniku vyndávání klíštat nožem? mě se to posledně moc nepovedlo :angry:
Avatar uživatele Simca
Simca odpověděl/a na téma: #3
Jasně, je to hrozně jednoduchý :D Musíš špičkou nože píchnout klíště do pravýho oka a ono se pustí samo :D
Avatar uživatele kiki
kiki odpověděl/a na téma: #4
No, velká sradna, ale borelioza nebo encefalitida může potkat každýho...
Avatar uživatele manufaktura
manufaktura odpověděl/a na téma: #5
Z této nemoci máms trach, protože proti ní se nedá očkovat. A taky mě překvapilo kolik lidí kolem mě ji má, a lékaři na ni nedošli a identifikovali ji až dost pozdě, kdy už pacient trpěl nezvratnými změnami, které ohrožovaly jeho pohybový systém.
Avatar uživatele manufaktura
manufaktura odpověděl/a na téma: #6
Ono je na nemoci vůbec nejhorší, že ji řada lékařů ne a ne identifikovat, a potom když se dostane do těla a do kostí, tak už se člověk jen tak nezbaví a zůstanou po ní doživotní následky. Nejlepší je, když se nasadí antibiotika, aby ji zlikvidovala, aby ty vám lékař jen tak nenapíše.
Avatar uživatele Schwabka
Schwabka odpověděl/a na téma: #7
Mně se naopak zdá, že doktoři by dávali antibiotika nejraději úplně na všechno, jen aby měli pokoj a jistotu.
Avatar uživatele Schwabka
Schwabka odpověděl/a na téma: #8

Morfeus napsal: Proti klíšťatům se bráním sprchou, zní to možná divně ale je to věc, která vcelku slušně funguje. Trávím v přírodě dost času sportem a ltos jsem měl pouze jedno klíště, dva roky předtím vůbec žádné. Když se vrátím domů tak jdu okamžitě do sprchy a převlíknu si oblečení, ve kterém se klíštata mohou skrývat i po příchodu domu. A s těmi, která už pochodují po těle si poradí právě voda ve sprše. BTW ovládáte někdo techniku vyndávání klíštat nožem? mě se to posledně moc nepovedlo :angry:

Ta sprcha není špatná, ale co když je to klíště už chycený? :) Pak ten nůž? Na vyndavání klíšťat, mimochodem, existuje taková šikovná pinzetka.. nicméně mě to přivádí k otázce, jak vůbec klíště správně vyndat.
Avatar uživatele manufaktura
manufaktura odpověděl/a na téma: #9
Tak když už je chycené, tak se musí vytáhnout - samozřejmě s rukavicema a musí se to dezinfikovat. Vezemem si kleštičky a kýváme klíštěsem sem a tam, až se uvolní, tak musíme postižené místo zase dezinfikovat. Ale ta sprcha je fak dobrý nápad.
Avatar uživatele manufaktura
manufaktura odpověděl/a na téma: #10
No, to se mi právě taky zdá. Ale aspoň doktorka u nás se při přiznacích chřipky nebo anginy hned ptá: A kdy jsme dávali poslední antibiotika? A když to bylo dřív než před několika měsíci, tak se celkem snaží se jim nějak vyhnout, je fakt, že pak bychom měli asi špatnou imunitu.
Avatar uživatele marjenka
marjenka odpověděl/a na téma: #11
Tak na klíšťáky si dáváme pozor a když přijdu ze zahrádky, tak se prohlížím. Ono dost záleží, kde žijete, třeba u nás nejsou infikovaní, ale v druhém okrese zase infikovaní jsou, takže záleží podle mě dost i na tom. Jinak nevím, jak bych se jim vyhýbala, to snad ani nejde, jde?
Avatar uživatele Schwabka
Schwabka odpověděl/a na téma: #12
Drobná rada ohledně prevence je v tom úvodním článku. Otázka je, když už se chytne, jak ho správně vyndat. Dřív se říkalo, že vykroutit, další názor je "vykývat", někdo říká, že vytrhnout, někdo na něj jde s nožem, tak já nevím..
Avatar uživatele manufaktura
manufaktura odpověděl/a na téma: #13
Já jsem se teď o tom bavila s kamarádku - zdravotní sestřičkou, tak mi říkala, že trend dneška je klíště raději vykývat, a ne už vykroutit, vytrhnout raději ne, protože pak hrozí, že by tam klíšťák mohl nechat hlavičku, a to by mohlo znamenat problém.