-
19
zář 2013
- Vytvořeno: 19. září 2013
- Aktualizováno: 5. březen 2016
Recidivující neboli opakující se infekce
![recidivující infekce](/images/magazin/12-2015/recidivujici-infekce.jpg)
Zánět močových cest, dýchacích cest, zažívacího ústrojí, záněty gynekologické či záněty kůže, kdo z nás to nezažil. Když onemocníme jednou za čas, není to nic příjemného, ale zvládnout se to dá. Jenže když po dobrání antibiotik do měsíce sedíte opět se stejnými problémy v čekárně svého praktického lékaře je to k vzteku a co teprve když už se to celé opakuje po třetí, po čtvrté a vy máte pocit, že to snad nikdy neskončí, že už neexistují antibiotika, která byste nebrali. Něco je v nepořádku! Váš imunitní systém nefunguje, jak by měl.
Nejčastější příčinou nedostatečné imunitní reakce je celosvětově podvýživa, která je však vázána především na rozvojové krajiny, kdy nedostatečný přísun potřebných živin nedovoluje správnou výstavbu a funkci imunitního systému.
V našich podmínkách jsou nejčastější příčiny takzvané sekundární poruchy imunity, tedy získané v průběhu života. Mezi tyto sekundární poruchy imunity patří zejména nedostatečná či chybná léčba infekce. Každá probíhající infekce stimuluje imunitní systém, ten se aktivuje, tvoří účinnou obranu a vytváří imunologickou paměť, aby opětovné setkání s infekcí mohl řešit rychleji, účinněji a pro tělo šetrněji. Do tohoto procesu můžeme negativně zasáhnout například tím, že zbytečně brzy, nebo zcela zbytečně (například u virových infekcí bez průkazu bakteriální infekce) nasazujeme antibiotickou léčbu.
Stejně negativně působí, když organismu neposkytneme dostatek stavebního materiálu (správná skladba potravin) a času (krátká doba rekonvalescence) na regeneraci infekcí poškozených sliznic, dalších tkání a imunitnímu systému. Pokud na takto nedostatečně zregenerovaný imunitní systém zaútočí další infekce, může postupně dojít k jeho vyčerpání až kolapsům a snadněji dochází k onemocnění i vlivem banálních infekcí, které zdravý a regenerovaný imunitní systém zvládá i bez léčby a nepříjemných projevů.
Další příčinou sekundární poruchy imunitního systému je v dnešní době častý fenomén – nevhodný životní styl, tedy nedostatek spánku, nevhodná skladba jídelníčku, permanentní stres a další nešvary moderní doby, které působí nedostatečnou výstavbu a funkci imunitního systému a tím sníženou odolnost organismu k infekcím a jejich časté opakování.
Velmi vzácné jsou primární neboli vrozené poruchy imunitního systému, které se však ve většině případů projeví již záhy v dětském věku a jsou léčeny specialisty, kdy jsou tělu dodávány chybějící součásti imunitního systému, které si vrozeně neumí tvořit.
Všechny výše zmíněné poruchy imunitního systému (na prvním místě poruchy sekundární, získané) jsou příčinou opakujících se či nepřiměřeně dlouho trvajících infekcí, únavových stavů a dříve než začneme po lékaři požadovat specializovaná vyšetření, je třeba se zamyslet, jestli nám tělo nedává varovné znamení, že potřebuje jen více času a správnou skladbu stravy k odpočinku a regeneraci.
Autor: Magazín o zdraví, nemocech, hubnutí, dietě, bylinkách a diskuzní forum