Vysoký tlak - Arteriální hypertenze

Výskyt vysokého krevního tlaku je v ČR u dospělé populace kolem 35%. Spolu s kouřením, obezitou, cukrovkou (diabetes) a zvýšenými krevními tuky (dyslipidemie) je jedním z největších rizikových faktorů poškození cév: cévní mozkové příhody (mrtvice), ischemické choroby srdeční (infarkt, angina pectoris), ischemické choroby tepen dolních končetin (nedokrevnost dolních končetin).

Vysoký krevní tlak může být sám o sobě chorobou (takzvaná primární hypertenze, kterých je většina), předpokládané faktory, které ji způsobují, jsou obezita , nadměrný příjem kuchyňské soli potravou, dlouhodobý a nadměrný stres, genetické předpoklady, kouření, nadměrná konzumace alkoholu a nedostatek pohybu. Nebo může být důsledkem jiného onemocnění (takzvaná sekundární hypertenze, například u onemocnění ledvin, nadměrné produkci některých hormonů v těle).

 Příznaky vysokého krevního tlaku

 V počátku onemocnění není krevní tlak příliš zvýšen. Nemocný tak bývá bez obtíží a často o vysokém krevním tlaku nemusí ani vědět. Toto je na hypertenzi velice zrádné, neboť lidé, i když o ní vědí, jí mnohdy zpočátku nevěnují pozornost, protože se cítí zdraví a neléčí se, díky tomu se onemocnění dále rozvíjí. Prvními projevy může být bolest hlavy , únava, porucha spánku. Obtíže se zhorší nebo se většinou prvně objeví až s pokročilým stavem nemoci, kde ale již v jeho důsledku vzniká různé poškození cév a některých orgánů.

 

Léčba a sledování arteriální hypertenze

 Kontrola krevního tlaku je součástí každé preventivní prohlídky u praktického lékaře, díky tomu je vysoký krevní tlak včas zachycen a léčen. Léčba, která brání poškození cév a některých orgánů vysokým krevním tlakem, spočívá jednak v režimových opatřeních (jestliže nemocný trpí nadváhou, je vhodné její snížení na normální hodnotu BMI (18,5–25), nezbytné je omezit příjem kuchyňské soli a to na maximálně 5g za den, důležité je také omezení konzumace alkoholu, jeho nejvyšší denní množství je 30g) + ve vetšině případů v doživotním užívání léků. Pouze u takzvané sekundární hypertenze může být vysoký krevní tlak vyléčen odstraněním základního onemocnění (onemocnění ledvin, nadměrné produkce některých hormonů v těle). Vysoký krevní tlak, který je dobře léčený vyžaduje pravidelné kontroly u praktického lékaře 1x za 3 měsíce. Při nedostatečné léčbě se kontroly provádějí častěji s přidáváním léků tak aby hodnoty krevního tlaku byly co nejoptimálnější.

 

 Technika měření krevního tlaku

 Krevní tlak měříme tlakoměrem (tonometrem) vsedě po 10-ti minutovém uklidnění na paži s volně podloženým předloktím ve výši srdce. Jako zlatý standard se stále užívá rtuťový tonometr, který je nejpřesnější a slouží k měření krevního tlaku v ordinaci lékaře. Pro domácí monitorování krevního tlaku se užívají elektronické tlakoměry pažní. Vhodná je opakovaná kalibrace přístroje oproti rtuťovému tonometru (například při kontrole v ordinaci praktického lékaře). Přístroje s manžetou přikládanou na prsty nebo zapěstí nejsou z důvodu značné nepřesnosti doporučovány.

 

 Hodnoty krevního tlaku

 Při hodnocení krevního tlaku jsou používány dvě hodnoty, hodnota systolického krevního tlaku STK (je nejvyšší tlak krve, kterého je v cévách dosaženo během srdečního stahu) a diastolického krevního tlaku DTK (je nejnižší tlak, kterého je v cévách dosaženo během srdeční relaxace), naměřená hodnota se zapisuje jako STK/DTK (např. 120/80 – sto dvacet na osmdesát). Dále většina digitálních tlakoměrů ukazuje hodnotu tepové frekvence (množství úderů srdce za minutu).

 

Hodnoty vysokého krevního tlaku (TK)

Systolický tlak

Diastolický tlak

Měření TK v ordinaci

≥ 140

≥ 90

Měření TK v domácích podmínkách

≥ 135

≥ 85

 

Tabulku pro zápis hodnot domácího měření krevního tlaku si můžete stáhnout zde. Dále se o vysokém krevím tlaku můžete dočíst v magazínu zdraví.

Autor: Magazín o zdraví, nemocech, hubnutí, dietě, bylinkách a diskuzní forum

Log in to comment


Avatar uživatele Morfeus
Morfeus odpověděl/a na téma: #2
Mám pár fíglů jak s tlakem zabojovat. Kdo věří na akupresuru, tak si může krátkodobě snížit tlak zmáčknutí akupresurního bodu v uchu. Strčíte prst do ušní dírky a tlačíte na tu stranu směrem k obličeju, zabírá to téměř okamžitě ale má to jen dočasný účinek. Druhá věc, kterouasi většina lidí v naší zemi podceňuje je zelenina. Konzumace zeleniny má na krevní tlak zásadní účinek. Stačí trochu ozelenit svůj jídelníček a nižší tlak je zaručen. Navíc existuje spousta výbornejch salátů:)
Avatar uživatele Maruška
Maruška odpověděl/a na téma: #3
Mnohny stačí omezit sůl, více pít vodu a hlavně se hýbat
Avatar uživatele manufaktura
manufaktura odpověděl/a na téma: #4
Je zajímavé, že doma v klidném stavu mám o hodně nižší tlak, než když mi ho měří lékař. Dokonce jsem si kvůli tomu pořídila svůj vlastní tlakoměr, abych se nemusela obávat, když mi v ordinaci vyletí tlak, a to bohužel vyletí.
Avatar uživatele rybička
rybička odpověděl/a na téma: #5
Vysoký krevní tlak je možné snížit, ale nízký krevní tlak je trochu oříšek. Zabírá jistě úprava jídelníčku včetně pitného režimu, jak píše Morfeus. To je stabilní cesta ke zlepšení zdraví, ale pro mnoho lidí znamená nepohodlí, něco si odříct. :-´) Je to každého volba. Tak vám přeji 120/80. :-)