Vysoký tlak - Arteriální hypertenze

Výskyt vysokého krevního tlaku je v ČR u dospělé populace kolem 35%. Spolu s kouřením, obezitou, cukrovkou (diabetes) a zvýšenými krevními tuky (dyslipidemie) je jedním z největších rizikových faktorů poškození cév: cévní mozkové příhody (mrtvice), ischemické choroby srdeční (infarkt, angina pectoris), ischemické choroby tepen dolních končetin (nedokrevnost dolních končetin).

Vysoký krevní tlak může být sám o sobě chorobou (takzvaná primární hypertenze, kterých je většina), předpokládané faktory, které ji způsobují, jsou obezita , nadměrný příjem kuchyňské soli potravou, dlouhodobý a nadměrný stres, genetické předpoklady, kouření, nadměrná konzumace alkoholu a nedostatek pohybu. Nebo může být důsledkem jiného onemocnění (takzvaná sekundární hypertenze, například u onemocnění ledvin, nadměrné produkci některých hormonů v těle).

 Příznaky vysokého krevního tlaku

 V počátku onemocnění není krevní tlak příliš zvýšen. Nemocný tak bývá bez obtíží a často o vysokém krevním tlaku nemusí ani vědět. Toto je na hypertenzi velice zrádné, neboť lidé, i když o ní vědí, jí mnohdy zpočátku nevěnují pozornost, protože se cítí zdraví a neléčí se, díky tomu se onemocnění dále rozvíjí. Prvními projevy může být bolest hlavy , únava, porucha spánku. Obtíže se zhorší nebo se většinou prvně objeví až s pokročilým stavem nemoci, kde ale již v jeho důsledku vzniká různé poškození cév a některých orgánů.

 

Léčba a sledování arteriální hypertenze

 Kontrola krevního tlaku je součástí každé preventivní prohlídky u praktického lékaře, díky tomu je vysoký krevní tlak včas zachycen a léčen. Léčba, která brání poškození cév a některých orgánů vysokým krevním tlakem, spočívá jednak v režimových opatřeních (jestliže nemocný trpí nadváhou, je vhodné její snížení na normální hodnotu BMI (18,5–25), nezbytné je omezit příjem kuchyňské soli a to na maximálně 5g za den, důležité je také omezení konzumace alkoholu, jeho nejvyšší denní množství je 30g) + ve vetšině případů v doživotním užívání léků. Pouze u takzvané sekundární hypertenze může být vysoký krevní tlak vyléčen odstraněním základního onemocnění (onemocnění ledvin, nadměrné produkce některých hormonů v těle). Vysoký krevní tlak, který je dobře léčený vyžaduje pravidelné kontroly u praktického lékaře 1x za 3 měsíce. Při nedostatečné léčbě se kontroly provádějí častěji s přidáváním léků tak aby hodnoty krevního tlaku byly co nejoptimálnější.

 

 Technika měření krevního tlaku

 Krevní tlak měříme tlakoměrem (tonometrem) vsedě po 10-ti minutovém uklidnění na paži s volně podloženým předloktím ve výši srdce. Jako zlatý standard se stále užívá rtuťový tonometr, který je nejpřesnější a slouží k měření krevního tlaku v ordinaci lékaře. Pro domácí monitorování krevního tlaku se užívají elektronické tlakoměry pažní. Vhodná je opakovaná kalibrace přístroje oproti rtuťovému tonometru (například při kontrole v ordinaci praktického lékaře). Přístroje s manžetou přikládanou na prsty nebo zapěstí nejsou z důvodu značné nepřesnosti doporučovány.

 

 Hodnoty krevního tlaku

 Při hodnocení krevního tlaku jsou používány dvě hodnoty, hodnota systolického krevního tlaku STK (je nejvyšší tlak krve, kterého je v cévách dosaženo během srdečního stahu) a diastolického krevního tlaku DTK (je nejnižší tlak, kterého je v cévách dosaženo během srdeční relaxace), naměřená hodnota se zapisuje jako STK/DTK (např. 120/80 – sto dvacet na osmdesát). Dále většina digitálních tlakoměrů ukazuje hodnotu tepové frekvence (množství úderů srdce za minutu).

 

Hodnoty vysokého krevního tlaku (TK)

Systolický tlak

Diastolický tlak

Měření TK v ordinaci

≥ 140

≥ 90

Měření TK v domácích podmínkách

≥ 135

≥ 85

 

Tabulku pro zápis hodnot domácího měření krevního tlaku si můžete stáhnout zde. Dále se o vysokém krevím tlaku můžete dočíst v magazínu zdraví.

Autor: Magazín o zdraví, nemocech, hubnutí, dietě, bylinkách a diskuzní forum

Čaje