Dětská kolika

Co je kojenecká kolika? Příčina koliky není známa stejně jako způsob její léčby. Předpokládá se, že převážnou většinu kojeneckých kolik způsobuje zvýšená plynatost v zažívacím traktu, vzácnější příčinou může být nesnášenlivost kravského mléka či mléčného cukru, metabolické vady, poruchy střevní průchodnosti atp. Koliky trápí až 30 % kojenců zejména mezi 2. a 3. měsícem života.

Jak poznáte, že jde právě o koliku?

Kolika se projevuje záchvaty neutišitelného křiku s náhlým začátkem a koncem, které se opakují každý den v přibližně stejnou dobu, po krmení, nebo po krátkém spánku ze kterého se během půl hodiny dítě probudí s pláčem. Dítě se nápadně napíná, ohýbá, přitahuje nožičky k břichu, je rudé v obličeji.

Jak miminku pomoci?

Odborníci radí, aby kojící maminka upravila svůj jídelníček, vypustila z něj všechno, co nadýmá, tedy čerstvé pečivo, luštěniny, kapustu, zelí, bublinkové tekutiny. Často pomůže vynechání mléka a všech mléčných produktů z jídelníčku maminky (vhodné alespoň vyzkoušet na 4-5 dní). U kojených dětí je vhodnější delší kojení z jednoho prsu než střídání prsů, kdy dítě vypije jen sladší přední mléko, které kvašením ve střevě zvyšuje množství plynu. Též je vhodné přikládání dítěte k prsu kdykoliv bude chtít. Sáním a přítomností mléka v horní části zažívacího traktu se vyvolá tzv. gastrokolický reflex, , při kterém se střevo rozpohybuje a miminko se zbaví části větrů. Intervaly mezi kojením by však neměly být kratší než 2 hodiny, bolest břicha může být totiž způsobena i nadměrnou dodávkou mléka. U uměle živených kojenců je vhodné vyzkoušet speciálně upravená mléka.

Zmírnit bolesti pomůže nahřátá plenka přiložená na bříško, či v troubě či mikrovlnce nahřáté třešňové pecky spolu s masáží bříška po směru hodinových ručiček a přitahování nohou k bříšku. Úlevu též může přinést chování na předloktí v poloze na tygříka či v klubíčku.

Je možné vyzkoušet sirupy a kapičky proti nadýmání (např. sab simplex, lefax) jako doplněk výše zmíněných opatření, v některých případech však mohou koliku zhoršit. Dražší, však účínnější variantou jsou kapky probatické (např. biogaia).

Autor: Magazín o zdraví, nemocech, hubnutí, dietě, bylinkách a diskuzní forum

Čaje