Dětská kolika

Co je kojenecká kolika? Příčina koliky není známa stejně jako způsob její léčby. Předpokládá se, že převážnou většinu kojeneckých kolik způsobuje zvýšená plynatost v zažívacím traktu, vzácnější příčinou může být nesnášenlivost kravského mléka či mléčného cukru, metabolické vady, poruchy střevní průchodnosti atp. Koliky trápí až 30 % kojenců zejména mezi 2. a 3. měsícem života.

Jak poznáte, že jde právě o koliku?

Kolika se projevuje záchvaty neutišitelného křiku s náhlým začátkem a koncem, které se opakují každý den v přibližně stejnou dobu, po krmení, nebo po krátkém spánku ze kterého se během půl hodiny dítě probudí s pláčem. Dítě se nápadně napíná, ohýbá, přitahuje nožičky k břichu, je rudé v obličeji.

Jak miminku pomoci?

Odborníci radí, aby kojící maminka upravila svůj jídelníček, vypustila z něj všechno, co nadýmá, tedy čerstvé pečivo, luštěniny, kapustu, zelí, bublinkové tekutiny. Často pomůže vynechání mléka a všech mléčných produktů z jídelníčku maminky (vhodné alespoň vyzkoušet na 4-5 dní). U kojených dětí je vhodnější delší kojení z jednoho prsu než střídání prsů, kdy dítě vypije jen sladší přední mléko, které kvašením ve střevě zvyšuje množství plynu. Též je vhodné přikládání dítěte k prsu kdykoliv bude chtít. Sáním a přítomností mléka v horní části zažívacího traktu se vyvolá tzv. gastrokolický reflex, , při kterém se střevo rozpohybuje a miminko se zbaví části větrů. Intervaly mezi kojením by však neměly být kratší než 2 hodiny, bolest břicha může být totiž způsobena i nadměrnou dodávkou mléka. U uměle živených kojenců je vhodné vyzkoušet speciálně upravená mléka.

Zmírnit bolesti pomůže nahřátá plenka přiložená na bříško, či v troubě či mikrovlnce nahřáté třešňové pecky spolu s masáží bříška po směru hodinových ručiček a přitahování nohou k bříšku. Úlevu též může přinést chování na předloktí v poloze na tygříka či v klubíčku.

Je možné vyzkoušet sirupy a kapičky proti nadýmání (např. sab simplex, lefax) jako doplněk výše zmíněných opatření, v některých případech však mohou koliku zhoršit. Dražší, však účínnější variantou jsou kapky probatické (např. biogaia).

Autor: Magazín o zdraví, nemocech, hubnutí, dietě, bylinkách a diskuzní forum

Log in to comment


Avatar uživatele Petra
Petra odpověděl/a na téma: #2
U nas teda hlvane to mleko
Avatar uživatele Karel3
Karel3 odpověděl/a na téma: #3
A máte kluka nebo holku? Prý na to fakt trpí nejvíce kluci, ale mi máme holčičku a taky jí to trápilo...
Avatar uživatele alice
alice odpověděl/a na téma: #4
myslím, že prdíky potrápí snad každého novorozence. my od začátku dávali espumisan, který nám doporučila dětská doktorka. dá se dávat už od narození. podle mě fakt super a chutná moc dobře..je takový sladoučký s banánovou příchutí, takže to děti obvykle milujou. nám to společně s masážema bříška dost zabíralo
Avatar uživatele helena
helena odpověděl/a na téma: #5
jako kluci prý fakt trpí víc, kamarádka musela i rourkovat, ale není pravda, že holky jsou z toho venku, my si i s malou dost užili. zabíral nám espumisan..a hodně jsem si hlídala co jím...staré pečivo, žádná cibule, česnek, ale ani borkolice, květák atd...
Avatar uživatele Theodora
Theodora odpověděl/a na téma: #6
Tak my máme holčičku a teda kolika jak z učebnice:( Odpolední či večerní záchvaty breku:( Už jsme trochu vypozorovali, co zabírá... (u každého zřejmě trochu něco jiného) ... u nás: Teplé obkládky na bříško, fenyklový čaj, přitahovat nožky k bříšku a před každým kojením dáváme Espumisan kapičky. Už je to takový rituál...záchvaty se den ode dne zkracují - zřejmě zabírá ten Espumisan... chce to vyzkoušet;-)
Avatar uživatele Lilian
Lilian odpověděl/a na téma: #7
Taky máme holčičku a prdíky se nám nevyhly:(
Dobře nám zabíral Espumisan, chování v tygříkovi nebo v klubíčku a já jsem se tedy vyhýbala kynutému pečivu (kojím). Když byl fakt největší řev, tak teplá koupel nebo teplý obklad na bříško + 5 kapek espumisanu na zklidnění.
Avatar uživatele zuza
zuza odpověděl/a na téma: #8
espumisan, jedině espumisan....ba ne, jedině asi ne, ale nám zabírá fakt dobře. působí jen ve střevech miminka a stačí pár kapiček před každým krmenim. tak držím palce
Avatar uživatele majda
majda odpověděl/a na téma: #9
U nás pomáhalo nahřívat bříško - takže jsem ušila polštářek, nasypala do něho rýži - ohřeju v mikrovlnce a nahřívám ;)
A z léků máme taky Espumisan, zdá se, že funguje, ale chce to pravidelnost ...asi na 5 dní jsme vysadili a bylo to zas trochu horší :( :(
Avatar uživatele Anonym
Anonym odpověděl/a na téma: #10
My jsme taky na Espumisanu a jsem s ním maximálně spokojená, zkoušeli jsme i jiné a třeba probiotické kapky mnohokrát dražší zabíraly skoro stejně...Sab Simplex skoro vůbec...Takže je to na ozkoušení a každému miminku zabere něco jiného...
Avatar uživatele Táňa
Táňa odpověděl/a na téma: #11
Každé miminko je jiné ... některým trvá nějakou dobu, než začne trávení dobře fungovat. Naše dcerka spolykala při krmení hodně vzduchu - hltala ... a tak jsme museli prdíkům pomoct. Předně jsme cvičili nožkama a uvolňovali bříško. Lékařká nám doporučila Espumisan - před každým jídlem... Zdá se to být lepší, myslím, že brzy bude po problému (teda doufám :-D) ... a ještě u nás pomáhá poloha na bříšku ;-)
Avatar uživatele Petulina
Petulina odpověděl/a na téma: #12
Já jsem u sebe vypozorovala, že nesmím (při kojení moc ovoce a pečivo) :(
Jinak prdíky jsme zažili u obou dětí a vyzkoušeli mnoho rad ... nakonec jsme skončili taky u Espumisanu a u peckového polštářku na bříško. Dceru uklidňovala jakákoli klidná hudba ;)
Naštěstí se trávení dětí většinou brzy upraví :)
Avatar uživatele Kalamajka
Kalamajka odpověděl/a na téma: #13
U nás teda nezabíralo nic, ani čajíčky ani nahřátá plena, zabral až Espumisan kapičky.
Avatar uživatele manufaktura
manufaktura odpověděl/a na téma: #14
To jsme taky zažili, když se syn narodil, a taky jsme používali sab simplex, ale zdálo se mi, že to moc nezabíralo, dokonce ani bio gaia, spíše jsme cvičili a pak se mi zdálo, že to nakonec přešlo jaksi samo. Ale byl to pro mě opravdu horor.