Dyslipidemie, nesprávné hladiny krevních tuků

Dyslipidemie je změna koncentrace cholesterolu a/nebo triglyceridů v krvi. Na jejím vzniku se podílí kombinace faktorů genetických (dědičných) a faktorů daných životním stylem: složení a množství stravy, kouření, alkohol, fyzická aktivita a tělesná hmotnost.

Projevy dyslipidemie

 Hlavním projevem je manifestace aterosklerozy (kornatění tepen = ukládání tukových látek do stěny tepny) v různých lokalizacích, především na srdci se vznikem ischemické choroby srdeční až srdečního infarktu, na mozku se vznikem cévních mozkových příhod (mozkové mrtvice), na dolních končetinách se vznikem ischemické choroby dolních končetin až odumření dolní končetiny s nutností amputace. Dyslipidemie s vysokými hodnotami triglyceridů se mohou projevit opakovanými atakami akutního zánětu slinivky břišní (akutní pankreatitida). Mezi projevy viditelné patří xantelasma palpebrarum – nažloutlé kožní výstupky objevující se v oblasti očních víček, xantomy kožní a šlachové – nažloutlé ohraničené útvary na kůži ve kterých se hromadí tukové látky, arcus corneae senilis – bělavý prstenec v oku v oblasti zevní části duhovky.

Laboratorní vyšetření

 U dospělých osob nad 18 let by měla v rámci preventivního vyšetření být změřena koncentrace celkového cholesterolu jednou za 5 let. Vyšetření celého souboru (celkový cholesterol, LDL, HDL cholesterol a triglyceridy) by mělo být provedeno: nad 18 let u osob kde byla zjištěna zvýšená koncentrace celkového cholesterolu, u všech mužů ve 40 letech a žen v 50 letech a dále pak každých 5 let, u osob s dalšími rizikovými faktory v kterémkoliv věku (s manifestním kardiovaskulárním onemocněním – ischemická choroba srdeční, ischemická cévní mozková příhoda, ischemická choroba dolních končetin, aneurysma břišní aorty, chlopenní degenerativní vady; s diabetem 1. a 2. typu; arteriální hypertenzí; prokázanou aterosklerozou; s obezitou; viditelnými příznaky dyslipidemie – xabtelasma, xantomy; s chronickým ledvinným onemocněním; s výskytem předčasné manifestace aterosklerozy v rodině )

Hranice normy krevních tuků

Celkový cholesterol ˂ 5,0 mmol/l
LDL - cholesterol ("zlý cholesterol") ˂ 4,0 mmol/l
Triglyceridy ˂ 3,0 mmol/l
HDL - cholesterol ("hodný cholesterol") ˃ 1,0 mmol/l

U pacientů s již manifestním kardiovaskulárním onemocněním (ischemická choroba srdeční, cévní mozková příhoda, ischemická choroba dolních končetin,..) jsou hranice přísnější.

 Léčba dyslipidemie

 Změna životního stylu

zanechání kouření, omezení konzumce alkoholu (povoleno je 1-2 alkoholové nápoje denně pro ženy, 2-3 pro muže; 1 alkoholový nápoj = cca 20g alkoholu = 0,5 l piva nebo 2 dcl vína nebo 5 cl lihoviny), pravidelná pohybová aktivita ( aerobní pohybová aktivita minimálně 5x v týdnu po dobu minimálně 30 minut na dosažení 50-75 % maximální tepové frekvence; maximální tepová frekvence = 206,9 – (0,67xvěk)), snížení nadměrné tělesné hmotnosti (optimální je BMI 20-25; BMI = hmotnost/výška v metrech na druhou), prevence nebo kompenzace stresu (naučit se předcházet stresu, vyhýbat se stresovým situacím, případný stres prožívat méně dramaticky) a zejména změna stravovacích návyků!!!

Dietní léčba

ve stravě omezujeme příjem tuků, živočišné tuky mají maximálně představovat 1/3 přijatých tuků, příjem rostlinných olejů a rybích tuků se snažíme zvýšit na 2/3 z celkového přijatého množství tuků. Ve stravě zvyšujeme podíl ovoce a zeleniny, snažíme se omezit příjem jednoduchých cukrů , ryb a nízkotučných mléčných výrobků. Snažíme se omezit příjem jednoduchých cukrů (slazené nápoje, sladkosti, bílé pečivo).

Farmakoterapie

Léky slouží pouze jako doplněk změny životního stylu, tam kde se touto změnou nedaří optimalizovat hladiny krevních tuků, nebo kde jsou další rizikové faktory vzniku ateroskerozy, nebo v případech kde se již vyskytuje manifestní ateroskleroza (ischemická choroba srdeční, cévní mozková příhoda, ischemická choroba dolních končetin, …).

Autor: Magazín o zdraví, nemocech, hubnutí, dietě, bylinkách a diskuzní forum

Čaje