vláknina v zelenině a ovoci

Dokud nezačnete pravidelně jíst zeleninu, ovoce, semínka a ořechy, může se dobře stát, že budete mít nedostatek nejzdravější dostupné formy vlákniny. Tak proč je vláknina tak důležitá? Půjdeme to zjistit...

Potenciál různých typů vlákniny sehrává důležitou roli pro udržování zdravých střev. Půjdeme si nejdříve probrat dva základní druhy vlákniny.

Rozpustná vláknina

Nachází se v ořeších, fazolích, borůvkách a okurce. Rozpouští se do gelů podobné formy a pomáhá zpomalit rychlost trávení. Výsledkem je pocit plnosti a je to jeden z důvodů, jak vláknina pomáhá při hubnutí.

Nerozpustná vláknina

Nachází se v potravinách, jako tmavě zelená listová zelenina, celer, zelené fazole a mrkev. Tento druh vlákniny se vůbec nerozpouští a tímto způsobem positivně ovlivňuje hmotnost vaší stolice. Díky tomu procházející potrava opouští trávicí trakt rychleji a tím zlepšuje zdraví střev.

Poznámka: Většina potravy, zvláště ovoce a zelenina přirozeně obsahuje jak rozpustnou tak i nerozpustnou vlákninu.

Žádná studie jednoznačně neprokázala, kolik vlákniny je ideální pro optimalizaci vašeho zdraví. Hlavními výhodami vlákniny jsou:

9 výhod vlákniny pro zdraví

1) Zdraví srdce

Riziko srdeční choroby klesne o 9% za každých 7 gramů zkonzumované vlákniny denně. Hlavním důvodem je schopnost vlákniny snížit cholesterol.

2) Regulace cukrů v krvi

rozpustná vláknina pomáhá snižovat rychlost vstřebávání cukrů a tím reguluje množství cukrů v krvi.

3) Mozek

Pokud každý den sníte alespoň 7 gramů vlákniny snižujete se riziku cévní mozkový příhody minimálně o 7%.

4) Vláknina jako prevence zácpy

Nerozpustná vláknina není vstřebatelná v zažívacím traktu a proto potrava bohatá na tento typ vlákniny zvyšuje hmotnost stolice a zkracuje tak dobu potřebnou pro odchod stolice z trávicí systému a tím brání zácpě. To je prokázáno výzkumem při konzumaci ovoce,zeleniny a pšeničných otrub.

5) Plíce

Vláknina zklidňuje systémový zánět a pomáhá tak snižovat zánětlivá onemocnění jako je chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN).

6) Ledviny

Konzumace více, než 21 gramů vlákniny denně může snížit riziko ledvinných kamenů až o 22%.

7) Střeva

Přidání více vlákniny do svého jídelníčku může vyvážit množství zdravý prospěšných středních bakterií a tím zlepší proces trávení.

8) Kontrolované hubnutí

Jedinci, kteří zvýšili svůj příjem vlákniny o 30 nebo více gramů denně zhubli skoro stejně kilogramů, kolik lidi na přísné dietě, jako omezení kalorií.

9) Zdraví pokožky

Vláknina zejména jitrocelových slupek může pomoci při boji s plísněmi a kvasinkami. Tímto je ovlivněno množství vylučování patogenů do kůže, kde můžou způsobit vyrážku, nebo akné. 

Nejzdravější zdroje vlákniny 

Pokud chcete přidat do svého jídelníčku více vlákniny nechoďte pro celá zrna. Zaměřte se především na ořechy, semínka a zeleninu. Následuje výčet potravin s vysokým obsahem rozpustné a nerozpustné formy vlákniny:

  • semena Chia, len, mandle, slupky ze semen jitrocelu indickém.
  • bobule
  • zelenina: růžičková kapusta,brokolice, květák, fazole, zelené fazole a hrách
  • kořenová zelenina a hlízy zahrnující brambory a cibuli.

Zapamatujte si důležité pravidlo, že vaše tělo získá nejvíce vlákniny ze zeleniny, nikoliv obilí.

Autor: Magazín o zdraví, nemocech, hubnutí, dietě, bylinkách a diskuzní forum

Čaje