mykoza nohou

Zaznamenali jste nepříjemné svědění nohou? Pokud ano, je pravděpodobné, že máte mykózu nohou. Jedná se o onemocnění kůže způsobené dermatofytovou infekcí šupinek kůže. Mezi prsty je teplo a vlhko, což je velmi snadným faktorem pro vznik plísní. Pokud je někdo náchylnější k pocení a má oslabenou imunitu, může mu stačit pouhé přezutí na návštěvě do cizích přezůvek a houbovité onemocnění kůže je na světě.

Projevy kožní mykózy nohou

Kožní mykóza se na nohou objevuje nejčastěji mezi prsty, zejména mezi 4. a 5. prstem, ale není to podmínka. Člověk pozná, že něco není v pořádku, když ho začnou úporně svědit prsty, kůže se olupovat a bolestivě praskat. Na mykózy nohou nejčastěji trpí lidé s cukrovkou, imunitně oslabení jedinci a také lidé s cévními potížemi, kde je horší vyživování jednotlivých míst krevního řečiště. Výjimkou ovšem není ani u zcela zdravých lidí.

 

Jak účinně bojovat pro plísním

Obecně platí babská rada, že proti plísním na nohou je vhodná např. koupel v octové vodě. Plísně totiž všeobecně nemají rády kyselé prostředí. Podobného antimykotického účinku docílíme i hypermanganem rozpuštěným ve vodě.

 

V lékárnách je dustupných mnoho mastí proti mykóze, mezi nejúčinnější patří masti s obsahem tea tree oleje. Ten má velmi silné antiseptické účinky, lze ho koupit i v čísté formě, ale je nákladný, takže je vhodnější využít mastí s jeho obsahem. Antiseptická mast se aplikuje na prsty i chodidla a nechá se působit, dokud se nevstřebá.

 

Mykózu je potřeba řešit okamžitě a pravidelně nohy ošetřovat krémem. Při pravidelném ošetření zmizí mykóza do několika týdnů. Pokud by nezmizela, je nutná návštěva lékaře, který doporučí silnější léčbu.

 

Diagnostika a léčba mykózy nohou

Problém lze diagnostikovat často i svépomocí, ale nejlépe pomůže určit mykózu praktický lékař nebo přímo dermatolog. Léčba se dále odvíjí od dalších přidružených faktorů, od jednodušších až po složitější řešení. Je vám předložena řada preventivních opatření, aby se mykóza nohou neopakovala a nestala se chronickou. Současně je vám předepsán recept na antimykotické masti nebo antibiotika, dle původu infekčního agens.

Prevence

Zdánlivě malý problém se zatrženou kůži, v podobě záděry nebo nehtu, může představovat hrozbu mykózy nohou či nehtů. Dokonce i mírně porušená integrita kůže je daleko náchylnější k vniknutí plísně a rozvinutí infekce. Preventivním opatřením proti plísním jsou i spreje s antimykotickým účinkem. Použít se dají do pantoflí, ale i na kůži nohou. Člověk tak může s čistým svědomím navštívit bazén nebo saunu. Kůže nohou by se měla pravidelně ošetřovat hydratačními krémy, které zabraňují vysoušení pokožky nohou a snižují výskyt náchylnosti ke kožním prasklinkám. Občas bychom si měli dopřát péči pod odborným dohledem pedikérky.

 

Autor: Magazín o zdraví, nemocech, hubnutí, dietě, bylinkách a diskuzní forum

 

Čaje