vláknina

O vláknině často slýcháváme v televizních reklamách na různé potraviny, které tuto složku obsahují a tím se stávají zdravými a hodnotnými. Proč je vůbec vláknina pro naše tělo prospěšná? Jaké potraviny obsahují nejvíce vlákniny a kolik bychom ji měli denně zkonzumovat?

Vláknina v kostce

Ve své podstatě lze hovořit o polysacharidu a dalších složkách jako je celulóza, různé vosky, lignin, chitin a další. Existují dva typy – rozpustná a nerozpustná. V lidském těle se nenachází enzym, který by dokázal vlákninu rozložit. Z tohoto důvodu se vláknina stává pro lidský organismus nestravitelnou látkou. Není tedy možné z ní uvolnit energii a tu užitečně využít. Nelze ovšem říci, že vláknina není pro lidský organismus prospěšná, ba naopak! Vláknina napomáhá mnohdy složitému pohybu potravy trávicí soustavou a usnadňuje tak peristaltické procesy střev. Dále vláknina dokáže velmi dobře vázat vodu a také cholesterol, tím dokáže upravovat jeho hladinu v krvi.

Rozpustná forma vlákniny

Jak již samotný název napovídá, jedná se o látku rozpustnou ve vodě, která způsobí zpomalení pohybu potravy napříč trávicí soustavou. Díky pomalému tempu může snáze dojít k rozkladu a využití všech potřebných živin a látek, které potrava obsahuje. Mezi její další funkce patří také redukce pronikání sacharidů skrze stěnu tenkého střeva a tím dokáže zabránit změnám hodnot krevního cukru. Rozpustná vláknina dokáže navázat také cholesterol a další látky jako jsou žlučové kyseliny. Tím velmi pozitivně ovlivňuje kyselost prostředí v žaludku.

A které potraviny obsahují největší podíl této rozpustné vlákniny?

Nerozpustná forma vlákniny

Díky svým vlastnostem a neschopnosti rozpustit se ve vodě, působí tato forma vlákniny velmi pozitivně na pohyb potravy ve střevech. Upravuje konzistenci stolice a tím ji udržuje neustále v pohybu. I nerozpustná vláknina se podílí na vylučování cholesterolu, žlučových kyselin nebo také některých karcinogenních látek z těla. Nerozpustnou vlákninu najdeme především v kedlubnech, mrkvi nebo ředkvích.

Vláknina a hubnutí

Ať už se jedná o rozpustnou nebo nerozpustnou formu vlákniny, obě dvě velmi prospívají trávicí soustavě a zejména procesu trávení a rozkladu jednotlivých složek potravy. Pokud zvýšíte podíl potravin obsahující vlákninu ve svém jídelníčku, nebudete mít díky pomalému pohybu potravy ve střevech častý pocit hladu. Ve výsledku tedy sníte daleko méně potravy a dojde také k poklesu vstřebaných tuků. Na množství vlákniny jsou také založené mnohé formy redukčních diet.

Denní dávka vlákniny

Vláknina je pro lidský organismus velmi prospěšná. Nicméně o její nezbytnosti nejsou prozatím žádné vědecké podklady. Stejně jako u vitamínů je velmi složité stanovit hodnotu denního příjmu. Velmi obecně je denní dávka vlákniny stanovena pro dospělé okolo 30g a pro děti 10g. Osoby, které trpí zažívacími potížemi, zejména potom zácpou, by měly podíl vlákniny ve svém denním příjmu zvýšit. Pokud se ve své stravě zaměříme na příjem vlákniny, pomůžeme tak lepšímu zažívání a celkovému zdraví. Neplatí zde ovšem pravidlo „čím více, tím lépe“, jelikož nadměrné množství vlákniny se projeví zvýšenou plynatostí, nadýmáním, křečemi nebo průjmy. Pokud nejsme zvyklí konzumovat potraviny bohaté na vlákninu, je zapotřebí postupně její obsah zvyšovat a pozorovat reakce organismu.

Lze vlákninu nahradit?

Vláknina je pro organismus vhodná pouze v přirozené formě. Dnešní trh nabízí mnoho doplňků stravy obsahujících vlákninu, nicméně je zapotřebí je brát pouze jako doplňky, nikoliv jako plnohodnotnou náhradu. Hlavním zdrojem příjmu vlákniny tedy musí být jednoznačně potraviny, ve kterých se přirozeně nachází. Kromě toho jsou tyto potraviny bohaté na energii a také množství vitamínů.

Vyzkoušet můžete i Jablečnou vlákninu, nebo přímo Psylliu

Autor: Magazín o zdraví, nemocech, hubnutí, dietě, bylinkách a diskuzní forum

Čaje