chia

Chia semínka jsou, vedle Kustovnice čínské, dalším velmi diskutovaným tématem. Jsou moderní, lehce stravitelná a mají navíc výbornou chuť. Na rozdíl od oříšků mají nižší kalorickou hodnotu, tudíž jsou i zdravějším mlsáním. Obsahují velké množství omega-3 mastných kyselin, dále bílkoviny, minerály i stopové prvky. Jsou považovány za antioxidanty, které jsou důležité pro udržení mladistvého vzhledu a odstraňují volné radikály. A jak je známo, antioxidanty snižují výskyt rakoviny.

Chia jsou oblíbenou součástí veganských jídelníčků

Z chia semínek se připravují fantastické proteinové koktejly, které jsou pro tělo nejen zdrojem energie, ale posilují i imunitní systém.

Mají řadu skvělých vlastností:

  • Jejich pozitivní vlastností je nabobtnání. Díky tomu vás více nasytí
  • Dá se s nimi zahušťovat polévka i omáčka, namočit do džusu, přidat do různých kaší, pečiva a pudinků
  • Rozhodně se s nimi může připravený pokrm i posypat, stoupne jeho nutriční hodnota
  • Obsahují totiž mnoho živin, ale málo kalorií
  • V neposlední řadě jsou pro tělo zdrojem vlákniny, která brání zažívacím potížím v podobě zácpy

Makronutrient snižující chuť k jídlu

Z hlediska chia semínek a hubnutí, není zcela jasně prokázán přímý vliv, že by po nich docházelo k redukci hmotnosti. Samotná redukce váhy, je tu založena na snížení chuti k jídlu a pocitu zasycení.

Rovněž se významně podílí na snížení zánětů v těle a pozitivně ovlivňují krevní markery. Lidem, kteří z nějakého důvodu nemohou jíst mléčné výrobky, chia dodávají vápník. Snižují krevní tlak, takže se nepřímo podílí na prevenci kardiovaskulárních chorob. Zlepšují i krevní ukazatele u cukrovky 2. typu. Energii uvolňují postupně, ale při sportu, je potřeba je doplnit o další energetické zdroje. Rozhodně by je člověk měl zařadit do svého stravování, když se chce naučit žít zdravěji.

Autor: Magazín o zdraví, nemocech, hubnutí, dietě, bylinkách a diskuzní forum

Čaje