-
09
úno 2015
- Napsal zdravi-nemoc.cz
- Vytvořeno: 4. únor 2015
- Aktualizováno: 4. březen 2016
Tymián
Tymián je bylina s kulinářskými, léčivými a okrasnými účely. Tymián je rodu Thymus, z nichž nejčastější je Thymus vulgaris. Květy, listy a olej z tymiánu jsou běžně používány k léčbě nočního pomočování, průjmu, bolesti břicha, artritidy, koliky, bolesti v krku, kašle (včetně černého kašle), bronchitidy, nadýmání a jako diuretikum (pro zvýšení močení) .
Historie tymiánu
Ve starověkém Egyptě byl tymián používán pro balzamování. Ve starověkém Řecku byl tymián používán jako kadidlo v chrámech - býval také běžně přidáván do koupele.
Podle moderního herbáře, který vyšel v roce 1931 a byl napsán Maud Grieve (1858-1941), se věří, že Římané, kteří používali tymián jako sýr a k aromatizaci alkoholických nápojů, jej přinesli do zbytku Evropy. Paní Grieves, členka Královské zahradnické společnosti s encyklopedickou znalostí léčivých rostlin, založila školu Whins léčivých a obchodních rostlin a farmu v Chalfont St.Peter v Buckinghamshire, Anglie.
Podle Georgetown University Medical Center, Hippokrates (asi 460 - cca 370 let před Kristem), známý dnes jako "otec západní medicíny", zmínil prevalenci tymiánu jako kulinářské byliny, pěstované v zahradách a v přírodě. V jeho zdokumentovaném Hippokratově korpusu, zmínil terapeutické použití tymiánu v léčbě respiračních onemocnění a stavů.
Potenciální zdravotní výhody tymiánu
Esenciální olej z tymiánu obecného (Thymus vulgaris) - obvykle označovaný jako " tymiánový olej " - obsahuje 20-54 % thymolu.
Thymol patří mezi přirozeně se vyskytující sloučeniny známé jako "biocidy" (látky, které mohou zničit škodlivé organismy). Když je použit spolu s jinými biocidy, například Karvakrolem, má silné antimikrobiální atributy.
Vědci na univerzitě Manitoba, Kanada, napsali v časopise International Journal of Food že esenciální olej tymiánu obecného (Thymus vulgaris) - obvykle označovaný jako " tymiánový olej" - obsahuje 20-54 % thymolu.
Mikrobiologie uvádí, že thymol může snížit bakteriální rezistenci vůči běžným lékům jako penicilin.
Níže jsou uvedeny některé studie, které zkoumaly lékařské využití a potenciální přínosy tymiánu nebo látek přirozeně se vyskytujících v bylinách.
Akné
Po testování účinků myrhové, měsíčkové a tymiánové tinktury na bakterii Propionibacterium acnes, která způsobuje akné, vědci v Leeds Metropolitan University v Anglii zjistili, že tymiánové přípravky mohou být mnohem efektivnější než předepisované krémy proti akné.
Vědci uvádějí, že zatímco všechny tři tinktury zabily bakterie do pěti minut působení, tymián byl zdaleka nejúčinnější. Také zjistili, že tymiánová tinktura měla podstatně větší antibakteriální účinek než standardní koncentrace benzoylperoxidu, účinné látky nalezené ve většině krémů a mycích přípravků zaměřených na osoby s akné.
Vedoucí vyšetřovatelka, Dr Margarita Gomez-Escalada, řekla: " pro přípravu tinktury je rostlinný materiál ponořen v alkoholu několik dní nebo dokonce týdnů. Tento proces získává z rostliny účinné látky. Zatímco tymián, měsíček lékařský a myrha jsou běžné bylinné alternativy standardních antibakteriálních kosmetických vodiček, toto je první studie k prokázání účinku, který mají na bakterii, která způsobuje infekci vedoucí k akné. "
Dr. Gomez-Escalada a kolegové říkají, že je nyní potřeba další studie pro otestování účinků tymiánových přípravků na lidskou kůži.
Komár tygrovaný
Komár, známý entomologům jako Komár tygrovaný (Stegomyia albopicta), je původem z tropických a subtropických oblastí jihovýchodní Asie. Nicméně, od roku 1990 se rozšířil do mnoha jiných částí světa, a je vektorem pro přenos Západonilského viru, viru žluté zimnice, St. Louiské encefalitidy, horečky dengue a horečky Chikungunya.
Tým z Chungbuk National University v Jižní Koreji uvedl v časopise Journal of American Mosquito Control Association, že kombinace thymolu, alfa-terpinenu, a carvacrolu byla účinná při hubení larev komárů.
Vysoký krevní tlak (hypertenze)
Vědci z univerzity v Bělehradu, Srbsko, publikovali v časopise Rostlinné potraviny pro lidskou výživu, že vodný extrakt získaný z Thymus serpyllum L. (Mateřídouška) snížil krevní tlak při experimentu na laboratorních krysách.
Vzhledem k tomu, že krysy mívají v hypertenzních situacích podobné reakce jako lidé, tým doufá, že další pokusy na lidech potvrdí jejich zjištění.
V abstraktu v časopise, autoři studie napsali: "Naše výsledky ukazují, že Tymián může chránit před hypertenzí u experimentálního modelu esenciální hypertenze."
Ochrana před alimentárními bakteriálními infekcemi
Tým Centra studií a veterinárních věd v Portugalsku provedl studii k určení antimikrobiální aktivity éterických olejů získaných z řady aromatických rostlin, včetně tymiánového oleje.
Oznámili v časopise Food Science and Technology International že tymiánový olej, i při nízkých koncentracích, vykazuje schopnosti přírodního konzervantu potravinářských výrobků proti několika společným alimentárním bakteriím, které způsobují onemocnění lidí. Polská studie zveřejněná v Medicinal Chemistry7 zjistila, že tymiánový olej je účinný proti bakteriálním kmenům rodů Staphylococcus, Enterococcus, Escherichia a Pseudomonas.
Tymiánový olej byl testován spolu s levandulovým olejem. Autoři studie napsali: "Tymiánový olej vykázal dobrou účinnost vůči na antibiotika rezistentním kmenům testovaných bakterií. Levandulový olej je méně aktivní proti klinickým kmenům rodu Staphylococcus, Enterococcus a Escherichia."
Rakovina tlustého střeva
Studie zjistila, že extrakty z Mastic Thyne (Thymus mastichina L.), mohou chránit před rakovinou tlustého střeva.
Vědecký tým z Universidade Nova de Lisboa v Portugalsku dospěl v časopisu Natural Product Communications k závěru, že "Přítomnost těchto složek identifikovaných cytotoxiciky řízenou aktivitou rakoviny tlustého střeva naznačuje, že extrakty z Thymus mastichina L., mohou mít ochranný účinek proti rakovině tlustého střeva. "
Rakovina prsu
Onkologičtí výzkumníci na Celal Bayar University v Turecku provedli studii s cílem zjistit, jaký vliv může mít Mateřídouška (Thymus serpyllum) na činnost rakoviny prsu.
Zaměřili se speciálně na účinky Mateřídoušky na apoptózy (buněčné smrti) a epigenetické události v buňkách rakoviny prsu. Epigenetika je studium změn v expresi genů vyvolané mechanismy, které nezahrnují změny v sekvenci DNA.
V časopise Nutrition and Cancer (Výživa a rakovina) uvedli, že mateřídouška vyvolává buněčnou smrt v buňkách rakoviny prsu.
Autoři studie došli k závěru, že mateřídouška "může být slibným kandidátem ve vývoji nových terapeutických léčiv pro léčbu rakoviny prsu."
Kvasinkové infekce
Houba Candida albicans je častou příčinou ústních a vaginálních kvasinkových infekcí. Často se označuje jako "thrush" (moučnice). Vaginální kvasinkové infekce se většinou opakují.
Výzkumníci na univerzitě v Turíně v Itálii se rozhodli zjistit, jaký vliv může mít tymiánový esenciální olej na Candida albicans v lidském těle.
Tým publikoval v časopise Planta Medica, že tympánový esenciální olej výrazně zvyšuje intracelulární zabíjení C. albicans.
Prodloužení stability jedlých olejů
Oxidace lipidů je vážný problém při zpracování a skladování potravin, což vede ke ztrátám kvality, stability, bezpečnosti a nutriční hodnoty.
Vědci z Ústavu zemědělské a potravinářské biotechnologie ve Varšavě, v Polsku, provedli studii k určení, zda extrakt tymiánu může prodloužit stabilitu slunečnicového oleje.
Tým uložil slunečnicový olej s ethanolovým extraktem tymiánu (přidáno 1%). Vzorky oleje byly uloženy ve tmě při 4 ° C, 18 ° C, 38 ° C.
Výzkumníci došli v časopise "Technologia Alimentaria ACTA Scientiarum Polonorum" k závěru, že "Výsledky ukazují, že extrakt tymiánu prodlužuje stabilitu slunečnicového oleje, a že může být silným antioxidantem pro jeho stabilizaci."
Časté kožní problémy
Dermatologické (kožní) problémy jsou časté ve venkovských a městských oblastech rozvojových zemí. V chudších oblastech světa mohou tradiční přípravky rostlinného původu být jedinou možností lidí jako alternativa k syntetickým lékům .
Tým na All African Leprosy and Dermatology Education and Training Center, Addis Ababa University, Etiopie, provedl dvoucestnou, randomizovanou, dvojitě zaslepenou, placebem kontrolovanou studii k posouzení terapeutické výhody 10% heřmánkového krému a 3% tymiánového krému proti ekzémové lézi.
Vědci prokázali oznámili v časopise International Journal of Dermatology, že 66,5% pacientů léčených protiplísňovým tymiánovým krémem bylo úplně uzdraveno, ve srovnání s 28,5% těch, kteří užívali placebo. Nebyl žádný významný rozdíl mezi heřmánkovým krémem a placebem.
Vyzkoušejte domácí tymiánový sirup se slézem proti kašli a nachlazení
Autor: Magazín o zdraví, nemocech, hubnutí, dietě, bylinkách a diskuzní forum