-
05
říj 2015
- Napsal zdravi-nemoc.cz
- Vytvořeno: 5. říjen 2015
- Aktualizováno: 31. březen 2016
Měsíček lékařský - hojivý a léčivý pomocník na křečové žíly a bércové vředy

Jedná se sice o okrasnou rostlinu, ale její účinky jsou zřejmé i na lidské zdraví. Možná se vám vybaví krém na ruce, ale věřte tomu nebo ne, měsíček lékařský pomáhá i na unavené oči a křečové žíly. Jeho účinky jsou širokospektré, působí proti zánětu a hojí.
Měsíček lékařský se pěstuje i u nás, je tedy výhoda zasadit si ho na zahradě a plně se věnovat jeho rozkvětu. Můžete si z něj připravit mast, čaj, tinkturu i koupel. Zjemňuje a zvláčňuje pokožku, je tedy v tomto ohledu velmi příjemnou změnou. Jen je potřeba koupit oranžovou a plnokvětou odrůdu Plamen. Ideálním obdobím pro výsadbu je jaro, zvláště poté květen. Těšit se z jeho sklizně dá už v létě, kdy je vhodné květy s kalichem sbírat v dopoledních hodinách za suchého počasí. Usušením měsíčku lékařského se člověk těší na jeho využití přes zimu. Suší se bez přítomnosti slunce a takto se i skladuje. UV záření totiž jeho léčivé účinky ničí.
Léčivka zmírňující záněty určená k obkladům a tinkturám
Kdo zná měsíček lékařský zřejmě ví, že jeho vnější účinky působí zejména na porušenou kožní integritu. V podobě masti si s ním přijdou na své lidé trpící na suchou a rozpraskanou kůži. Kromě masti se z něj dá ovšem připravit i velmi cenný olej, kterým se potírají křečové žíly a bércové vředy. Jeho hojivý účinek je zřejmý i v případě omrzlin a popálenin. Pro kojící ženy dokáže být v jistých případech i ochrannou bariérou proti vniknutí infekce do bradavek. Ženy si tak nestěžují na bolest při kojení a nemusí se potýkat s řešením dalších problémů.
Pokud se zaměříme i na jeho vnitřní užití, je dobrý na pročištění krve. Působí proti zánětu sliznic trávicího traktu a mírně snižuje tlak. Pozitivně ovlivňuje stav peptických vředů. Je ideálním pomocníkem proti plísním. Při infekcích v dutině ústní se doporučuje kloktat.
Autor: Magazín o zdraví, nemocech, hubnutí, dietě, bylinkách a diskuzní forum