Domácí tymiánový sirup proti kašli se slézem

Mnoho z nás v těchto zimních měsících trápí nepříjemný dlouho trvající kašel, způsobený sychravým počasím. Chcete-li se jej rychle, levně, ale především chutně zbavit, přinášíme vám jeden domácí recept na tymiánový sirup.

Proč je domácí tymiánový sirup účinný?

Tymián patří mezi nejsilnější rostlinná antibiotika a jeho účinky jsou jak antiseptické tak dezinfekční. Výborně pomáhá při suchém i vlhkém kašli, usnadňuje vykašlávání. Pomoci může i pacientům s astmatem nebo chronickou bronchitidou.

Postup přípravy tymiánového sirurpu

Na přípravu nebudeme potřebovat pouze tymián, ale také slézové květy, který je vhodný při suchém kašli. Bylinky můžeme použít sušené, bud z naší zahrádky, nebo zakoupené, ale máme-li možnost, neváhejte použít bylinky čerstvé.

  • Nejprve přivedeme k varu cca 300 ml vody v níž rozpustíme 100 g cukru.
  • Poté přidáme 6 lžic tymiánu a 6 lžic slézového větu.
  • Necháme asi 2 minuty povařit.
  • Připravenou tymiánovou směs necháme v chladnu přes noc louhovat. Již vylouhovanou tymiánovou směs přecedíme, nejlépe přes pláténko, ale ani zbylé kousky tymiánu nám v sirupu vadit nebudou.

Nyní  přidáme med, tak aby byl sirup příjemně sladký. Kvůli ztrátě většiny blahodárných látek, které med obsahuje nezahříváme med nikdy nad 60°C. Proto tymiánovou směs zahřejeme pouze na cca 40°C a v ní pomalu med rozpustíme.

Takto připravený sirup skladujeme nejlépe v chladničce v předem připravených skleněných nádobách. V době nachlazení užíváme 3x denně jednu čajovou lžičku. Před užíváním se však přesvědčte, že nejste na med alergičtí, to platí zejména pro vaše děti.

Autor: Magazín o zdraví, nemocech, hubnutí, dietě, bylinkách a diskuzní forum

Čaje