Zlatýý stafylokok

Zlatý stafylokok, Staphylococcus aureus, patří mezi časté bakterie, které se nachází všude kolem nás, ale často jim není věnována dostatečná pozornost. Při přemnožení způsobuje řadu méně i více závažných příznaků, od kožních infekcí, nálezů v nosní sliznici až po vstup do krevního řečiště s velmi nebezpečným ohrožením zdraví, někdy i života. Velkou hrozbou je stafylokoková meningitida, neboli zánět mozkových blan, a také střevní toxikóza způsobená otravou z jídla.

U některých lidí se může vyskytovat ve formě, která nezpůsobuje žádné potíže a náhodně se zdiagnostikuje výtěrem z nosních dutin nebo hrdla. Startovacím mechanismem k propuknutí onemocnění je velmi často oslabená imunita, jinak se stafylokokus přes přirození obranné mechanismy dál nedostane.

Jak se přenáší a kde se s ním nejčastěji setkáme

Přenos bakteriální infekce se uskutečňuje dotekem s kůží nebo slinami nakaženého nebo nepřímou formou, kdy sáhneme na předmět, který byl infikován nakaženým člověkem, ale i pouhým nosičem. Není vyloučen ani přenos vzduchem, což není zrovna příznivá zpráva, zejména pro nemocnice.

  • Nejčastější výskyt: Stafylokok se velmi často vyskytuje na kůži. Při pomnožení vyvolává reakce v podobě zánětů vlasových váčků či puchýřkovitého onemocnění kůže. Vyskytuje se i na sliznicích dýchacích cest. Jeho úskalí na nás číhá i při operacích při špatném dodržení některých z operačních postupů.
  • Stafylokok u dětí: U dětí se nejčastěji vyskytuje u kojenců ve formě zánětlivé vyrážky připomínající malé i větší puchýřky až puchýře. Jsou vyplněny tekutinou jantarové barvy a najdeme je hlavně v místech možné zapářky u dětí, takže v podpaždí, kolem zadečku nebo v tříslech.
  • Stafylokok v nose: V nosních dutinách objevuje docela často. Při virové nákaze je organismus oslaben a mnohem snadněji nasedne stafylokoková infekce. Podle lokalizace se tak rozvine zánět nosní sliznice s hnisavým typem rýmy, vedlejších dutin nosních, průdušek, ale i plic.
  • Stafylokoková nákaza operační rány: Velmi často je stafylokok vstupní branou infekce do otevřené rány při nedodržení asepse, např. nedokonalá sterilizace operačních nástrojů, ale i dalších pooperačních postupů, které se týkají převazů rány. Rána začne mokvat, hnisat, v nejhorším případě dochází k odumírání živé tkáně. Stafylokok může dále způsobovat i další výčet onemocnění spojených s operacemi s umělými náhradami chlopní, kloubů a jiných cizích těles.

Diagnostika a léčba

Zlatý stafylokok se prokáže při odběru biologického materiálu z postiženého místa. Jedná se zejména o výtěr z nosu nebo kůže, v případě rány jde o stěr. Odebírá se krev i moč a posílá se do příslušné laboratoře. K vyhledání lokalizace postižení se uplatní prostý rentgenový snímek nebo také ultrazvuk či CT, kde se může odebrat i vzorek tkáně uložené v hlubších strukturách těla.

Léčba stafylokokové nákazy není vůbec jednoduchá. U mnohých pacientů je stafylokok dost často odolný proti methicillinu, odtud dostal název MRSA. Léčba musí být nastavena přesně se zacílením na ohnisko nákazy, rovněž se zohledněním na věk pacienta a další přidružené faktory.

Prevence

Nejlepší prevencí je dostatečná hygiena a to hlavně v nemocnicích, kde se stafylokok vyskytuje nejčastěji. Důležité je dodržet čisté operační pole i všechny náležitosti při pooperačních kontrolách rány.

Autor: Magazín o zdraví, nemocech, hubnutí, dietě, bylinkách a diskuzní forum

Čaje