Bolest kolene je velmi častým problémem, kterým trpí mnoho lidí. Bolest kolene může být způsobena různými faktory, jako je nadměrná fyzická aktivita, zranění či zánět. Pokud trpíte bolestí kolene, měli byste vědět, jaké jsou možné příčiny a jaké kroky byste měli udělat, abyste bolest zmírnili nebo jí zcela zbavili. Tento článek poskytuje pět rad, které vám mohou pomoci s bolestí kolene.

Číst dál: Bolí mě koleno, co dělat?

Cukrovka je jedno z nejrozšířenějších chronických onemocnění na světě. Může mít vážné zdravotní dopady, včetně poškození zraku. S růstem počtu diabetiků všude na světě je důležité pochopit, jaký má cukrovka vliv na zrak, aby se předešlo nebo alespoň zmírnily následky. V tomto článku se podíváme na to, jak cukrovka souvisí se zrakem, příčiny poškození a jak můžeme oči chránit.

Číst dál: Cukrovka a zrak

V běžné řeči se rozdíl mezi pouhou špatnou náladou a depresí často stírá. Slovním spojením „mám depku“ se dnes označují i momentální nálady, které jsou pouze dočasné a ukazují třeba jen na následky stresujících okolností. Skutečná deprese však není způsobena krátkodobými vnějšími faktory a sami se jí určitě nezbavíte. Musíte pozvat na pomoc odborníka.

Číst dál: Stres nebo něco horšího?

Artróza je v pokročilejším věku poměrně běžným kloubním onemocněním. Už v generaci padesátníků jí trpí až 80 % obyvatelstva, v pozdějším věku jde o 90 %. Někdy se však první problémy objevují už mnohem dříve. Jde přitom o nemoc, která komplikuje život.

Číst dál: Léčba artrózy kmenovými buňkami

Mít na obličeji, zádech či dekoltu pupínky není nic příjemného. Zhruba 85 % lidí ve věku mez 12 až 24 lety se musí smířit s tím, že se akné, byť na omezenou dobu, stane nedílnou součástí jejich každodenního života. Poté se projevy vytratí nebo alespoň výrazně zmírní. 

Někdy však přetrvají i do pozdějšího věku, což postižení jedinci vnímají jako pořádnou ránu pod pás. Místo aby řešili přibývající vrásky, musí věnovat zvýšenou péči aknózní pleti. Boj proti pupínkům přitom není tak náročný, jak se na první pohled jeví. Stačí se s nepřítelem zvaným acne vulgaris blíže seznámit a poznat jeho slabiny.

Číst dál: Fakta a mýty o akné: Co byste měli vědět, než se pustíte do samoléčby?

Epidemie koronaviru je způsobena virem zvaným COVID 19 - jedná se o člena rodiny koronavirů, s níž se nikdy předtím nikdo nesetkal. Stejně jako jiné koronaviry, i tento pochází ze zvířat. Mnoho z původně infikovaných lidí buď pracovalo nebo často nakupovalo na velkoobchodním trhu s mořskými plody Huanan v centru čínského města.

Číst dál: Co je to koronavirus a jak se mu bránit?

V současné době žije většina lidí v naší zemi v relativním blahobytu. Technologický rozvoj nám přináší řadu možností, jak si usnadnit život. Na druhou stranu s sebou ale nese i mnohé nevýhody.

Číst dál: Při cukrovce je správný jídelníček nezbytný

Zápach z úst rozhodně není ničím příjemným. V jistém slova smyslu vás může i společensky znemožnit. Naštěstí existují více či méně účinné způsoby, jak se jej zbavit, nebo jej alespoň minimalizovat.

Číst dál: Trápí vás zápach z úst? Poradíme vám, jak se jej zbavit!

Při procházkách venku se může stát, že narazíme na klíště. Jakmile to zjistíme a klíště vytáhneme, nemusíme pozorovat nic, protože nebylo infikované, nebo začneme pozorovat jakési příznaky nasvědčující, že by se mohlo jednat právě o klíšťovou encefalitidu. Jde o velice nebezpečné virové onemocnění způsobující zánět mozku nebo mozkových blan.

Číst dál: Klíšťová encefalitida

I když se před sluníčkem chráníme sebevíc, občas nás překvapí nepřipravené svojí intenzitou. Stačí, že se na dvorku zapovídáte se sousedkou, nebo se voděodolný krém na opalování ukáže být méně účinným než sliboval. Co pak se spálenou pokožkou?

Číst dál: Co na spáleniny od sluníčka?

Čéška, patela, je kladka mezy čtyřhlavým svalem stehenním a pevným vazem patelárním. Její kloubní plocha je obrácena směrem do kolenního kloubu a pomáhá hladkému pohybu v koleni a je důležitá při kleku. Při pádu na čéšku se může stát, že se nám zlomí.

Číst dál: Zlomenina čéšky

Čaje