koronavirus

Epidemie koronaviru je způsobena virem zvaným COVID 19 - jedná se o člena rodiny koronavirů, s níž se nikdy předtím nikdo nesetkal. Stejně jako jiné koronaviry, i tento pochází ze zvířat. Mnoho z původně infikovaných lidí buď pracovalo nebo často nakupovalo na velkoobchodním trhu s mořskými plody Huanan v centru čínského města.

Jaké jsou příznaky koronaviru?

Virus může způsobit zápal plic. U těch, kteří onemocněli, se uvádí, že trpí kašlem, horečkou a dýchacími potížemi. Ve vážných případech může dojít k selhání orgánů. Protože se jedná o virovou pneumonii, nejsou antibiotika k ničemu. Antivirová léčba, která je nasazována proti chřipce, tak nebude fungovat. Zotavení závisí hlavně na síle imunitního systému. Mnkoho z těch, kteří zemřeli, již bylo ve špatném zdravotním stavu před tím, než se koronavirem nakazili.

Co dělat, pokud máte obavy, že jste nakažení?

Lékařská rada je taková, že pokud jste nedávno cestovali z oblastí postižených koronaviry, a objevily se u vás příznaky nemoci, měli byste:

  • zůstat doma a vyhýbat se kontaktu s ostatními lidmi,
  • zavolejte na 112 a informovat o svém nedávném cestování do oblasti.

Je virus přenášen z jedné osoby na druhou a kolik lidí bylo zasaženo?

Čínská národní komise pro zdraví potvrdila přenos z člověka na člověka. Tyto přenosy se vyskytly i jinde. Od 25. února zasáhlo ohnisko celosvětově 80 000 lidí. V Číně došlo k 7766 úmrtím jen v centrální provincii Hubei. Více než 12 000 lidí postižených v Číně se již zotavilo.

Koronavirus se rozšířil do dalších 30 zemí. 

  • Mezi nejvíce postižené patří Japonsko s 850 případy, včetně 691 z výletní lodi zakotvené v Jokohamě, a čtyřmi úmrtími. 
  • Itálie zaznamenala 229 případů a sedm úmrtí.
  • Jižní Korea zaznamenala 893 případů a 8 úmrtí. 
  • Rovněž došlo k úmrtím v Hongkongu, Tchaj-wanu, Francii, Íránu a na Filipínách.
  • Ve Velké Británii bylo dosud zaznamenáno 15 případů nakažení a nedošlo k žádnému úmrtí.

Proč je koronavirus horší než normální chřipka?

Zatím nevíme, jak nebezpečný je nový koronavirus, a nebudeme vědět, dokud odborníci neprozkoumají a nezískají více dat. Úmrtnost je v epicentru ohniska, v provincii Hubei přibližně 2 % nakažených. Pro srovnání, sezónní chřipka má obvykle úmrtnost pod 1 % a předpokládá se, že každoročně celosvětově způsobí asi 400 000 úmrtí. Sars měl úmrtnost více než 10 %.

Jaká je prevence koronaviru?

Další neznámou je nakažlivost koronaviru. Zásadní rozdíl spočívá v tom, že pro koronavirus neexistuje vakcína, jako na chřipku. To znamená, že zranitelnější obyvatelé populace, jako starší lidé nebo lidé s již existujícími respiračními či imunitními problémy se obtížněji chrání. Důležité je mytí rukou a vyhýbání se ostatním lidem.

Vyskytly se někdy i další koronaviry?

Těžký akutní respirační syndrom (Sars) a respirační syndrom Středního východu (Mers) jsou způsobeny koronaviry, které pocházejí ze zvířat. V roce 2002 se Sars rozšířil prakticky nekontrolovaně do 37 zemí, což způsobilo paniku na celém světě. Nakaženo bylo více než 8 000 lidí a usmrceno více než 750. Zdá se, že Mers je méně snadno přenášen z člověka na člověka, ale má větší smrtelnost a zabil 35 % z přibližně 2 500 lidí, kteří byli infikováni.

Jedná se o pandemii?

Ne, nejdná. Pandemie je totiž definována jako celosvětově se šířící nemoc. Je ale znepokojující, jakou rychlostí se koronavirus rozšířil do zemí Asie a Evropy. Je tedy prakticky jen otázkou času, kdy se rozšíří i přes oceán. Tedy za předpokladu, že vědci do té doby nevynaleznou protilátku.

Nezbývá nám tedy než doufat, že bude protilátka brzo vynalezena a celý svět si zase pořádně oddychne.

Čaje