-
23
dub 2020
- Vytvořeno: 23. duben 2020
- Aktualizováno: 23. duben 2020
Fakta a mýty o akné: Co byste měli vědět, než se pustíte do samoléčby?
Mít na obličeji, zádech či dekoltu pupínky není nic příjemného. Zhruba 85 % lidí ve věku mez 12 až 24 lety se musí smířit s tím, že se akné, byť na omezenou dobu, stane nedílnou součástí jejich každodenního života. Poté se projevy vytratí nebo alespoň výrazně zmírní.
Někdy však přetrvají i do pozdějšího věku, což postižení jedinci vnímají jako pořádnou ránu pod pás. Místo aby řešili přibývající vrásky, musí věnovat zvýšenou péči aknózní pleti. Boj proti pupínkům přitom není tak náročný, jak se na první pohled jeví. Stačí se s nepřítelem zvaným acne vulgaris blíže seznámit a poznat jeho slabiny.
Pleť se sklonem k akné není špinavá
Na člověka s tváří posetou vyrážkami okolí často hledí jako na někoho, kdo zřejmě nevěnuje dostatek času každodenní hygieně. Z části to může být pravda – pokožka vyžaduje důkladné čištění od prachu, těžkých kovů a dalších nečistot z okolního prostředí. A stejně tak od nadbytečného mazu, který společně s ostatními látkami ucpává póry a způsobuje tvorbu pupínků. Ovšem tvrzení, že každá aknózní pleť je automaticky špinavá, rozhodně pravdivé není. Skutečnými příčinami vzniku akné mohou být stres, zvýšená produkce testosteronu, špatná životospráva a v neposlední řadě vedlejší účinek některých léků.
Člověk s problematickou pletí by měl absolvovat čištění dvakrát denně (ráno a večer), a to s pomocí vhodně zvolených kosmetických přípravků. Častější až přehnaná péče může vést k výraznému narušení přirozeného kožního filmu a stav pokožky zhoršit. Více se dozvíte v tomto článku na téma jak se zbavit akné.
Zvýšený příjem vitamínů akné neléčí
Pravidelná konzumace čerstvých potravin bohatých na důležité vitamíny a stopové prvky by měla být nedílnou součástí zdravého životního stylu. Přesto nelze tvrdit, že by se pupínky primárně tvořily z nedostatku živin. Někteří citlivější jedinci mohou naopak trpět akné kvůli zvýšenému příjmu vitaminu B6 a B12.
Sluneční paprsky pomáhají i škodí
Měla by být pleť s akné pravidelně vystavována slunečním paprskům? Odpověď zní ano, ale pouze v omezené míře. Díky protizánětlivému působení UVA paprsků mohou pupínky ustoupit, přemíra UVB paprsků (dochází k ní v případě dlouhodobějšího pobytu na slunci) vede k opačnému efektu – póry se ucpávají a vzniká tzv. solární akné.
S kosmetikou to nepřehánějte, preferujte kvalitu
Na trhu je neuvěřitelně široká nabídka kosmetických produktů určených pro osoby s problematickou pletí. Skutečně prospěšné jsou ovšem jen některé. Ve výčtu obsažených látek by rozhodně neměl být alkohol, parabeny, parfemace či jiné nežádoucí látky, které by mohly pokožku zbytečně zatížit. Řiďte se pravidlem „méně je více“ a používejte kvalitní, prověřenou kosmetiku na akné od renomovaných výrobců.