-
08
led 2021
Léčba artrózy kmenovými buňkami
Artróza je v pokročilejším věku poměrně běžným kloubním onemocněním. Už v generaci padesátníků jí trpí až 80 % obyvatelstva, v pozdějším věku jde o 90 %. Někdy se však první problémy objevují už mnohem dříve. Jde přitom o nemoc, která komplikuje život.
Artróza kloubů postihuje nejčastěji ramenní, kyčelní a kolenní klouby, klouby na rukou a klouby páteře. Zpočátku se projevuje bolestí, zejména při zvýšené námaze. Dojde-li k zánětu, může se objevit i kloubní otok.
Když se každý krok stane utrpením
V pozdějším stádiu nemoci je pro postiženého bolestivý každý krok, nemůže sportovat, komplikují se mu běžné každodenní aktivity. Mnohdy se až tehdy začíná zajímat, jak probíhá léčba kloubů, a navštěvuje lékaře.
Možností léčby je několik, často spočívají pouze v mírnění příznaků. Pacienti jsou posíláni na rehabilitace a do lázní, lékaři se snaží zpomalovat rozvoj onemocnění. Někdy není jiná varianta než chirurgická léčba neboli nahrazení kloubu. Nabízí se však ještě ultrazvuková terapie, elektroterapie, 3D pulzní terapie či léčba kmenovými buňkami.
Co jsou kmenové buňky?
Kmenové buňky jsou speciálním typem buněk. Speciální jsou v tom, že se za určitých okolností dokážou změnit v buňky všech zárodečných vrstev organismu – tedy i v buňky vaší chrupavky.
A jak konkrétně probíhá léčba atrózy kmenovými buňkami? Kmenové buňky se nachází i v dospělých tkáních, například v tukové tkáni. Z tukové tkáně se tedy odeberou (odsají se stříkačkou a jehlou) a aplikují do postiženého místa.
Ačkoliv na kmenové buňky artróza reaguje, lékaři tuto metodu příliš často nenavrhují. Člověk se musí zajímat sám a léčbu si zajistit na vlastní pěst. Zařízení, která nabízí aplikaci kmenových buněk, se dnes naštěstí nachází ve většině velkých měst v Česku i na Slovensku. Pro mnoho pacientů představují naději na plnohodnotný život bez nutnosti nechat si nahradit celý kloub.