Stres nebo něco horšího?

V běžné řeči se rozdíl mezi pouhou špatnou náladou a depresí často stírá. Slovním spojením „mám depku“ se dnes označují i momentální nálady, které jsou pouze dočasné a ukazují třeba jen na následky stresujících okolností. Skutečná deprese však není způsobena krátkodobými vnějšími faktory a sami se jí určitě nezbavíte. Musíte pozvat na pomoc odborníka.

 

Deprese vás totiž přímo ohrožuje na životě. Nemáte se zač stydět. Stejný osud potkává spoustu lidí. Deprese je vážná duševní nemoc, která vyžaduje včasný zásah a zahájení odborné terapie. Pokud duševní nemoc zanedbáte, pozdější léčba už nemusí být účinná. V tom se skrývá obrovské riziko.

Na cestě k depresi

Jak tedy poznat depresi od špatné nálady? Je běžné, že lidé občas propadají změnám nálad, pocitům úzkosti nebo více podléhají stresu. Pokud se na vás valí spousta povinností v práci, jste nevyspalí, kolegové se k vám chovají tak trochu s despektem a ani doma nemáte zrovna na růžích ustláno, je pochopitelné, že se budete pod vlivem těchto vnějších okolností cítit špatně. Existují však oblasti, jejichž negativní změny vás upozorní na možný nástup deprese. Které to jsou?stres2 2

1.    Spánek

Pokud si všimnete změn ve vlastním spánkovém cyklu, měli byste zpozornět. Špatný spánek totiž mnohdy předznamenávají nástup výraznějších duševních obtíží. Nemůžete večer usnout, a potom se ráno musíte dlouho přemlouvat, abyste vstali z postele? Nebo naopak najednou cítíte neobvyklou únavu a spíte mnohem více než dříve?

Každý občas zažívá spánkové obtíže. Pokud se však problémy se spánkem objevují častěji nebo se prohlubují, rozhodně jim věnujte pozornost.

2.    Vitalita

Každý je někdy unavený. Po dlouhém dni v práci, sportovním výkonu, po psychické zátěži. To je normální. Pokud však zažíváte únavu i při běžných činnostech a v normálním režimu, může se jednat o další projev deprese. Obvykle se přidává také apatie a neschopnost radovat se z věcí, které vás za normálních okolností bavily.stres3

3.    Soustředění

Zapomínání, roztěkanost, neschopnost se soustředit. I to mohou být příznaky nastupujícího vážného psychického problému. Obzvlášť tehdy, když jste předtím na sobě takové projevy nepozorovali.

4.    Tělesná váha

O nastupující depresi mohou vypovídat i náhlé změny váhy. A to v obou směrech. Někteří lidé na psychické potíže reagují ztrátou chuti k jídlu. Pokud nejde o tělesnou příčinu, výrazné zhubnutí tak může vypovídat o rozvoji těžších psychických problémů. Stejně tak však může depresivní člověk začít na váze naopak rychle přibývat. A to tehdy, když své problémy doslova zajídá. Obvykle nezdravými potravinami, které mu krátkodobě přinášejí pocity dočasného štěstí.

Psychoterapie a deprese

Ke zvládnutí deprese možná budete potřebovat i léky. V každém případě se však také svěřte do rukou odborníka na duševní zdraví. Psychoterapeut vám pomůže urovnat myšlenky, definovat cíle a nastavit cestu k pozitivní životní změně. Samotné léky obvykle hlubší problémy skutečně neřeší.

V dnešní době moderních technologií dokonce nemusíte na terapii ani nikam docházet. Terapie online je volbou pro všechny, kteří nemohou či nechtějí docházet na osobní terapii. Zároveň je stejně účinná jako terapie mezi čtyřma očima. Jen ji absolvujete ve známém prostředí a bez nutnosti dopravit se do vzdálené pracovny terapeuta.


Pokud máte podezření, že vaše psychické problémy pramení nejen ze stresu, ale že je jejich původ hlubší, kontaktujte terapeuta co nejdříve. Čím dříve své obtíže začnete řešit, tím větší je pravděpodobnost, že se vyléčíte.

Čaje