Bylinky na imunitu, krevní tlak a cholesterol

Naše příroda disponuje velkou zásobou bylinek, které pozitivně ovlivňují některé choroby. Podívejme se ne bylinky, které posilují imunitu, snižují krevní tlak a cholesterol. Můžeme je sbírat ve volné přírodě a některé může dokonce pěstovat i doma. Na většinu léků nalezneme v přírodě alternativu k mnohdy zbytečně předepisovaným lékům.

Bylinky vhodné pro posílení imuinty

K posílení imunity, tedy obranyschopnosti organizmu, se nejčastěji používá šípek s velkým obsahem vitamínu C, česnek jako přírodní antibiotikum, přírodní antioxidant Aloe vera, Jinan dvoulaločný stimulující krevní oběh nebo ostropestřec mariánský, který posiluje funkci jater a pomáhá detoxikovat tělo. Známé jsou účinky Třapatky nachové (Echinacei) při nachlazení a rýmě. Při kožních obtížích jako jsou popáleniny nebo vyrážky se používají například tinktury z rakytníku.K lepšímu zvládání stresu a zátěžových situací nám může pomoci Žen-šen.

Bylinky ke snížení vysokého tlaku

Vysoký krevní tlak, neboli arteriální hypertenze, je jedna z nejčastějších civilizačních chorob, způsobená až na výjimky špatným životním stylem a kouřením. Mezi bylinky snižující krevní tlak řadíme kozlík lékařský, meduňku,  kotvičník, ibišek, jírovec, gingo, hloh obecný, květ z trnky a černého bezu, plody černé jeřabiny nebo máta peprná.

Bylinky pro dobrý cholesterol

Zvýšená sérová hladina cholesterolu společně s vysokým krevním tlakem je velmi rizikovým faktorem při vzniku aterosklerózy a možnosti infarktu srdečního svalu a cévní mozkové příhody. Ke snížení cholesterolu pomáhá pórek, cibule, olivy, hořec, pýr, šalvěj, rozrazil, pampeliška, jablečník, kopřiva, lopuch, máta, pampeliška, pelyněk, růže, slunečnicové semeno, řepík, třezalka, pupečník a echinacea. Kotvičník dokonce dokáže snížit cholesterol až o 30% ve velmi krátkém čase.

Všechny tyto bylinky se nejčastěji užívají ve formě čajových nálevů několikrát denně ve směsích.

Autor: Magazín o zdraví, nemocech, hubnutí, dietě, bylinkách a diskuzní forum

Čaje