Paralen a očkování

Paralen nebo Panadol, se běžně používá ke snížení horečky, ale je vhodné horečku snižovat u horečky, která je vyvolaná očkováním? Většina maminek při počínající horečce automaticky sáhne přímo po paralenovém čípku, dělají to tak správně? Touto otázkou se zabývá prof. MUDr. Roman Prymula, CSc., Ph.D. – předseda České vakcinologické společnosti, současný řiditel Fakultní nemocnice Hradec Králové.

Horečka po očkování, je vlastně důkazem toho, že se nastartovala žádoucí imunitní reakce, která zabezpečí dostatečnou ochranu před nemocí, proti které je vakcína aplikována. Je tedy dobré tuto reakci tlumit?

Tým vědců zkoumal očkované děti hexavakcínou, vakcínou proti pneumokokové a rotavirové infekci, přičemž některým dětem byl preventivně k zabránění rozvoje horečky podán paracetamol (Paralen) a jiným ne. Jako lékovou formu zvolili pro děti běžné paralenové čípky, které máte pravděpodobně i vy doma v lednici.

Podávat tedy Paralen po očkování?

Studie ukázala, že preventivně podávaný Paralen sice snižuje horečku, ale zároveň až o 40% snižuje hladinu protilátek. To znamená, že tělo nebude tak dobře vybaveno pro boj s případnou infekcí.

paralen

Neznamená to ale, že by byl Paralen zakázaný, ale podávejte jej až tehdy, překročí-li teplota 38°C. To je již imunitní reakce dostatečně nastartována. Není dobré podávat Paralen dopředu, aby se horečka neobjevila. To platí i při jiných infekcích. Musíte tělu dát dostatečný prostor k vlastním imunitním reakcím.

Autor: Magazín o zdraví, nemocech, hubnutí, dietě, bylinkách a diskuzní forum

Čaje