-
13
lis 2014
- Vytvořeno: 13. listopad 2014
- Aktualizováno: 29. květen 2019
Únava
S pocity únavy bojuje dnes a denně stále více lidí. Zrychlující se životní i pracovní tempo, působení stresu a nevhodná životospráva, to vše stojí za stále se projevující únavou organismu.
Co je únava?
Únava je považována za typ vlastní ochrany organismu před totálním kolapsem. Pocitem únavy nám organismus naznačuje, že se blíží konec energetických rezerv, které jsou potřebné jak k udržení dané činnosti v současném tempu tak i v aktuálním emocionálním rozpoložení. Setrvání v takové činnosti by mohlo způsobit vyčerpání energetických zdrojů, které jsou nutné pro bazální metabolismus – tedy minimální energetické krytí životně důležitých orgánů a procesů v lidském těle.
Projevy únavy
Únava se může projevovat v závislosti na aktuální prováděné činnosti. V zaměstnání často pociťujeme bolest hlavy, nízkou schopnost koncentrace, těžká víčka a rozostřené vidění. U fyzicky nebo manuálně orientovaných činností se potom únava projevuje únavou a bolestí svalů a kloubů namáhaných svalových skupin. Únava má ovšem také emocionální dopad na osobnost člověka a vyznačuje se zvýšenou podrážděností, nezájmem o dění okolo sebe, častými konflikty v důsledku výbušnosti nebo častými změnami nálad.
Hrozba dlouhodobé únavy
V případě, že nebudeme problém přetíženého organismu řešit, může přerůst v tzv. chronickou únavu a vzniknout tak dlouhodobé závažné onemocnění. V takovém případě je zvýšené riziko výskytu migrén a celkové snížení schopnosti organismu reagovat na jakoukoliv zátěž. Člověk tak nevědomky vlivem těchto příznaků omezí svůj denní režim na nezbytně nutné činnosti, což ovšem ve výsledku vede k psychickým obtížím o onemocnění pohybového aparátu.
Jak předejít únavě?
Abyste předešli únavě, nemusíte měnit své zaměstnání ani okruh známých lidí, dokonce ani činnosti, kterým se volném čase věnujete. Je tomu přesně naopak. Pracujte, choďte do společnosti a sportujte. Ale! Při práci v kanceláři pravidelně větrejte, nejlépe pár minut dokořán a to i v zimních měsících. Zejména mozková tkáň vyžaduje dostatečné okysličení. Pokud větráte pouze přivřeným oknem, nedojde k výměně dostatečného množství vzduchu v místnosti. Obohaťte svůj denní režim o pravidelnou stravu s dostatečným energetickým pokrytím, naučte se po náročném dni relaxovat, najděte si takovou pohybovou aktivitu, která vás bude bavit a zároveň bude kompenzovat hodiny strávené v kanceláři nebo za volantem. Především je nutné si zabezpečit dostatek spánku. Spánek je perioda denního režimu, která je pro lidský organismus nenahraditelná. Pouze ve spánku má tělo prostor omezit činnost některých orgánů a potlačit probíhající procesy tak, aby ušetřená energie mohla být použita právě na regeneraci všech potřebných tělesných tkání.
Káva a energetické nápoje – raději ovoce a sklenici vody
Mnoho z nás volí často jako zbraň pro boj s únavou častou konzumaci kávy nebo energetických nápojů. Je ovšem zapotřebí si uvědomit, že efekt, který tyto nápoje přináší, je krátkodobý a z hlediska přínosu pro regeneraci naprosto neúčinný. Látky obsažené v těchto nápojích zejména kofein, pouze zmírní aktuální vnímání příznaků únavy a oddálí tak její nástup. Únava se tedy dostaví o něco později, ale náhle a ve větší intenzitě. Energetickým nápojům můžeme přiřknout jistý význam v dodání rychle se rozkládajících cukrů, které jsou zdrojem energie pro lidský organismus. Spolu s nimi ovšem do těla přichází velké množství stabilizátorů a chemických barviv. Pro dodání cukrů je tou nejlepší variantou zvolit čerstvé ovoce (nejlépe jablka, banány) a pitný režim udržovat čistou vodou. Neměli bychom podceňovat význam tuků, které jsou pro lidský organismus nejvýznamnějším energetickým zdrojem.
Proti únavě můžete vyzkoušet speciální koktejl z koloidního stříbra, ostropestřece a Yuccy
Autor: Magazín o zdraví, nemocech, hubnutí, dietě, bylinkách a diskuzní forum