Jak si rozumí antibiotika s alkoholem?

Spousta lidí se ptá, zda lze pít alkohol, pokud zrovna berou antibiotika. Ač by tato otázka snad neměla ani padnou, objevuje se stále dokola. Jaké jsou tedy výsledky spojení mezi antibiotiky a alkoholem?

Hrozí rychlé opití při konzumaci alkoholu na antibiotika?

Spousta lidí se nejvíce obává, že pokud berou antibiotika, bude jim stačit jediná sklenka vína k tomu, aby se opili. Ano, existují sice typy antibiotik, které takto s alkoholem reagují, to však není ten hlavní důvod, proč byste neměli alkohol a antibiotika kombinovat. Jak známo, antibiotika zpravidla zatěžují játra a potažmo celý organismus. Stejně tak konzumace působí na funkci jater. Spojí-li se obojí dohromady, dostanou játra pořádnou pecku.

Alkohol může snižovat účinnost antibiotik

Dalším aspektem, který kombinaci antibiotik a alkoholu provází, je možný zeslabený účinek podávaných antibiotik. Velmi snadno se tak může stát, že bude celou léčbu nutno opakovat, neboť nemoc nebude dostatečně vyléčena. Když vezmeme v potaz současnou zvýšenou rezistenci bakterií proti antibiotikům, jenž vychází z jejich přehnaného využívání, je opakovaná léčebná dávka dalším zbytečným oslabením budoucích účinků antibiotik. V tomto případě tedy najde alkohol a zdraví ruku v ruce.

Nemoc je třeba vyležet

Ačkoliv se samozřejmě najdou i pozitivní vlivy alkoholu na lidské zdraví, při nemoci je v baru, v hospodě či na diskotéce budete hledat jen těžko. Často jde totiž o hlučné a zakouřené prostory, kterým by se měl nemocný vyhýbat. Dlouhé ponocování a popíjení rozhodně nepomůže v doléčení nemoci. Naopak může způsobit, že nemoc opět propukne. Během akutní fáze nemoci byste tedy měli hlavně ležet a podobné doporučení platí i pro okamžik, kdy antibiotika už je dobíráte.

Jestliže to přeženete s alkoholem, nebo jste již na antibiotika pili alkohol či to plánujete, pořiďtě si alespoň kapky z ostropestřece mariánského. Ty vám zaručeně pomohou regenerovat játra !!!

Autor: Magazín o zdraví, nemocech, hubnutí, dietě, bylinkách a diskuzní forum

Log in to comment


Avatar uživatele Alena
Alena odpověděl/a na téma: #2
Já sem se jednou opila na sumamed a asi jsem si trošku spálila játra, kocovina asi 4 dny
Avatar uživatele manufaktura
manufaktura odpověděl/a na téma: #3
No, sama když beru antibiotika, tak nemám na alkohol ani pomylšlení a divím se, že někdo, kdo se cítí natolik špatně, že antibiotika bere, sáhne po sklence s alkoholem. Pak se není čemu divit, když se organismus brání a vyvolá reakci - adekvátní.
Avatar uživatele marjenka
marjenka odpověděl/a na téma: #4
Hezký a přehledný článek proč nepít alkohol, když se berou antibiotika. Protože játra dostanou zabrat, to je jasné, ale že ještě jsou antibiotika oslabeny, když se pije alkohol, to jsem nevěděla. Ne, že bych na antibiotika pila, ale i tak je to fajn vědět.
Avatar uživatele Schwabka
Schwabka odpověděl/a na téma: #5
Já myslím, že úvodní věta v článku hovoří za vše - i když by tato otázka neměla vůbec padnout, objevuje se pořád dokola. Lidi některé věci prostě nechtějí slyšet či pochopit. Já bych taky s angínou pít nešla (obzvláště když nijak moc nepiju ani normálně) :evil:
Avatar uživatele Schwabka
Schwabka odpověděl/a na téma: #6

manufaktura napsal: No, sama když beru antibiotika, tak nemám na alkohol ani pomylšlení a divím se, že někdo, kdo se cítí natolik špatně, že antibiotika bere, sáhne po sklence s alkoholem.

Já to taky nechápu. Někdo holt bez alkoholu nemůže být :) Ale jsou třeba i případy, kdy člověk dostane antibiotika a špatně mu tolik není, ku příkladu gynekologické záněty - to je hned. A na taková antibiotika se to asi taky vztahuje, nebo ne?
Avatar uživatele manufaktura
manufaktura odpověděl/a na téma: #7
Já bych řekla, že antibiotika jsou prostě antibiotika a nemělo by se na ně pít, člověk by na sebe měl dávat pozor, protože oslabují tělo a měl by do sebe dostávat po jejich dobrání nějaké laktobacily, aby si znovu vytvořil kvalitní mikroflóru. A myslím, že se nerozlišují podle toho, na co mají zacílit. Řekla bych, že ta pravidla platí na všechny druhy.
Avatar uživatele Schwabka
Schwabka odpověděl/a na téma: #8
Tak to určitě ano, antibiotika jsou na stejném principu a pít by se na ně nemělo, ať jsou na cokoliv. Jen chci říct, že člověku ne vždy je tak špatně, že by neměl na alkohol chuť. Párkrát jsem měla antibiotika ale nic moc mě nebolelo, tak že člověk málem zapomněl, že je vlastně bere a neměl by pít.
Avatar uživatele marjenka
marjenka odpověděl/a na téma: #9

Schwabka napsal: Já myslím, že úvodní věta v článku hovoří za vše - i když by tato otázka neměla vůbec padnout, objevuje se pořád dokola. Lidi některé věci prostě nechtějí slyšet či pochopit. Já bych taky s angínou pít nešla (obzvláště když nijak moc nepiju ani normálně) :evil:


Je fakt, že by tato věta a toto slovní spojení nemělo nikoho ani napadnout a nikdo by to neměl kombinovat spolu, ale je fakt, že to řada lidí dělá a že to tak spolu i kombinuje. Ale když je mi špatně a mám ty antibiotika, tak si určitě nedám sklenku vína.
Avatar uživatele marjenka
marjenka odpověděl/a na téma: #10

Schwabka napsal: Tak to určitě ano, antibiotika jsou na stejném principu a pít by se na ně nemělo, ať jsou na cokoliv. Jen chci říct, že člověku ne vždy je tak špatně, že by neměl na alkohol chuť. Párkrát jsem měla antibiotika ale nic moc mě nebolelo, tak že člověk málem zapomněl, že je vlastně bere a neměl by pít.


Antibiotika asi budou na stejném principu a jenom se asi budou lišit nějakým složením něčeho, na co jsou zacílené. Ale myslím, že sama když jsem je měla, tak jsem na ně moc nepila, to jsem spíš měla takové chutě v těhotenství, ale odolávala jsem :)
Avatar uživatele marjenka
marjenka odpověděl/a na téma: #11

Alena napsal: Já sem se jednou opila na sumamed a asi jsem si trošku spálila játra, kocovina asi 4 dny


Tak to se ani moc nedivím, protože pít na takové léky, je celkem dost veliký risk, ale zas když se z něčeho poučíš, tak proč ne, že? Ale je otázka, jestli to stálo za to, protože čtyřdenní kocovina musela být strašná, nedokážu si to přestavit.
Avatar uživatele Lejlinka
Lejlinka odpověděl/a na téma: #12
Když jsem byla těhotná se synem, tak jsem po jednom vyšetření na gynekologii taky dostala antibiotika, právě kvůli nějakému zánětu. Ani mě nenapadlo, že bych měla nějaké problémy, takže ne každému, kdo má atb musí být špatně. Doktor mě ale upozornil, že v žádným případě na ně nesmím pít alkohol, že bych si oddělala játra. Už ale nevím, jak se jmenovaly. Každopádně atb=nepít! ;)
Avatar uživatele rybička
rybička odpověděl/a na téma: #13
Ono se nemá pít ani mléko na antibiotika, protože se snižuje jejich účinek. Lékárníci na to obvykle poukazují, ne doktor. Dobré je užívat vitamín B, B-komplex, V dávných dobách se předepisoval automaticky ke každým antibiotikům.