Jak si rozumí antibiotika s alkoholem?

Spousta lidí se ptá, zda lze pít alkohol, pokud zrovna berou antibiotika. Ač by tato otázka snad neměla ani padnou, objevuje se stále dokola. Jaké jsou tedy výsledky spojení mezi antibiotiky a alkoholem?

Hrozí rychlé opití při konzumaci alkoholu na antibiotika?

Spousta lidí se nejvíce obává, že pokud berou antibiotika, bude jim stačit jediná sklenka vína k tomu, aby se opili. Ano, existují sice typy antibiotik, které takto s alkoholem reagují, to však není ten hlavní důvod, proč byste neměli alkohol a antibiotika kombinovat. Jak známo, antibiotika zpravidla zatěžují játra a potažmo celý organismus. Stejně tak konzumace působí na funkci jater. Spojí-li se obojí dohromady, dostanou játra pořádnou pecku.

Alkohol může snižovat účinnost antibiotik

Dalším aspektem, který kombinaci antibiotik a alkoholu provází, je možný zeslabený účinek podávaných antibiotik. Velmi snadno se tak může stát, že bude celou léčbu nutno opakovat, neboť nemoc nebude dostatečně vyléčena. Když vezmeme v potaz současnou zvýšenou rezistenci bakterií proti antibiotikům, jenž vychází z jejich přehnaného využívání, je opakovaná léčebná dávka dalším zbytečným oslabením budoucích účinků antibiotik. V tomto případě tedy najde alkohol a zdraví ruku v ruce.

Nemoc je třeba vyležet

Ačkoliv se samozřejmě najdou i pozitivní vlivy alkoholu na lidské zdraví, při nemoci je v baru, v hospodě či na diskotéce budete hledat jen těžko. Často jde totiž o hlučné a zakouřené prostory, kterým by se měl nemocný vyhýbat. Dlouhé ponocování a popíjení rozhodně nepomůže v doléčení nemoci. Naopak může způsobit, že nemoc opět propukne. Během akutní fáze nemoci byste tedy měli hlavně ležet a podobné doporučení platí i pro okamžik, kdy antibiotika už je dobíráte.

Jestliže to přeženete s alkoholem, nebo jste již na antibiotika pili alkohol či to plánujete, pořiďtě si alespoň kapky z ostropestřece mariánského. Ty vám zaručeně pomohou regenerovat játra !!!

Autor: Magazín o zdraví, nemocech, hubnutí, dietě, bylinkách a diskuzní forum

Čaje