zácpa

Zácpa je příznak, který má různý význam u různých jedinců. Nejčastěji se tak označuje sporadické vyměšování, ale může to znamenat i snížení objemu nebo hmotnosti stolice, potřeba námahy, pocit neúplného vyprázdnění nebo nutnosti klystýrů, čípků nebo projímadel k dodržení pravidelnosti.

Pro většinu lidí, je normální, že mají stolici třikrát denně až třikrát týdně; jiní lidé mohou jít za týden nebo více, aniž by docházelo k obtížím nebo škodlivým účinkům. Normální stolice je ovlivněna dietou. Strava obsahuje 12 až 15 gramů vlákniny denně, i když se doporučuje pro správnou funkci střev 25-30g vlákniny a asi 1,75 – 2,4 l tekutin denně. Pro správnou funkci tlustého střeva je rovněž přínosem cvičení.

Asi 80 procent lidí trpí někdy během svého života zácpou, a krátká období zácpy jsou normální. Zácpa může být diagnostikována, pokud se stolice vyskytuje méně než třikrát týdně. Široce rozšířený názor, že každý by měl mít stolici alespoň jednou denně, vedl k nadužívání a zneužívání projímadel.

Konzumace potravin s vysokým obsahem vlákniny, včetně otrub, drcené pšenice, celozrnného pečiva a některých druhů ovoce a zeleniny vám může poskytovat doporučených 25-30 g vlákniny denně pro správnou funkci střev.

zacpa

Co je příčinou zácpy?

Může být několik, možná simultánních, příčin zácpy, jako jsou nedostatečný příjem vlákniny a tekutin, sedavý způsob života, a změny v oblasti životního prostředí. Zácpu může zhoršit cestování, těhotenství nebo změny v jídelníčku. U některých lidí, to může být následek opakovaně ignorovaného nutkání na stolici.

Závažnější příčiny zácpy jsou srůsty či oblasti zúžení v tlustém střevě, takže je rozumné požádat o radu chirurga tlustého střeva a konečníku, když zácpa přetrvává. Jedinci s poraněním míchy mívají často problémy se zácpou. Zácpa může být příznakem cukrovky. Zácpa může být také spojena se sklerodermií, nebo poruchou nervového a endokrinního systému, včetně onemocnění štítné žlázy, roztroušené sklerózy nebo Parkinsonovy nemoci.

Mohou léky způsobit zácpu?

Ano, mnoho léků, včetně léků proti bolesti, antidepresiva, sedativa a další psychiatrické léky, léky na krevní tlak, diuretika, železo, antacidy obsahující doplňky vápníku a hliníku mohou zpomalit pohyb tlustého střeva a zhoršit zácpu.

Kdy bych měl navštívit lékaře kvůli zácpě?

Jakékoli přetrvávající změny ve vyprazdňování, zvýšení nebo snížení frekvence nebo velikosti stolice nebo zvýšení obtížnosti vyprazdňování opravňuje vyšetření. Kdykoliv příznaky zácpy přetrvávají déle než tři týdny, měli byste se poradit se svým lékařem. Objeví-li se ve stolici krev, poraďte se s lékařem ihned.

Jak lze určit příčinu zácpy?

Zácpa může mít mnoho příčin, a je důležité je identifikovat, aby léčba mohla být co nejjednodušší a co nejpřesnější. Váš lékař bude chtít zkontrolovat veškeré anatomické příčiny, jako jsou srůsty nebo oblasti zúžení v tlustém střevě.

Digitální vyšetření anorektální oblasti je obvykle prvním krokem, protože je poměrně jednoduché a může poskytnout vodítka k příčinám problému. Vyšetření střeva buď pružným osvětleným nástrojem, nebo baryovou rentgenovou studii může pomoci určit problém a závažné podmínky způsobující zácpu, jako jsou polypy, nádory, nebo divertikulární onemocnění. Pokud je anatomický problém identifikován, může léčba směřovat k nápravě abnormality.

Jiné testy mohou identifikovat specifické funkční příčiny a pomoci přímé léčbě. Například, "signální studie", ve kterém pacient opakovaně v průběhu několika dní spolkne kapsli obsahující markery zjistitelné rentgenovými paprsky, může poskytnout vodítko ke zjištění poruch funkce svalů ve střevě. Další fyziologické testy hodnotí funkci řiti a konečníku. Tyto testy mohou zahrnovat hodnocení reflexů análních svalů, které ovládají pohyby střev pomocí malého plastového katetru, nebo rentgenový test pro vyhodnocení funkce řiti a konečníku při defekaci.

V mnoha případech nejsou identifikovány žádné specifické anatomické nebo funkční příčiny a o příčině zácpy se pak říká, že je nespecifická.

Jak se zácpa léčí?

Drtivá většina pacientů se zácpou je úspěšně léčena přidáním potravin s vysokým obsahem vlákniny, jako otruby, drcená pšenice, celozrnné pečivo a některé druhy ovoce a zeleniny do stravy, spolu se zvýšeným příjmem tekutin. Váš lékař může také doporučit změny životního stylu. Vlákninové doplňky obsahující nestravitelná rostlinná vlákna, jako jsou otruby, se často doporučují, a mohou poskytnout mnoho výhod kromě úlevy od zácpy. Mohou pomoci ke snížení hladiny cholesterolu, snížení rizika vzniku rakoviny tlustého střeva a polypů, a zabránit vzniku symptomatických hemoroidů.

Přidávání vlákninových doplňků může pro dosažení plné účinnosti trvat i několik týdnů, možná měsíců, ale nejsou ani škodlivé ani návykové, zatímco některá stimulační laxativa se mohou stát nadměrná nebo být zneužitá. Jiné typy laxativ, klystýry nebo čípky by se měly používat pouze, jsou-li doporučeny a sledovány vaším chirurgem tlustého střeva a konečníku.

Určení konkrétního času pro každodenní vyměšování může také být velmi užitečné pro některé pacienty. V některých případech zpětná bio-vazba může pomoci k rekvalifikaci špatně fungujícího análního svěrače. Pouze ve výjimečných případech jsou pro léčbu zácpy nezbytné chirurgické postupy. Chirurg tlustého střeva a konečníku může s vámi tyto možnosti probrat a podrobněji určit nejlepší léčbu pro vás.

Kdo je chirurg tlustého střeva a konečníku?

Chirurgové tlustého střeva a konečníku, koloproktologové, jsou odborníci v chirurgické a nechirurgické léčbě onemocnění tlustého střeva, konečníku a řitního otvoru. Mají ukončený pokročilý operační výcvik v léčbě těchto onemocnění, stejně jako úplné všeobecné chirurgické vzdělání. Dobře se vyznají v léčbě benigních i maligních onemocnění tlustého střeva, konečníku a řiti a jsou schopni vykonávat běžné screeningové vyšetření a chirurgicky léčit, pokud je tato léčba indikována.

Autor: Magazín o zdraví, nemocech, hubnutí, dietě, bylinkách a diskuzní forum

Čaje