Jedná se o jednoletou nebo dvouletou domácí bylinou z čeledi hvězdnicovité (Asteraceae) dorůstající 30 – 200 cm. Známý také jako stříbrný bodlák, strakáč, bílý trn, ostrolist, podstřel, volčec, kardus mariánský nebo kristova koruna. Rod Silybum zahrnuje 2 druhy, které jsou původní ve Středozemí, v severozápadní Africe a v Malé a Přední Asii. Pokud je to dvouletá bylina, pučí na jaře trsy bodlinatých listů s bílými žilkami. Koncem června se na dlouhých lodyhách objevují purpurově červené květy. Sklízí se na konci léta. Její nejvíce využívanou složkou je flavonolignan Silymarin, což je směs silybinu, silydioninu a silikristinu. Díky tomu, že se Silymarin špatně vyluhuje do vody, je mnohem efektivnější užívat přípravky se standardizovaným obsahem. Ostropestřec mariásnký je oficiálně uznávané hematoprotektivum již od roku 1970.
Ostropestřec proti rakovině
Podle nejnovějších studií ostropestřec zabraňuje vrůstání cév do nádorové tkáně, čímž si nádor obstarává výživu z napadeného organismu. Není tedy lepší bylinka než právě ostropestřec v prevenci rakoviny.
Ostropestřes mariánský - nejlepší regenerace jater
Je progázáno, že ostropestřec dokáže regenerovat poškozená játra, například po alkoholovém excesu či jiném působení škodlivin. Dokázal to nejen čas, protože ostropestřec se užívá již po staletí, ale i věděcké sudie, viz níže.
Ostropestřec snižeuje vysoký krevní tlak
Díky odbourávání regeneraci jater a tím zlepšení jejch funkce může ostropestřecsnižovat krevní tlak, který je zvýšen právě kumulací zejména odpadních produktů organismu, které na sebe váží vodu. To pak způsobí zvýšení krevního tlaku, neboli arteriální hypertenzi, tichého zabijáka.
Léčivé účinky ostropestřce mariánského
Léčivou složkou ostropestřece mariánského jsou flavonolignany silybin, silydianin a silychristin (silycristin, silykristin), souhrně označované jako silymarin. Tyto látky se váží na membrány jaterních buněk a zabraňují tak vniknutí toxických látek do jaterní tkáně. Vedle toho i podporují regeneraci poškozených jaterních buněk, posilují imunitní systéma působí jako dosti silné antioxidanty.
Složení plodů ostropestřece
bílkoviny (asi 27 %)
jedlý olej (okolo 30 %) složený z kyseliny linolové, olejové a nenasycených mastných kyselin
biogenní aminy tyramin a histamin
aminokyseliny
cukry
kvercetin,
dehydroflavonol taxibolin
vitamin E v množství asi 500 až 800 mg/kg.
Ostropestřec mariánský lze užívat jak zevně, tak vnitřně a pomáhá léčit následující choroby
Onemocnění jater – hepatoprotektivní a regenerační účinek na jaterní tkáň
Nejedná se však o zázračný všelék, který vás po spolknutí jedné pilulky zbaví všech vašich potíží. Pokud chceme, aby ostropestřec efektivně účinkoval, je potřeba přípravky z něj brát pravidelně každý den, minimálně po dobu několika týdnů či měsíců, jednotlivé kúry by se měly opakovat třeba 2-3 krát do roka.
Ostropestřec při onemocnění žlučníku a žlučových cest
Správná funkce jater zajišťuje optimální složení a tvorbu žluči, což snižuje výskyt žlučových kamenů. Ty mohou zapříčinit žlučníkové kameny, záněty žlučníku či žlučových cest a v neposlední řadě i zánět slinivky břišní, což může být smrtelné onemocnění.
Ostropestřec marianský proti akné a ekzémům
Mnoho kožních chorob jsou pří spjaty s nesprávnou funkcí jater. Užíváním ostropestřece a regenerací jater spolu s odbouráváním škodlivin z vašeho těla snížíte výskyt akné a ekzémů.
Historie využívání byliny ostropestřec mariánský
Počátky využívání ostropestřece mariánského sahají hluboko do minulosti. Zlatou érou v jeho využívání pro léčebné účely bylo 16. století. Tehdejší felčaři a předchůdci dnešních lékařů v těchto temných časech medicíny používali jeho extraktů na víceméně veškeré potíže spojené s břišní dutinou a stala se z něj standardní součást likérů a tinktur používaných na léčbu potíží souvisejících s játry.
V následujících staletích upadl ostropestřec mariánský poněkud do zapomnění a renesanci zaznamenává teprve v poslední době, kdy se opět díky svým vynikajícím vlastnostem dostal na výsluní zájmu lékařské veřejnosti i nemocných. Právě jeho semena jsou totiž význačným zdrojem látky silymarin, která je nejdůležitějším a nejúčinnějším rostlinným lékem jaterních problémů. Dnes se kromě semen samotných užívájí čaje, oleje, tinktury, masti, tablety a kapsle.
Ostropestřec mariánský olej
Také olej z ostropeřce je léčivým produktem, a to díky chlorofylu, karotenům, tokoferolům a komplexu polynenasycených mastných kyselin. Olej lze skladovat v lednici jen po dobu jeho trvanlivosti, protože žluklý se pro tělo stává více zátěží než léčivou látkou.
Ostropestřec mariánský tablety
Tablety jsou vhodné při léčbě jaterních onemocnění, hepatitidě či při snižování cholesterolu. Podporují zvýšené vylučování žluči a působí proti křečím. Jednou až dvakrát denně se užívá jedna tobolka, a to po jídle. Nesmí se přesáhnout doporučené denní dávkování.
Ostropestřec mariánský čaj
Čaj je vhodný užívat při očistě jater a celkové detoxikaci těla, pomáhá i dobré funkci žlučníku a podporuje látkovou výměnu organismu. Pro přípravu čaje potřebujeme drcená semena ostropeřce mariánského, která tak zajistí správné vylouhování. Na jeden hrnek čaje použijeme jednu čajovou lžičku drcených semen, jež zalijeme čtvrt litrem vařící vody. Po dvaceti minutách scedíme semena a popíjíme čaj po ránu, půl hodiny před obědem či před spaním po malých doušcích. Léčivou čajovou kúru používáme po dobu několika týdnů.
Ostropestřec mariánský tinktura
Tinktura je díky značnému množství aktivních látek podávána jako podpůrný prostředek jaterní tkáně. Chrání před únavou a vyčerpáním a před oxidativním stresem. Je vhodná pro zlepšení produkce mateřského mléka. Užívá se třikrát denně po patnácti až třiceti kapkách a po čtyřtýdenním užívání se týden nepodává. Cyklus je možné opakovat. Není vhodný pro těhotné ženy, kojící matky a nedoporučuje se překračovat doporučené denní dávkování.
Ostropestřec mariánský pro zvířata
Ostropeřec mariánský nachází svou oblibu také ve veterinární medicíně, kde se izolovaný sylimarin (omezující záněty jater, používající se po terapii antibiotiky a antimykotiky zatěžujícími játra) stává součástí mnoha humánních léčiv i doplňků výživy určených k léčbě a podpory funkce jater, jakož i na celkovou detoxikaci těla. Proto lze ve zverimexech běžně najít přípravky určení pro psy a kočky. Lze jej užívat při onemocnění jater, otravě léky či chemikáliemi a potravinami.
Ostropestřec mariánský psy
Pro psy se užívají granule, které obsahují extrakt z ostropeřce mariánského. Ten pomáhá v detoxikaci těla, regeneraci poškozených jaterních buněk, snížení rizik poškození toxickými látkami vzniklými degradací jiných látek či přijímaných zvnějšku. Hlavními složkami je silybin, silydianin a silychristin čili silymarin komplex. Tyto látky nacházíme v upraveném plodu ostropeřce mariánského. Produkt je nevhodný pro březí či laktující feny nebo i pro štěňata v růstu. Z dlouhodobého hlediska nebyly zaznamenány vedlejší účinky spojené s poruchou příjmu potravy.
Bylinu je možno spatřit jak na pobřeží Atlanstského oceánu, ve Francii i Anglii, ale nově i ve vnitrozemí. Není těžké ji pěstovat. Má ráda hlinitou propustnou půdu, sluneční paprsky a závětrnou stranu. Není vhodné ji zasadit do kyselé půdy. Semena vyséváme od počátku dubna do hloubky asi dvaceti pěti milimetrů a po třech týdnech by měla vyklíčit. V červnu tato letnička purpurově vykvete a na konci léta sklízíme plody, které pak sklízíme a sušíme.
Sylimarin se nejvíce tvoří v semenech ostropestřece v září a říjnu při teplotách kolem 25°C, takže nejlepší a nejkvalitnější ostropestřec je z oblastí jako je středomoří.
Ostropestřec mariánský kapky
Kapky z ostropeřce mariánského jsou určeny jak k vnitřnímu, tak k zevnímu užití. Dávkování se může mírně lišit v závislosti na výrobci produktu, ale obecně platí, že se aplikuje dvacet kapek, a to dvakrát až třikrát za den. Zevně se rostliny užívá na hemeroidy či na léčbu křečových žil.
Ostropestřec mariánský semena
Semena rostliny mají mnoho vysýchavého oleje, který na vzduchu rychle žlukne. V semenu jsou tři procenta rozpustného silymarinu, jež je nejdůležitějším hepatoprotektorem a také léčivou látkou. Společně s olejem příznivě působí na játra, ale farmaceuticky se užívá jenom silymarin. V semenu je několikanásobně nenasycených mastných kyselin, hlavně pak kyselina linolová, ze které si tělo syntetizuje nenasycené mastné kyselininy a také látky důležité pro imunitní systém a metabolismus tuků.
Při každém jídle by se mělo rozkousat dvacet až šedesát semen (včetně slupek, které účinné čistí sliznice). Při problémech se zánětem žaludku, dvanáctníku či střev se užívání semen ostropeřce nedoporučuje, protože stírají i ochranný hlen.
Ostropestřec mariánský - předávkování
Předávkování ostropeřcem není známo díky výjimečně nízké toxicitě, a tudíž ho lze užívat dlouhodobě (za předpokladu, že dodržujeme doporučené dávkování). Flavonolignany podstupují cirkulaci krevního oběhu mezi střevem a játry, a tak jsou účinnými antioxidanty působící na membránu buněk. Jen v ojedinělých případech se vyskytuje alergická reakce, průjem či žaludeční potíže.
Ostropestřec mariánský při kojení
Ostropeřec mariánský je nevhodné užívat v době gravidity, a to především v prvním trimestru. Nedoporučuje se užívat také kojícím ženám, jakož i dětem do pěti let a lidem po obstrukci žlučovodů.
Mouka z ostropestřce mariánského
Co vám vytane na mysli, když se vás někdo zeptá, jaké znáte druhy mouky? Obvykle víme, že je můžeme dělit na hrubou, polohrubou a hladkou. Mnozí si ještě vybaví, že existují mouky vhodné pro různé typy diet, například pohanková, špaldová, jahelná atd.
Možná jste však ještě někdy neslyšeli o mouce z ostropestřece mariánského. Proč ji zařadit do svého jídelníčku? Jako nejúčinnější složka této byliny, a tedy i mouky, je uváděn flavonolignan Silymarin. Je tedy zdravá a samozřejmě neobsahuje lepek, takže se hodí pro celiaky či další lidi, kteří z nějakého důvodu dodržují bezlepkovou dietu. Vhodná je však pro všechny, kteří chtějí svou stravu obohatit.
Jak užívat mouku z ostropestřce mariánského
Moukou z ostropestřce nenahrazujeme plně jiný druh. Je třeba myslet na to, že jde o bylinu, a proto ji přidáváme do pokrmů v malém poměru. Soustřeďte se spíše na pravidelnost než velké množství. Měla by nahradit cca 5 % běžné mouky. Je tedy vhodné ji přidávat do různých těst, ale také na zahuštění polévek, omáček či jiných pokrmů.
Co se týče studených jídel, zkuste si mouku z ostropestřce mariánského přidat třeba do jogurtu či proteinového nápoje. Celkově se jako doporučená dávka této mouky uvádí jedna polévková lžíce denně, což je zhruba 10 - 15 gramů.
A co vy? Zkusíte tuto nevšední mouku zařadit do svého jídelníčku?
Jak ostropestřec mariánský pomáhá? Fakta podložená vědeckými stuiemi
Silymarin má výrazný antioxidační efekt na paraquatem indukovaný lidský adenokarcinom plic (1). Ze studie Korejských vědců vyplývá, že Silymarin výrazně snižuje tkáňovou toxicitu paraqatu na lidský organismus. Paraquat je neselektivní herbicidu používaný jako chemický postřik pro ničení plevele. Hojně se používá při pěstování sóji, kukuřice a rýže. Jedná se o velmi jedovatou látkou, kterou do sebe lidský organismus dostává stravou a vdechováním. Paraquat ve vyšších dávkách způsobuje poškození plic, jater, srdce, ledvin a negativně ovlivňuje rozmnožování a může způsobit též rakovinu plic. Dále se tato účinná látka Ostropestřece mariánského testuje při léčbě kolorektální karcinomu (2) a leukemie (3). Z jiné studuje iránských vědců z Teheránu vyplývá, že ostropestřec mariánský může být použit při léčbě ulcerosní kolitidy (4.) Ostropestřec mariánský dále pomáhá při léčbě nealkoholické steatosy jater (5). Jiní Korejští vědci prokázali pozitivní efekt silymarinu při pokusu na myších, konkrétně při hojení zlomenin (6). Podle další studie španělských vědců se může ostropestřec mariánský uplatnit i v léčbě smrtelné choroby AIDS způsobené HIV virem (7.) Jiní lékaři z Indie poukazují na pozitivní vliv ostropestřece mariánského při oxidativním stresu způsobeným alkoholem (8.) stejně tak na blahodárný vliv ostropestřece mariánského při léčbě chorob způsobených alkoholem poukazují vědci z Ruska (9). Dále bylo prokázáno, že ostropestřec mariánský významně chrání ledviny před toxickými látkami jako je Acetaminophen, Aminoglycosidy, Vincristin, Doxorubicin, Cyclosporine, což jsou látky používané při chemoterapii onkologických pacientů (10). Stejně tak i kanadští vědci ve svém článku poukazují na hepatoprotektivní účinek silymarinu (11).
Ostropestřec mariánský kontraindikace
Neužívejte ostropestřec mariánský, užíváte-li některý z těchto léků
Antipsychotika - zahrnuje butyrofenony (například haloperidol) a fenothiaziny (např. chlorpromazin, flufenazin, a promethazin) , dogmatil atd. (antipsychotika jsou látky, které mají při dlouhodobém podávání schopnost potlačovat psychotické symptomy u schizofrenie, schizoafektivních psychóz a manické fáze maniodepresivní psychózy.
Fenytoin (Dilantin) - záchvaty
Halotan - léky používané při celkové anestezii
Antikoncepční pilulky nebo hormonální substituční terapie
Léky na alergie - například fexofenadinu (Allegra)
Léky na vysoký cholesterol - včetně statinů, jako je lovastatin (Altocor, Mevacor)
Antianxieční léky - včetně alprazolamu (Xanax), diazepam (Valium) a lorazepam (Ativan)
Antiagregační a antikoagulační léky (léky na ředění krve) - včetně klopidogrel (Plavix) a warfarin (Coumadin)
Některé léky na rakovinu.
Kde se dá ostropestřec mariánský koupit?
Ostropestřec mariánský doporučujeme kupovat pouze v ověřených obchodech s bohatou historií a profesionálním přístupem. Takový je internetový obchod s mnoha informacemi o ostropestřeci Vášbylinkář.cz
Ostropestřec mariásnký je tedy známá léčivá bylina hojně se využívající k léčbě mnoha neduchů. Nyní se pokusíme vyvrátit některé mýty a pověry a opřeme se do silných vědeckých fakt.
Důkazy aneb odpovědi na časté dotazy
Tato použití byla testována na lidech nebo zvířatech. Bezpečnost a účinnost nebyla vždy prokázána.Některé z těchto podmínek jsou potenciálně závažné a měly by být vyhodnoceny kvalifikovaným poskytovatelem zdravotní péče. Chemická struktura sylimarinu je již kompletně rozluštěna. (19) Stejně tak úšinek sylimarinu z ostropestřece. (20)
Klíč k jednotlivým stupňům
APádné vědecké důkazy pro toto použití
BDobré vědecké důkazy pro toto použití
C Jasné vědecké důkazy pro toto použití
D Spravedlivé vědecké důkazy proti tomuto použití (nemusí fungovat)
FSilné vědecké důkazy proti tomuto použití (pravděpodobně nefunguje)
Stupeň Podmínky odpovídající danému stupni důkazu
BCirhóza (zjizvení jater)
Několik studií z Evropy naznačuje výhody perorálního (ústního) podání ostropestřce mariánského pro cirhózu. V klinických studiích až pětiletých, ostropestřec mírně zlepšil funkci jater a snížil počet úmrtí u lidí s onemocněním jater. Přestože tyto výsledky jsou slibné, většina studií byla špatně navržena. Kvalitnější výzkum je nezbytný, než bude možno vyslovit silný závěr.
BDiabetes (typ 2)
Výzkum ukázal, že ostropestřec zlepšil kontrolu cukru v krvi u lidí s diabetem s i bez onemocnění jater. Vyšší kvalita výzkumu je nezbytná, než bude možno vyslovit silný závěr.
BDiabetická nefropatie (onemocnění ledvin)
Výzkum naznačuje, že silymarin zlepšuje krev a moč značky přidružené diabetické ledvinové onemocnění. Dále je zapotřebí vysoce kvalitní výzkumu před vyxslovením závěru.
BJaterní onemocnění (chronická)
Několik studií o vlivu ostropestřce na onemocnění jater způsobené viry nebo alkoholem vykazuje zlepšení jaterních testů. Nicméně většina studií byla malá a špatně navržená. Před vyslovením závěru je zapotřebí dalšího výzkumu.
Stupeň Podmínky odpovídající danému stupni důkazu
CAkutní virová hepatitida
Stávající výzkum ukazuje jasné výhody pro použití z ostropestřce při akutní virové hepatitidě, nebo zánětu jater v důsledku infekce virem. Pro vyvození závěrů je třeba další výzkum.
CAlergické nosní příznaky
Omezený výzkum ukázal, že Ostropestřec snížil závažnost alergických nosních příznaků. Pro vyvození závěrů je třeba další studie.
COtrava muchomůrkou zelenou
Ostropestřec mariánský se tradičně používá k léčbě otravy muchomůrkou zelenou. Chybí důkladný výzkum podporující toto použití u lidí. Další výzkum je třeba.
CAntioxidant
Počáteční výzkum naznačuje, že Ostropestřec podávaný samostatně nebo s vitaminem E, zlepšuje antioxidační status. Přestože je to slibné, je zapotřebí další vysoce kvalitní výzkum před provedením závěrů.
CRakovina
Počáteční důkazy vykazují nejasné výsledky používání ostropestřce mariánského v kombinaci s dalšími doplňky u lidí s rakovinou. Jeden člověk udává zlepšení rakoviny jater po ostropestřci mariánském. Pro vyvození závěrů je třeba další výzkum.
CPlodnost
U žen, které podstupují umělé oplodnění (oplodnění in vitro, IVF), prokázal silymarin používaný v kombinaci se standardní léčbou smíšené výsledky. Pro vyvození závěrů je třeba další výzkum.
CPálení žáhy
Bylinný přípravek obsahující ostropestřec mariánský může být efektivní při snižování pálení žáhy. Pro vyvození závěrů je nutný výzkum samotného ostropestřce mariánského.
CVysoký cholesterol
Ačkoliv subhumánní výzkum naznačuje cholesterol snižující účinky ostropestřce mariánského, studie na lidech poskytly smíšené výsledky. Jsou nezbytné další studie, než bude možno učinit solidní závěr.
Stupeň Podmínky odpovídající danému stupni důkazu
CPoškození jater drogami nebo toxiny
Několik studií naznačuje možné výhody ostropestřce při léčbě nebo prevenci poškození jater způsobeného léky nebo toxickými chemikáliemi. Výsledky tohoto výzkumu jsou nejasné, a většina studií byla špatně navržená. Pro vyvození závěrů je nutná vyšší kvalita zkoušek.
CMenopauza
Rostlinný přípravek obsahující ostropestřec může být účinný při snižování klimakterických příznaků. Pro vyvození závěrů je nutný výzkum samotného ostropestřce mariánského.
CNeurodegenerativní poruchy (poruchy v důsledku zničení neuronů)
V počátečním výzkumu prokázal přípravek z ostropestřce mariánského a dalších doplňků příznivý vliv na lidi s různými neurodegenerativními onemocněními, roztroušenou sklerózou (MS), Parkinsonovou chorobou a Alzheimerovou chorobou. Dále je zapotřebí vysoce kvalitní výzkum samotného ostropestřce mariánského, dříve než bude možno vyvodit pevné závěry.
CObsedantně-kompulzivní porucha
Ve výzkumu na lidech snížil ostropestřec příznaky obsedantně kompulzivní poruchy (OCD), ale postrádá výhody ve srovnání s pravidelnou léčbu. Pro vyvození závěrů je nutný výzkum výhod ostropestřce u OCD pacientů je zapotřebí dalšího výzkumu.
COsteoartróza
Počáteční důkazy naznačují, že ostropestřec mariánský má protizánětlivé účinky u lidí s osteoartrózou. Pro vyvození závěrů je třeba další výzkum.
CPodráždění kůže zářením
Počáteční výzkum pacientů s karcinomem prsu naznačuje, že silymarin (Levidaerm®) pomáhá zklidnit toxické kožní reakce vyvolané radioterapií, ve srovnání se standardní péčí. Další vysoce kvalitní výzkum je zaručen.
FBeta talasemie (genetická porucha krve)
Výzkum na lidech ukázal, že přidání Ostropestřce k pravidelně prováděné terapii nemá další výhody kvůli přetížení organismu železem u lidí s beta thalasémií. Další studie je potřeba předtím, než bude možno podat spolehlivé závěry.
Použití na základě tradice nebo teorie
Níže uvedená použití jsou založena na tradici nebo vědeckých teoriích. Často nebyly testovány důkladně na lidech, a bezpečnost a účinnost nebyly vždy prokázány. Některé z těchto podmínek jsou potenciálně závažné a měly by být vyhodnoceny kvalifikovaným poskytovatelem zdravotní péče.
Antibakteriální, protizánětlivé, astma, špatný dech, biliární kolika (bolesti vyvolané žlučovými kameny), krvácení, bronchitida (chronický kašel), dýmějový mor (smrtelné onemocnění), poruchy centrální nervové soustavy, čištění životně důležitých orgánů, ucpávání tepen, zácpa, kašel, deprese, diabetické nervové poškození, dialýza (substituční terapie ledvin), ekzém (zánětlivé kožní onemocnění), onemocnění žlučníku, žlučové kameny, hemochromatóza (příliš mnoho železa v těle), hemeroidy, vysoký krevní tlak spojený s těhotenstvím, hyperthyroid (zvýšená činnost štítné žlázy), imunitní funkce, prevence infekce, ischemické poškození (poranění v důsledku nedostatku kyslíku), žloutenka (zežloutnutí kůže), stimulace laktace, malárie, menstruační poruchy, peritonitidy (zánětu břišní stěny), lupénka (zánětlivé kožní onemocnění), nemoc z ozáření, zotavení z operace, uštknutí hadem, poruchy sleziny, otoky, toxické poškození ledvin, nádory, vředy, ochrana před poškozením kůže ultrafialovým zářením, poruchy dělohy, křečové žíly (abnormální a bolestivé žíly), vaskulitida (zánět cév).
Dávkování
Níže uvedené dávky jsou založeny na vědeckém výzkumu, publikacích, tradičním použití nebo znaleckém posudku. Mnoho bylin a doplňků nebylo důkladně testováno a nemusí být prokázána jejich bezpečnost a účinnost. Léky a přípravky mohou být vyrobeny jinak, s proměnlivými složkami, i u stejné značky. Níže uvedené dávky se nemusí vztahovat na všechny produkty. Před začátkem terapie byste si měli přečíst etikety a promluvit si o dávkování s kvalifikovaným zdravotnickým pracovníkem.
Dospělí (nad 18 let)
Při akutní virové hepatitidě bylo podáváno 160-800 mg silymarinu (např. Legalon ®) perorálně (ústy) po tři týdny každý den ve třech dílčích dávkách.
Pro nosní alergické příznaky bylo podáváno 140 mg silymarinu perorálně třikrát denně jeden měsíc
Při otravě muchomůrkou zelenou byl podáván perorálně silibinin; 20-50 mg/kg váhy silibininu v 500 ml 5 % roztoku glukózy bylo podáváno nitrožilně každých šest hodin během jednoho dne.
Pro antioxidační účinky bylo podáváno perorálně 140 mg silymarinu (např. Livergol ®) třikrát denně po tři týdny.
Cirhóza, 160-800 mg silymarinu (např. Legalon ®) bylo podáváno perorálně v rozdělených dávkách 2-3x denně po dobu až dvou let.
Pro diabetes (typ 2) bylo podáváno 200-230 mg silymarinu (např. Legalon ®) perorálně jednou až třikrát denně po čtyři týdny až 12 měsíců, spolu s pravidelnou terapií.
Při diabetické nefropatii (onemocnění ledvin) bylo podáváno 140 mg silymarinu perorálně třikrát denně po tři měsíce.
Při poškození jater léky nebo toxiny bylo podáváno 160-800 mg silymarinu (např. Legalon ®) perorálně každý den ve třech dílčích dávkách po dobu od 15 dnů do pěti týdnů; 70 miligramů silibininu podáváno perorálně třikrát denně po dobu 6-12 měsíců.
Na plodnost byly v průběhu jednoho dne podány tři dávky po 70 mg silymarinu perorálně (kromě standardní léčby).
Na vysoký cholesterol bylo kromě standardní léčby podáváno perorálně 200-600 miligramů silymarinu jednou až třikrát denně po dobu čtyř měsíců.
Pro chronické onemocnění jater bylo podáváno perorálně 160-480 mg glykosidu (Silipide®, IdB 1016)jednou nebo třikrát denně po dobu až tří měsíců; 120-420 mg silymarinu (Legalon®) bylo podáváno perorálně každý den ve třech dílčích dávkách po čtyři týdny až 12 měsíců; silibinin (např. Legalon ® SIL) byl podáván nitrožilně po dobu 10-14 dní.
Pro osteoartrózu bylo podáváno 150 mg silymarinu perorálně dvakrát denně osm týdnů.
Pro kožní podráždění ze záření byl aplikován na kůži krém na bázi silymarinu (Leviaderm®).
Děti (do 18 let věku)
Pro poškození jater léky nebo toxiny bylo podáváno 80-320 miligramů silibininu perorálně každý den po dobu 28 dní.
Bezpečnost
U. S. Food and Drug Administration nereguluje přísně byliny a doplňky stravy. Neexistuje žádná záruka síly, čistoty a bezpečnosti výrobků, a účinky se mohou lišit. Vždy byste si měli přečíst štítky produktů. Jste-li nemocný, nebo užíváte jiné léky, byliny nebo doplňky, měli byste před zahájením nové terapie mluvit s kvalifikovaným poskytovatelem zdravotní péče. Pokud zaznamenáte nežádoucí účinky, okamžitě vyhledejte poskytovatele zdravotní péče.
Alergie
U lidí s alergií nebo citlivostí na Ostropestřec mariánský se vyhněte jeho částem, nebo členům jeho rodiny rostlin (např. kopretiny, artyčoky, Pcháč různolistý a kiwi). Anafylaktický šok (závažná alergická reakce) a vyrážka způsobené ostropestřcem bylo hlášeno u několika lidí.
Vedlejší účinky a upozornění
Ostropestřec mariánský je pravděpodobně bezpečný, pokud je užíván v doporučených dávkách 4-6 let.
Ostropestřec je možná bezpečný, pokud je užíván v dávkách vyšších, než je doporučeno, nebo když se užívá více než 4-6 let.
Ostropestřec může způsobit alergické kožní reakce, nadýmání, krevní sraženiny, kolaps zácpu, průjem, kolaps, zvýšení jaterních enzymů, ekzém, závratě, bolest hlavy, horečku, srdeční infarkt, pálení žáhy, vysoké hladiny bilirubinu (toxická látka) v krvi, kopřivku, impotenci, zvýšení kreatininu, zvýšenou úroveň laktátu dehydrogenázy, infekce, nespavost, podrážděnost, svědění, bolesti kloubů, poškození jater, ztrátu chuti k jídlu, nevolnost, non specifické účinky svalů a kloubů, bušení srdce, vyrážku, alergické reakce, sexuální dysfunkci, nevolnost nebo bolest žaludku, zesvětlení kůže, reakci pokožky, úzkost, pocení, třes, slabost, zvracení a změny chuti.
Ostropestřec může snížit hladinu cukru v krvi. Je třeba opatrnosti u lidí s cukrovkou nebo nízkou hladinou krevního cukru a těch co berou drogy, bylinky nebo doplňky, které ovlivňují hladinu cukru v krvi. Hladiny glukózy v krvi může být nutné sledovat kvalifikovaným zdravotnickým pracovníkem, včetně lékárníka, a léky na její úpravu mohou být nezbytné.
Buďte opatrní při kombinaci s činidly zpracovanými enzymatickým systémem „cytochrom P450".
Buďte opatrní v kombinaci s látkami, které projdou chemickým procesem glukuronizace.
Používejte jej opatrně u těhotných nebo kojících žen.
Vyhněte se použití nadzemních částí rostliny ostropestřce mariánského u žen citlivých na hormonální stav, včetně prsu, dělohy a rakoviny vaječníků, endometriózy, děložního myomu.
Vyhněte se u lidí s alergií nebo citlivostí na Ostropestřec mariánský, jeho částem, nebo členům jeho rodiny rostlin.
Těhotenství a kojení
Používejte obezřetně u těhotných nebo kojících žen. Není dostatek důkazů na podporu bezpečného používání.
Ostropestřec mariánský se historicky používá ke zlepšení toku mateřského mléka, a omezené studie ostropestřce u těhotných žen hlásí absenci vedlejších účinků.
Interakce
Vzájemné působení s léky
Ostropestřec může ovlivnit způsob, jak tělo zpracovává některé léky užívající jaterní enzymatický systém "cytochrom P450". Výsledkem může být zvýšená hladina těchto léků v krvi a může způsobit jejich zvýšené účinky nebo potenciálně závažné nežádoucí účinky. Lidé používající jakékoli léky by měli zkontrolovat příbalovou informaci a hovořit s kvalifikovaným zdravotnickým pracovníkem, včetně lékárníka, o možných interakcích.
Ostropestřec může snížit hladiny cukru v krvi. Je třeba opatrnosti při používání léků které také mohou snižovat hladinu cukru. Lidé, kteří užívají léky pro diabetes perorálně nebo inzulin by měli být monitorováni kvalifikovaným poskytovatelem zdravotní péče. Úpravy léků mohou být nezbytné.
Ostropestřec může také komunikovat s léky, které mají vliv na krev, léky, které podporují produkci mléka, léky, které ovlivňují játra, léky, používanými pro kůži, srdce, žaludek nebo střeva, s alkoholem, amiodaronem, antidepresivy, protizánětlivými léky, jako jsou cytostatika, antivirotika, léky pro snížení cholesterolu, antiretrovirálními léky, léky na podporu plodnosti, hormonálními léky, léky na impotenci, irinotekanem, losartanem, penicilinem, fenytoinem (Dilantin®), p-glykoprotein modulátory, rapamycinem a talinololem.
Interakce s bylinami a doplňky stravy
Ostropestřec může ovlivnit způsob, jakým tělo zpracovává určité byliny nebo doplňuje jaterní enzymatický systém "cytochrom P450". Výsledkem bývá, že hladiny jiných bylin a doplňků stravy v krvi mohou být příliš vysoké a mohou způsobit jejich zvýšené účinky nebo potenciálně závažné nežádoucí účinky.
Ostropestřec může snížit hladinu cukru v krvi. Buďte opatrní při použití bylinek nebo doplňků, které také mohou snížit hladinu cukru. Hladina glukózy v krvi může vyžadovat sledování a dávky mohou potřebovat úpravu.
Ostropestřec může také komunikovat s antidepresivními bylinami a doplňky stravy, protizánětlivými, protinádorovými bylinami a doplňky, antioxidanty, vápníkem, bylinami pro snížení cholesterolu, antiretrovirálními léky, protivirovými bylinami, bylinami a doplňky pro podporu plodnosti, glukuronidovanými bylinami a doplňky a doplňky stravy, které ovlivňují krev, bylinami a doplňky stravy, které podporují produkci mléka, bylinami a doplňky stravy, které ovlivňují játra, bylinami a doplňky pro kůži, srdce, žaludek nebo střeva, hormonálními bylinami a doplňky, bylinami a doplňky stravy proti impotenci, železem, N-acetyl cysteinem, p-glykoprotein modulátory a vitamínem E.
Antibiotika a Ostropestřec mariánský
Antibiotika se podávají nemocnému, aby usmrtily některé mikroorganismy nebo zabránily jejich dalšímu množení v lidském i zvířecím těle. Na světě je známo asi 6 tisíc látek, které mají antibiotické účinky, ale jen asi 70 z nich se využívá v humánním a veterinárním lékařství. Ty zbylé látky mají tolik nežádoucích účinků, že jsou pro uživatele přímo toxické. Antibiotika ničí bakterie, houby i parazitické prvoky.
V historii se k léčení nemocí vždy používaly různé způsoby léčby, např. v Číně se využívalo k léčbě infekcí obkladů z plesnivého sojového mléka, pozůstatky antibiotik byly nalezeny v kostrách starých Egypťanů. Nejčastěji se antibiotika podávala ve stravě, čerstvá zelenina vždy obsahovala účinné látky pro léčení infekcí. V 19. století docházelo k významným objevům na poli antibiotik. Louis Pasteur, Rudolf Emmerich či Charles-Joseph Bouchard očkovali zvířata různými kulturami bakterií a tato zvířata poté neonemocněla, tehdy velmi nebezpečnými chorobami např. antraxem nebo cholerou. První skutečně účinné antibiotikum bylo objeveno až koncem 19. století, kdy si Francouzský doktor Ernest Duchesne všiml, že plísně rodu štětičkovec ničí škodlivé bakterie. Tento objev později zdokonalil Alexander Fleming, který v roce 1929 zaznamenal svůj objev. Bakterie, se kterými pracoval, byly napadeny plísní druhu Penicillium notatum a kolem této plísně se zastavil růst bakterií. Přestože ještě tehdy nebyl schopen tuto látku izolovat, nazval tuto sloučeninu penicilin. K dalšímu výzkumu na poli antibiotik významně přispěla 2. světová válka. Během bojů bylo mnoho raněných s infikovanými ranami, které bylo nutné léčit, a proto se věnovala velká pozornost výzkumu a rafinace penicilinu. Tým lékařů dokázal vyprodukovat dostatečné množství čisté a účinné látky, která se rychle a významně osvědčila při léčbě nemocných, kteří by bez podání této látky zemřeli. Další cesta výzkumu antibiotik byla otevřena.
Podle toho, jak antibiotika působí, se dělí na úzkospektrá a širokospektrá. Jak sám název napovídá úzkospektrá antibiotika se podávají, pokud známe původce obtíží či nemoci. Antibiotika jsou vybrána a cíleně podávána pro zničení očekávaných patogenních mikroorganismů. Příkladem je léčba raných infekcí způsobených stafylokoky nebo streptokoky, dále léčba infekce močových cest. Pokud není znám původce nemoci, či je zapotřebí rychle a dostatečně zapůsobit, volí se antibiotika širokospektrá. Ta se podávají například u sepse, peritonitidy, infikované gangrény u velkých infikovaných popálenin, pooperačních infekcí atd. Je však potřeba znát celkovou anamnézu nemocného, např. věk, alergie na antibiotika, stav imunity a další, aby nedošlo po podání antibiotik k ještě horším komplikacím.
Antibiotika fungují buď baktericidně, což znamená, že zabíjejí bakterie, nebo bakteriostaticky, tedy brání rozmnožování bakterií.
Antibiotika jsou zpravidla podávána 7 až 10 dní. Úspěšným znamením účinnosti antibiotik je snížení teploty a ustoupení obtíží a infekce. U závažných onemocnění např. u tuberkulózy může léčba antibiotiky trvat i měsíce.
Ze známých nežádoucích účinků antibiotik můžeme jmenovat závratě, zvracení, některá antibiotika poškozují ledviny a nervy, ztráta sluchu, poškození jater, průjem, alergické reakce, krvácivost, epileptický záchvat, žloutenka, komorová tachyarytmie, vyrážka, bolesti v kloubech, poškození chrupavky, gastrointestinální obtíže, vznik močových kamenů, pokles počtu bílých krvinek, anafylaktický šok, některá se ukládají do kostí a zubů. Nežádoucí účinky antibiotik se nemusí nutně projevit pouze při podávání, ale třeba za týden, za měsíc, či za několik let po ukončení užívání.
Je obecně známo, že podávaná antibiotika mají velmi nepříznivý vliv na střevní mikroflóru. Baktérie příznivé pro lidský organismus jsou bohužel antibiotiky zničeny. Nejvíce destruktivní jsou právě širokospektrá antibiotika, ta zabíjejí všechny mikroorganismy bez rozdílu.
Játra hrají významnou úlohu při látkové přeměně většiny podávaných léků, které vyžadují, aby byly přeměněny a následně z těla vyloučeny. Stejně tak jsou játra důležitým orgánem, který umožňuje, aby podávané léky byly vůbec schopny v těle působit. Mnoha lidem poškozují podávané léky játra přímo, už svým složením, někteří lidé jsou vnímavější k poškození svých jater, což je bohužel velmi nepředvídatelné. Poškození jater nemusí být provázeno okamžitými či akutními projevy. Následně může dojít také k poškození dalších orgánů, nejčastěji ledvin.
Z tohoto výčtu vyplývá, že ať už jste měli antibiotika jen jednou v životě, či je užíváte pravidelně, je rozhodně na místě svá játra podpořit. Můžete začít očistnou kůrou či dietou, ale určitě byste neměli zapomenout na ostropestřec. Ostropestřec mariánský je tou nelepší volbou, jak podpořit či uzdravit svá vyčerpaná játra.
Co se právě zkoumá ohledně ostropestřece?
V poslední době byl silymarin zkoumán kvůli jeho účinkům na diabetes mellitus a prokázal, že snižuje sérové hladiny glukózy u modelových zvířat a v klinických studiích. Tento účinek lze vysvětlit hlavně ochranným účinkem silymarinu na pankreatické beta-buňky, avšak je možné zapojit i další mechanismy. Studie ukázala inhibiční aktivitu silymarinu sérové a-amylázy a zkoumala složky zodpovědné za tento účinek. Dva hlavní flavonolignany, silibinin a silychristin, nevykazovaly inhibici proti a-amyláze, ale byly izolovány dva nové silychristinové deriváty konjugované s dehydrodicikonylalkoholem jako mírně inhibující složky silymarinu. Další analýzy naznačily přítomnost různých derivátů silychristinu v silymarinu, které mohou působit synergicky, aby vykazovaly inhibiční aktivitu α-amylázy. Závěrem tedy lze říci, že ostropestřec podporuje funkci slinivky a snižuje výskytcukrovky. (16)
Estrogeny, zejména 17p-estradiol (E2), mají silný vliv na imunitní systém a také ovlivňují patologické stavy, jako jsou autoimunitní onemocnění. Biologické účinky E2 jsou zprostředkovány dvěma intracelulárními receptory, tj. Estrogenním receptorem (ER) a a ERb, které fungují jako ligandem aktivované jaderné transkripční faktory produkující genomové účinky. Imunitní buňky exprimují jak ERα, tak ERp, které hrají komplexní úlohu při modulaci zánětu. Fytoestrogeny vykazují estrogen-podobné účinky. Mezi nimi bylo navrženo, že silibinin, hlavní aktivní složka silymarinu extrahovaného mlékem bodlákem (Silybum marianum), má selektivní vazbu ERb. Je známo, že silibinin má protizánětlivé, hepatoprotektivní a protikarcinogenní účinky. (17)
Ostropestřec proti rakovině, HIV a žloutence
Výtažky mléka z ostropestřece mariánského jsou již téměř 2000 let používány jako tradiční bylinné léčivé přípravky. Extrakty jsou stále široce používány k ochraně jater proti toxinům a ke kontrole chronických onemocnění jater. Nedávné experimentální a klinické studie naznačují, že výtažky mléčného mléka ostropestřece mají také protirakovinné, antidiabetické a kardioprotektivní účinky. Vyhodnocením klinické studie o bodláku Ostropestřec mariánský provedené v posledních pěti letech, včetně farmakokinetických studií a studií toxicity, interakcí mezi bylinami a byla hodnocena i bezpečnost užívání. Několik studií zkoumalo účinky infikovaného výtažku ostropestřece u pacientů s onemocněním jater, rakovinou, žloutenkou C, HIV (AIDS), cukrovkou a hypercholesterolémií. Slibné výsledky byly zaznamenány v ochranném účinku. Kromě toho nové zavedené dávky a zlepšení kvality a standardizace této byliny poskytnou mnoho očekávaných důkazů o účinnosti ostropestřece při léčbě onemocnění jater. Je známo, že výtažky mléka jsou bezpečné a dobře snášené a toxické nebo nepříznivé účinky pozorované v recenzovaných klinických studiích se zdají být minimální. Budoucnost výzkumu Ostropestřece mariánského je slibná a vysoce kvalitní randomizované klinické studie na mléce z ostropestřece proti placebu mohou být slibné pro další prokázání bezpečnosti a účinnosti této rostliny.
Reakce mozkových metastáz karcinomu plic při podávání silibinu z ostropestřece mariánského.
Oncotarget. 2016 May 31;7(22):32006-14. doi: 10.18632/oncotarget.7900.
Sylimarin pomáhá ve fázi ještě nerovinutého srdečního selhávání.
Fitoterapia. 2014 Sep;97:122-32. doi: 10.1016/j.fitote.2014.05.016. Epub 2014 May 29. Review.
Ostropestřec pomáhá zlepšit cirhózu, tvrdnutí jater, která nejsou způsobená alkoholem
Nealkoholické tukové jaterní onemocnění je jednou z hlavních příčin chronického poškození jater po celém světě. Je také silně příbuzná s jinými patologickými stavy, včetně obezity, diabetu, kardiovaskulárních onemocnění a symptomů metabolického syndromu. Patogeneze nealkoholického tukového jaterního onemocnění zůstává zcela charakterizována, ale obecně se připisuje výskytu inzulínové rezistence, dysfunkce metabolismu lipidů, oxidativního stresu, zánětu a nekro-apoptózy. Každá možná terapeutická strategie by měla být zaměřena na některé nebo některé z těchto patologických příhod v játrech. Během uplynulých desetiletí se aplikace rostlinné léčby zvýšila vzhledem k široké dostupnosti, nízkým vedlejším účinkům a prokázaným terapeutickým mechanismům a přínosům. V posledních letech byly některé druhy monomerů a některých funkčních směsí bylin extenzivně vyšetřeny na jejich potenciální použití při léčbě nealkoholické cirhózy. V současném přehledu jsme vybrali několik intenzivních základních a / nebo klinických výzkumů prováděných PubMedem (vyhledávač vědeckých studií) v publikovaných článcích týkajících se bylinných derivátů jako je polysacharidová část vlčího bobu, monomery pocházející z česneku, odvozeného resveratrolu a látek získaných z mléka. Bylo prokázáno, že se zaměřují na patologické události během zahájení a progrese nealkoholického tukového jaterního onemocnění jak v předklinických studiích, tak v klinických studiích. Přestože jsou pro jejich budoucí aplikace potřebné podrobnější mechanistické výzkumy a dlouhodobé klinické hodnocení, nabízejí neočekávané a velké zdravotní výhody.
Metabolický syndrom
Metabolický syndrom popisuje komplexní metabolické rizikové faktory, včetně obezity, hypertenze, dyslipidémie a diabetu. Tento syndrom je diagnostikován podle lékařských stavů, jako je přírůstek hmotnosti, vysoký krevní tlak, vysoká hladina glukózy v krvi a narušení lipidového profilu. Metabolický syndrom se stal důležitým a narůstajícím globálním zdravotním problémem, takže hledání zdravotních problémů je příznivé pro hledání nových řešení s méně nežádoucími účinky. Bylinná terapie hraje důležitou roli při léčbě různých onemocnění. Silybum marianum je rostlina, která se používá po staletí jako bylinná léčba při onemocněních jater a žlučových cest. Silymarin je hlavní složkou S. marianum a pochází z ovoce a semen S. marianum (bodlák obecný). Bylo zjištěno, že S. marianum vykazuje antioxidační, hypolipidemické, antihypertenzní, antidiabetické, antiaterosklerotické, anti-obezitní a hepatoprotektivní účinky. Cílem tohoto přehledu je tedy shrnutí různých studií na zvířatech a na člověka o vlivu S. marianum na metabolický syndrom a identifikaci základních mechanismů účinku. (18)
Metodologie
Tyto informace jsou založeny na monografi s profesionální úrovní, revidované přispívateli Natural Standard Research Collaboration.
Vybrané odkazy
Beinhardt S, Rasoul-Rockenschaub S, Scherzer TM, et al. Silibinin monotherapy prevents graft infection after orthotopic liver transplantation in a patient with chronic hepatitis C. J.Hepatol. 2011;54(3):591-592.
Brinda BJ, Zhu HJ, and Markowitz JS. A sensitive LC-MS/MS assay for the simultaneous analysis of the major active components of silymarin in human plasma. J.Chromatogr.B Analyt.Technol.Biomed.Life Sci. 8-1-2012;902:1-9.
Fallahzadeh MK, Dormanesh B, Sagheb MM, et al. Effect of addition of silymarin to renin-angiotensin system inhibitors on proteinuria in type 2 diabetic patients with overt nephropathy: a randomized, double-blind, placebo-controlled trial. Am.J.Kidney Dis. 2012;60(6):896-903.
Flaig TW, Glode M, Gustafson D, et al. A study of high-dose oral silybin-phytosome followed by prostatectomy in patients with localized prostate cancer. Prostate 6-1-2010;70(8):848-855.
Fried MW, Navarro VJ, Afdhal N, et al. Effect of silymarin (milk thistle) on liver disease in patients with chronic hepatitis C unsuccessfully treated with interferon therapy: a randomized controlled trial. JAMA 7-18-2012;308(3):274-282.
Giorgi VS, Peracoli MT, Peracoli JC, et al. Silibinin modulates the NF-kappab pathway and pro-inflammatory cytokine production by mononuclear cells from preeclamptic women. J.Reprod.Immunol. 2012;95(1-2):67-72.
Loguercio C, Andreone P, Brisc C, et al. Silybin combined with phosphatidylcholine and vitamin E in patients with nonalcoholic fatty liver disease: a randomized controlled trial. Free Radic.Biol.Med. 5-1-2012;52(9):1658-1665.
McBride A, Augustin KM, Nobbe J, et al. Silybum marianum (milk thistle) in the management and prevention of hepatotoxicity in a patient undergoing reinduction therapy for acute myelogenous leukemia. J.Oncol.Pharm.Pract. 2012;18(3):360-365.
Molto J, Valle M, Miranda C, et al. Effect of milk thistle on the pharmacokinetics of darunavir-ritonavir in HIV-infected patients. Antimicrob.Agents Chemother. 2012;56(6):2837-2841.
Oeckinghaus R, Cuneo A, Brockmeier J, et al. [Acute hepatic failure after ingestion of mushrooms]. Internist (Berl) 2012;53(5):619-624.
Reddy KR, Belle SH, Fried MW, et al. Rationale, challenges, and participants in a Phase II trial of a botanical product for chronic hepatitis C. Clin.Trials 2012;9(1):102-112.
Sarris J, Camfield D, and Berk M. Complementary medicine, self-help, and lifestyle interventions for obsessive compulsive disorder (OCD) and the OCD spectrum: a systematic review. J.Affect.Disord. 2012;138(3):213-221.
Suksomboon N, Poolsup N, Boonkaew S, et al. Meta-analysis of the effect of herbal supplement on glycemic control in type 2 diabetes. J.Ethnopharmacol. 10-11-2011;137(3):1328-1333.
Tiwari P, Kumar A, Balakrishnan S, et al. Silibinin-induced apoptosis in MCF7 and T47D human breast carcinoma cells involves caspase-8 activation and mitochondrial pathway. Cancer Invest 2011;29(1):12-20.
Yakoot M and Salem A. Spirulina platensis versus silymarin in the treatment of chronic hepatitis C virus infection. A pilot randomized, comparative clinical trial. BMC.Gastroenterol. 2012;12:32.
Silychristin derivatives conjugated with coniferylalcohols from silymarin and their pancreatic α-amylase inhibitory activity. Nat Prod Res. 2018 Nov 16:1-7. doi: 10.1080/14786419.2018.1499639.
The Natural Agonist of Estrogen Receptor β Silibinin Plays an Immunosuppressive Role Representing a Potential Therapeutic Tool in Rheumatoid Arthritis. Front Immunol. 2018 Aug 17;9:1903. doi: 10.3389/fimmu.2018.01903. eCollection 2018.
Silybum marianum (milk thistle) and its main constituent, silymarin, as a potential therapeutic plant in metabolic syndrome: A review. Phytother Res. 2018 Oct;32(10):1933-1949. doi: 10.1002/ptr.6153. Epub 2018 Jul 17.
Silybin, a Major Bioactive Component of Milk Thistle (Silybum marianum L. Gaernt.)-Chemistry, Bioavailability, and Metabolism. Bijak M., Molecules 2017 Nov 10;22(11). pii: E1942. doi: 10.3390/molecules22111942.
A Traditional Medicine Plant, Onopordum acanthium L. (Asteraceae): Chemical Composition and Pharmacological Research. Plants 2019 Feb 12;8(2). pii: E40. doi: 10.3390/plants8020040.