JAPONSKÝ ZELENÝ ČAJ MATCHA A HUBNUTÍ

Obyvatelé České republiky se v poslední době vyskytují na stále vyšších místech v žebříčku obezity. Nadbytečné kilogramy trápí stále větší množství lidí a mnoho z nich se se svou váhou také snaží něco udělat. Kromě klasických dietních opatření a cvičebních metod vám mohou v boji proti kilogramům navíc pomoct také vhodně zvolené potraviny a nápoje, které přijímáte.

Mezi ně patří také japonský zelený aj matcha, který se svými žádoucími účinky může vaše hubnutí velmi příznivě ovlivnit.

 

Pravidelné pití čaje matcha zrychluje metabolismus

Aby vaše tělo dokázalo správně spalovat tuky, je potřeba, aby byl správně nastartován váš metabolismus. Pokud váš metabolismus správně nefunguje, pak je velmi pravděpodobné, že právě vy máte nebo v budoucnu budete mít velký problém s nadbytečnými kilogramy. Mezi standardní příčiny narušeného metabolismu je nevhodné stravování a nedostatečné množství pohybových aktivit. Metabolismus se postupně zpomaluje a přibývající věk zpomalení ještě napomůže.

Pokud tedy chcete něco dělat se svou váhou, je potřeba, abyste se v prvé řadě pokusili zrychlit váš metabolismus. Díky tomu budou vaše tuky rychleji spalovány a vaše nadbytečná kila půjdou přirozeně dolů. K tomu všemu vám může velmi dobře pomoci čaj matcha. Jeho pravidelná konzumace vám dokáže až 4x zrychlit metabolické procesy.

Na detoxikaci lidského organismu

Ke zdravému životnímu stylu patří také občasná detoxikace organismu. Při celkové očistě těla se z vašeho organismu vyplavují nánosy různých škodlivých látek, které zodpovídají za mnoho různých nemocí a zdravotních komplikací.

Detoxikace je nejen zdravá, ale může vám výrazně pomoct také při snižování vaší tělesné hmotnosti. Je vědecky prokázáno, že pro organismus, který je po dlouhou dobu zanesen škodlivými látkami, je mnohem obtížnější bojovat s nadbytečnými kilogramy, než pro organismus, který je pravidelně detoxikován. Pokud navíc k úpravě svého jídelníčku budete konzumovat konkrétní čaje a doplňky stravy, které napomáhají k detoxikaci a redukci váhy, bude vaše hubnutí mnohem jednodušší. K takovým nápojům patří mimo jiné také zelený čaj matcha. Proto pokud se chystáte detoxikovat svůj organismus, je tento zelený japonský čaj ideální právě pro vás.

Čaj matcha pro dodání energie při hubnutí

Nežádoucím účinkem mnoha dietních opatření je často nadměrná únava a ztráta energie. Organismus byl v minulosti zvyklý na určitý přísun kalorií, které náhle omezíte, a vaše tělo na to přirozeně reaguje. Tento stav může být velmi demotivující a mnoho lidí s nadváhou odrazuje od rázných kroků týkající je jejich přebytečných kilogramů.

Pokud to se svým hubnutím myslíte skutečně vážně a zároveň nechcete ztratit většinu své energie, je dobré se zaměřit na výběr potravin, které dokážou organismus tzv. „nakopnout“ a dodat mu dostatečný přísun energie. Takových potravin, které by neobsahovaly příliš mnoho kalorií a zároveň dodaly dostatek energie, není mnoho. Patří mezi ně i japonský čaj matcha, který dokáže úbytek energie doplnit. Současně pomáhá také proti nedostatku soustředění, což se také hodí při mnoha každodenních náročných činnostech. Oproti kávě, která je s velkou oblibou konzumována právě při nutnosti udržet si pozornost, má čaj matcha přibližně o 50 % menší obsah kofeinu a jeho účinek zároveň vydrží mnohem déle než káva – téměř 6 hodin.

Matcha doplní potřebné látky při hubnutí

Dalším nežádoucím účinkem při hubnutí je často úbytek látek potřebných pro udržení správné funkce všech orgánů a celkového dobrého zdraví. Příčinou jsou především jednostranné a nevyvážené diety, které jsou zaměřeny na příjem pouze určitých látek a další potřebné látky postrádají.

Pokud se chcete vyhnout chemickým doplňkům stravy ve formě tobolek a chcete volit raději přirozenější cestu, jak tyto chybějící látky doplnit, využijte tzv. „superpotraviny“. Patří mezi ně i japonský čaj matcha, stejně jako spirulina, který obsahuje velké množství antioxidantů, vitamínů (např. A, C, E) a minerálních látek (např. železo, zinek, vápník, draslík apod.). V čajových lístcích matcha jsou obsaženy také aminokyseliny, proteiny a důležitá vláknina.

Pokud to se svým hubnutím myslíte skutečně vážně, pak vězte, že kromě užití čaje matcha a využití jeho vynikajících účinků, je potřeba také volit vhodný jídelníček a podpořit hubnutí také adekvátní pohybovou aktivitou.

Zelený čaj matcha - potěšení v prášku

Pokud patříte mezi milovníky a znalce kvalitních čajů, jistě není třeba vám japonskou Matchu zdlouhavě představovat. Jedná se o čaj mletý a zároveň o jeden z nejstarších čajů pocházejících z Japonska vůbec. A je to právě matcha, která se již přes 800 používá při buddhistických ceremoniích.

Tradice z Japonska

Jedinečný a velmi chutný nápoj vznikne našleháním s vodou ze žlutozeleného prášku, který vznikne z rozdrceného čaje. Dnes se kromě samotného pití ve formě nápoje přidává také do dezertů, čokolád, zmrzlin nebo ovocných nápojů. Není také neobvyklé jeho využití jako přísady při pečení. Historie tohoto druhu je díky důkladné japonské literatuře sledovatelná až do 3. Století po Kristu. Tehdy se ovšem nepil jako nápoj – používal se místo toho hlavně v medicíně na léčbu otoků, horečky a dalších lidských neduhů.

matcha

Původně měl být přivezen z Číny jako dar šlechtě a buddhistickému duchovenstvu. Mnich Eisai pak roku 1191 přišel na to, že je možné z prášku udělat i dobrý nápoj a nejen ho používat jako léčivo, jak se to tehdy obvykle dělalo. Samotný proces popíjení čaje si obyvatelé Japonska velmi rychle zamilovali a rychle se rozmohl po celé zemi. Jako tečka za tímto procesem vznikl čajový obřad pocházející od samurajských bojovníků. Vnášel harmonii a klid do nestálého života těchto legendárních bojovníků a provádí se ve vybroušené podobě dodnes.

Matcha = pozitivní účinky na lidské zdraví

Kromě své vynikající chuti je také matcha velmi prospěšná člověku po zdravotní stránce. Po vylouhování se listy matchy našlehají vodou a konzumují. Obsahují obrovskou zásobu minerálů, vitaminů a stejně tak i vlákniny. Jako bonus pak ještě hodně aminokyselin, které se vyskytují pouze v tomto druhu čaje. Matcha také obsahuje látku s účinky podobnými kofeinu, která ale není tak závadná. Díky tomu používají matchu lidé, kteří jsou fanoušky zdravého životního stylu, případně chtějí zhubnout nebo se potřebují hodně koncentrovat. Třeba skupinky studentů si zelený čaj během zkouškového období velmi oblíbili. Pro tyto účely je vhodná slazená organická matcha za mnohem nižší cenu než čaj v obřadní kvalitě.

Špičkovou chuť a vysokou kvalitu čaje samotného má na svědomí v první řadě metodika jeho zpracování. Na den přesně čtyři týdny před sklizní jsou celé plantáže matchy zakryty a je eliminováno minimálně 50 procent celkového světla, které na rostliny dopadá. Pak přijde sběr nejlepších a nejhezčích lístků, které jsou spařeny, usušeny a nařezány. Poté jsou z nich odstraněny stonky a žilky. Pak se listy suší, uskladní – nejčastěji v mrazicích boxech, což zajišťuje perfektní kvalitu i chuť tohoto jedinečného nápoje po celý rok. Lístky se samozřejmě mohou ještě dále zpracovávat – podle toho, jaký druh čaje si kdo přeje získat.

Pokud by vás zajímal klasický čaj Matcha, čekala by vás práce na jednom mlecím kameni. Unci (asi 30 gramů) tohoto čajového klenotu byste získali za jednu hodinu. V případě čaje Matcha hraje obrovskou roli chuť, barva i nutriční profil. Chuťově je nápoj jemně sladký a barvu má smaragdově zelenou. Pokud jde o onen nutriční profil, je díky vysokému množství L-theaninových aminokyselin hodnocen velice kladně. Už jsme se zmínili, že energeticky je tento čaj podobný kávě, jen bez jejich negativních dopadů. Odborníci pak mohou tento čaj doporučit všem věkovým kategoriím vyjma dětí.

 

Čaje