spirulina

Spirulina je jednoduchá jednobuněčná mikroskopická modrozelená řasa s vědeckým názvem Arthrospira platensis. Pod mikroskopem se spirulina jeví jako dlouhé, tenké, modrozelené spirálové vlákno. Vůně a chuť spiruliny je podobná jako u mořské řasy.

 Spirulinu lze nalézt v mnoha sladkovodních prostředích, včetně rybníků, jezer a řek. Daří se jí nejlépe v podmínkách bez pesticidů s dostatkem slunečního záření a mírné teploty, ale je také velmi přizpůsobivá, přežívá i v extrémních podmínkách. Více než 25 000 druhů řas žije všude - ve vodě, v půdě, na skalách, na rostlinách. Jejich velikost se pohybuje od jediné buňky po obří řasy více než 150 metrů dlouhé. Makroskopické řasy jsou velké jako mořské řasy. Mikrořasy jsou mikroskopické. oceánové mikrořasy, zvané fytoplankton, které tvoří základ potravní sítě oceánu. Spirulina je často považována za nejvíce nutričně kompletní ze všech potravinových doplňků. Obsahuje bohatou nabídku mnoha důležitých živin včetně bílkovin, komplexní sacharidy, železo a vitamíny A, K a B komplex. Má také vysokou zásobu karotenoidů, například beta-karoten a žluté xantofyly, které mají antioxidační vlastnosti. Je také bohatá na chlorofyl, mastné a nukleové kyseliny a tuky. Spirulina má tedy nespočet využití jako doplněk pro udržení dobrého zdraví a prevenci nemocí.

spirulina mikro

Spirulina je potravina nejbohatší na beta karoten, s celým spektrem deseti smíšených karotenoidů. Asi polovina z nich jsou oranžové karoteny: alfa, beta a gama a polovina jsou žluté xantofyly. Pracují synergicky na různých místech v našem těle, kde zvyšuji antioxidační ochranu. Dvacet let výzkumu dokazuje, že nám ovoce a zelenina bohaté na stravovací beta karoten dává skutečnou ochranu proti rakovině. Syntetický beta karoten vždy tyto výhody nevykazuje. Výzkum v Izraeli ukázal, že přírodní beta karoten z řas byl mnohem efektivnější. Přírodní je lépe asimilován a obsahuje klíčový 9-cis izomer, který chybí v syntetickém. Jak se předpokládalo, přírodní karotenoidy v řasách a zelenině mají antioxidační a protirakovinnou moc.

Spirulina je ideální proti stárnutí potravin; má koncentrovanou nutriční hodnotu, je snadno stravitelná a plná antioxidantů. Beta karoten je vhodný pro zdravé oči a vidění. Beta karoten ve spirulině je desetkrát koncentrovanější než v mrkvi.

Železo je nezbytné pro vybudování silného systému, přesto je nejčastějším nedostatkovým minerálem. Spirulina je bohatá na železo, hořčík a stopové minerály a snadněji se vstřebává než železo.

Spirulina je největším zdrojem vitaminu B-12, který je nezbytný pro zdravé nervy a tkáně, a to zejména pro vegetariány. Z uvedeného vyplývá, že se zdá, že je spousta důkazů, že vitamin B12 je v mírně odlišné podobě, než ten, který může být snadno absorbován lidmi, takže je diskutabilní, jak moc je pro vás tento B12 prospěšný. Zdá se, že absorpční problém je pouze u B12, a zbytek živin se zdá být tělu bio-aktivní.

Zdravá dieta se Spirulinou

Asi 60% suché hmotnosti spiruliny tvoří bílkovina, která je nezbytná pro růst a regeneraci buněk. Je to dobrá náhrada za tučné a na cholesterol bohaté masné a mléčné výrobky ve stravě. Každých 10 gramů spiruliny může dodat až 70% minimální denní dávky železa, a asi troj až čtyřnásobek minimální denní dávky vitaminů A (ve formě beta-karotenu), B komplex, D, a K. Sama o sobě neobsahuje vitamin C, ale pomáhá udržovat potenci tohoto vitamínu.

Spirulina je bohatá na gama-linoleové kyseliny neboli GLA - sloučeniny nalezené v mateřském mléce, která pomáhá rozvíjet zdraví dětí. Navíc, vzhledem k vysoké stravitelností spiruliny bylo prokázáno, že v boji proti podvýživě v chudých komunitách pomáhá tělu vstřebávat živiny, když ztratilo svou schopnost absorbovat normální formy potravy.

spirulina prasek

Další zdravotní přínos spiruliny je, že stimuluje prospěšnou flóru, jako lactobacillus a bifidobakterie v trávicím traktu a podporuje zdravé trávení a správnou funkci střev. Působí jako přírodní detoxikační prostředek tím, že odstraňuje rtuť a další smrtící toxiny z těla.

Spirulina rovněž zvyšuje výdrž a úroveň odolnosti u sportovců, a její vysoký obsah bílkovin pomáhá budovat svalovou hmotu. Stejně tak může omezit hlad, který se může vyvinout při nejnáročnějším tréninku. Takže nepřímo působí jako účinný způsob, jak udržet ideální tělesnou hmotnost sportovce.

Bojovník s nemocí jménem Spirulina

Stejně jako beta-karoten, obsahuje spirulina i další živiny, jako jsou železo, mangan, zinek, měď, selen a chrom. Tyto živiny pomáhají v boji s volnými radikály - molekulami poškozujícími buňky, absorbovanými do těla znečištěním, špatnými stravovacími návyky, zraněním nebo stresem. Tím, že odstraňují volné radikály, pomáhají živiny imunitnímu systému v boji s rakovinou a buněčnou degenerací. Podle některých zjištění pomohla spirulina omezit orální rakovinové nádory u laboratorních potkanů, a tak může znamenat velký lékařský průlom v léčbě rakoviny.

Schopnost spiruliny snížit hodnotu špatného cholesterolu LDL v těle pomáhá zabránit vzniku kardiovaskulárních onemocnění, jako jsou například kornatění tepen a mrtvice. Také pomáhá snižovat krevní tlak. I když to není klinicky prokázáno, může spirulina také chránit před alergickými reakcemi a infekcí jater.

Výzkum potvrzuje, že spirulina podporuje trávení a funkci střev. Potlačuje špatné bakterie, jako jsou e-coli a kvasinky Candida a stimuluje prospěšnou flóru, jako lactobacillus a bifidobakterie. Zdravá flóra je základem dobrého zdraví a zvyšuje vstřebávání živin z potravin, které jíme, a pomáhá chránit proti infekci. Spirulina buduje zdravé lactobacily, pomáhá asimilaci a odstranění a zmírnění zácpy.

Odstranění toxinů se Spirulinou

V roce 1994 byl udělen ruský patent pro spirulinu jako léčebnou potravinu s cílem snížit alergické reakce z nemoci z ozáření. U 270 dětí z Černobylu, které konzumovaly 5g denně po dobu 45 dní (darováno Earthrise Farms), se snížily radionuklidy o 50% a normalizovala alergická citlivost. Dnes jsme subjekty podléhající náporu toxických látek v našem vzduchu, vodě, potravinách a lécích. Naše tělo potřebuje neustále eliminovat tyto nahromaděné toxiny. Spirulina má zcela jedinečnou kombinaci fytonutrientů - včetně chlorofylu, fykokyaninu a polysacharidů, které vám mohou pomoci očistit vaše tělo.

Jak získat Spirulinu

Spirulina je nyní komerčně dostupná v tabletách nebo v práškové formě. Některá zdravotní tonika obsahují spirulinu jako součást svých složek. Obvyklý denní režim pro spirulinu znamená brát 500 mg tablety čtyřikrát až šestkrát denně.

Zdroje těchto forem spiruliny jsou obvykle laboratorně pěstované. Sklizeň spiruliny z přirozenějších prostředí představuje problém, vzhledem k možné kontaminaci toxickými látkami, které nemohou být z výrobku odstraněny. Doufejme, že nakonec budou vyvinuty a zdokonaleny ekologicky šetrnější a bezpečnější způsoby, jak řasy pěstovat.

Autor: Magazín o zdraví, nemocech, hubnutí, dietě, bylinkách a diskuzní forum

Čaje