Káva jako antioxidant?

Kávu každý zná jako mletý prášek z plodů kávovníku vyznačující se svojí výraznou příjemnou vůní a lahodnou nahořklou chutí. Její hlavní využití je kromě jejich chuťových vlastností hlavně účinek alkaloidu kofeinu, který podporuje srdeční a mozkovou činnost. Již dnes víme mnoho o nežádoucích účincích kávy obsahující kofein, jako je zhoršení vysokého krevního tlaku a odvodňování. Málo známé jsou však některé její příznivé účinky.

Vědci v Harvardu potvrdili, že káva obsahuje velké množství antioxidantů, tedy látek pomáhajících bojovat tělu se škodlivinami nejčastěji v podobě kyslíkových radikálů vnikajících nejen při metabolizmu dodávaných živin.

Mezi nejčastější přirození antioxidanty v potravě patří

  • vitamíny – např. vitamín A, vitamín E, vitamín C, vitamín B2, vitamín B15,
  • karotenoidy
  • flavonoidy – rostlinná barviva (včetně karotenoidů, některých tříslovin a polyfenolů)
  • třísloviny (včetně některých polyfenolů)
  • některé sloučeniny selenu, zinku, manganu, mědi, germania
  • antioxidanty na bázi aminokyselin – glutation, taurin

Dokonce káva obsahuje až 1000 účinných látek, což je více než například v zeleném čaji, který se považuje za velmi antioxidační nápoj. A nemusíte se bát, že přijdete o blahodárné účinky, budete-li popíjet kávu bezkofeinu, protože při jeho odstraňování se většina antioxidačních látek nemění a zůstavají v kávě i nadále.

Vzhledem k močopudnému účinku kávy je tedy doporučováno její servírování s společně se sklenicí vody. Podle nedávné studie se močopudný účinek po požití kávy již nezvětšuje s dalším množstvím požité kávy.

Autor: Magazín o zdraví, nemocech, hubnutí, dietě, bylinkách a diskuzní forum

Čaje