Nastartujete metabolismus, když je pomalý, nezhubnete
Vážně se snažím, ale ani za nic nemůžu zhubnout! Držím se správných zásad a nepodvádím při dietě, jenže ani tak se mi nedaří shodit jediné deko! Už mě nebaví stoupat na váhu s netrpělivým očekáváním a poté zažívat zklamání, že je rafička stále na stejném čísle – nebo se posunula vpřed, jenže nesprávným směrem. Co je špatně?! Možná jsou vám věty napsané o pár řádků výše povědomé. Třeba také držíte dietu, snažíte se dbát na zásady správného hubnutí, ale ani přes veškerou snahu kila nejdou dolů. Na vině není ani tak vaše nedostatečné snažení, jako spíše metabolismus. Hodně pomalý metabolismus.
pomalý metabolismus je váš nepřítel při hubnutí
Metabolismus představuje celou řadu reakcí, které se odehrávají v našem těle. Jejich cílem je vytvořit využitelnou energii a látky, které jsou potřeba pro správnou činnost organismu. Metabolismus využívá nejen tuky a bílkoviny, ale i nechvalně známé sacharidy – neboli cukry. Jejich energii pak využívá k tomu, aby vytvořil teplo, abychom mohli dýchat, hýbat svaly a provádět jakékoli jiné činnosti.
Pokud metabolismus nefunguje tak, jak by měl nebo je hodně zpomalený, může to negativně ovlivnit vaše hubnutí. Dokonce jej úplně zastavit, což asi nechcete slyšet. Chcete-li shodit přebytečná kila, potřebujete, aby s vámi metabolismus spolupracoval. A jestli se mu nechce, pobídněte jej. Poradíme vám jak!
Jak metabolismus probrat k životu?
Zpomalený metabolismus je strašák všech, kteří chtějí zhubnout. Patříte-li mezi ně i vy, přečtěte si naše rady, jak metabolismus nakopnout a donutit jej s vámi táhnout za jeden provaz.
· pravidelné cvičení
Pohyb má na pomalý metabolismus výborný vliv. Jestliže tomu pohybu moc nedáte, pak je ten nejvyšší čas začít – kromě toho cvičení jde ruku v ruce s hubnutím. Vyberte si takovou fyzickou aktivitu, která má malou intenzitu, ale trvá delší dobu. Je zbytečné cvičit na maximum, tělo v takovém případě stejně žádné tuky nespaluje a bere energii z cukrových zásob. Donuťte se sportovat 3x do týdne po dobu minimálně jedné hodiny.
· Pozor na bílkoviny
Věděli jste, že i bílkoviny mohou podpořit fungování metabolismu a pošťouchnout jej k lepšímu výkonu? Zamyslete se proto nad svým jídelníčkem a dopřejte si hodně drůbežího masa, nízkotučných jogurtů, fazolí, rýže a čočky. Bílkoviny jsou pro naše tělo nejen nesmírně důležité, ale zároveň je tělo umí dobře zpracovat.
· Pochutnejte si na kořeněném jídlenebojete se kořeněných jídel
Je vědecky dokázáno, že metabolismus výrazně podporuje kapsaicin – najdete ho v chilli papričkách. Pokud vám tedy pálivé jídlo nijak extra nevadí, zařaďte si ho do jídelníčku. Podle průzkumu může pořádně pálivé jídlo zvýšit funkci metabolismus až o 22%!
· Hurá pod studenou sprchu
Nezní to sice moc lákavě – tedy pokud nejste nadšený otužilec – ale podle doktora Alana Hirsche je to skvělý způsob, jak nastartovat metabolismus a donutit jej k vyššímu výkonu. Pokud svému tělu dopřejete studenou sprchu, začnou se vaše svaly třást a tím pádem i stahovat – a díky tomu dojde k zvýšené činnosti metabolismu, protože se tělo bude pokoušet zahřát.