Dan Shen, šalvěj červenokořená

Šalvěj červenokořenná (salvia miltiorrhiza) je bylina v Číně velice populární zejména pro své léčivé účinky na cévy a krevní srážlivost. Čínský název je Dan Shen. Její spotřeba každoročně rapidně stoupá, je základem téměř všech čínských bylinných směsí.

Popis a rozšíření

Dan Shen je vytrvalá bylina s cihlově červeným kořenem, který je využíván pro své léčebné účinky. Roste na slunných svazích, podél cest, na březích kanálů a okrajích lesů v severovýchodní Číně, dále v Indii, Japonsku, Vietnamu a některých dalších zemích Asie.

danshenmainingredient

Léčivé účinky, kdy Dan Shen užívat

Má protizánětlivé a antibakteriální účinek, posiluje imunitu. Tradiční využití je na astmatický zánět průdušek, hojení popálenin, zelený zákal, chronickou prostatitidu a též na cirhózu, hepatitidu B pro své působení jako jaterní antioxidant. Dan Shen se však využívá především k fytoterapii srdečních a cévních poruch jako je ateroskleróza a vysoká srážlivost krve, kdy brání tvorbě sraženin, obsahuje látky zvyšující pružnost cév, snižuje hladinu cholesterolu a cukru v krvi. Lze ji užívat preventivně či v léčbě již vzniklé anginy pectoris či po proběhlé mozkové mrtvici.

Kdy Dan Shen neužívat

Pro svůj protisrážlivý účinek se nesmí kombinovat s léky, které se používají na ředění krve (warfarin, heparin, … ) pro zvýšené riziko krvácení. Též se nesmí užívat před operacemi či u pacientů s vrozenou nízkou srážlivostí krve.

Autor: Magazín o zdraví, nemocech, hubnutí, dietě, bylinkách a diskuzní forum

Čaje