Průjem

Průjem je jedním z nejčastějších problémů, dal by se popsat jako časté a nepravidelné vyprazdňování neformované stolice. Stolice je vodnaté konzistence a mohou se v ní objevovat nestrávené zbytky potravy. Bohužel ani krev, hlen a hnis není u nemocných výjimkou. Samotný průjem může být způsoben mnoha faktory, ale důsledek je obvykle stejný, člověk s průjmem je celkově rozladěn a nemá ani náladu komunikovat.

V lepším případě je průjem způsoben pouze dietní chybou, strachem či stresem, ale v tom horším může být infekčního nebo metabolického původu. Průjmy doprovází tupé nebo kolikovité bolesti břicha, může a nemusí být i zvýšená tělesná teplota. Pátrat po příčině, když jí nevíme, je nezbytné. Do té doby považujeme průjem za infekční a také k němu tak i přistupujeme.

Rozhodující je zjistit, zda se tedy jedná o infekci či nikoliv

Podle toho, jestli je průjem infekční nebo neinfekční, se nastaví i léčba. Před samotným procesem léčby se zahájí diagnostika. Pacient se vyšetří obvyklým způsobem, roli hraje hlavně klinické vyšetření, kterým je pohled, poslech, pohmat a poklep. Stěžejním je pro nás získat hlavně vzorek stolice na bakteriologické a parazitologické vyšetření.

Kdy vyhledat pomoc

Průjem se nejčastěji objevuje jako reakce na špatné jídlo a nejčastěji odeznívá do 1-2 dnů. Stejně se může objevit při nevyspalosti a dlouho přetrvávajícím stresu. Jestliže se jedná o dlouhodobější problém, je vhodné lékaře navštívit, neboť tato porucha komplikuje i každodenní život. Pokud je průjem spojen s dalšími příznaky, nebo je stolice výrazně řídká, neměla by se návštěva lékaře odkládat.

Vodnaté stolice několikrát za den mohou skončit i hospitalizací

Záleží na tom, kolikrát denně se člověk vyprazdňuje. Když se jedná o průjmovité stolice vyprazdňované např. 6x denně, je jedinec ohrožen dehydratací. Je potřeba doplnit sodík a draslík pomocí iontových nápojů, minerálek, ale i infúzemi, když to jeho stav vyžaduje. Někde si vystačíme s živočišným uhlím (Carbosorb) nebo Endiaronem, jinde jsou zapotřebí antibiotika. Ale pozor na antibiotika a alkohol. V nejlepším případě jsou prosté průjmy řešené dietou. Dostatek tekutin a bezezbytková strava je základ.

Stolice může zapáchat a její množství člověka frustrovat. Časté vyprazdňování navíc dráždí konečník, je lepší ho po stolici omýt vlažnou vodou a natřít krémem proti opruzeninám. U infekčních průjmů je potřeba zaujmout protiinfekční stanovisko. Dodržování osobní hygieny, mytí a dezinfekci rukou.

Autor: Magazín o zdraví, nemocech, hubnutí, dietě, bylinkách a diskuzní forum

Log in to comment


Avatar uživatele Ludmila K
Ludmila K odpověděl/a na téma: #2
Jaký význam maji probiotika v této problematice? V doktorka mi je doporučila, ale přijde mi, že je to zbytečné. Díky Ludmila K.
Avatar uživatele Alena
Alena odpověděl/a na téma: #3
Průjem může být i odrazem stavu duše, pozor na to...například deprse
Avatar uživatele kamila.336
kamila.336 odpověděl/a na téma: #4
I na opravdu silny prujem mi pomaha lek enterol :-)
Avatar uživatele SimonSt
SimonSt odpověděl/a na téma: #5
Ahoj holky, já to jednu dobu měla trochu jak na houpačce.. nic moc mi nezabíralo ale pak jsem objevila psyllium, určitě ho všechny znáte. Mě moc pomohlo, užívala jsem ho dýl a krásně mi to srovnalo zažívání.