Průjem

Průjem je jedním z nejčastějších problémů, dal by se popsat jako časté a nepravidelné vyprazdňování neformované stolice. Stolice je vodnaté konzistence a mohou se v ní objevovat nestrávené zbytky potravy. Bohužel ani krev, hlen a hnis není u nemocných výjimkou. Samotný průjem může být způsoben mnoha faktory, ale důsledek je obvykle stejný, člověk s průjmem je celkově rozladěn a nemá ani náladu komunikovat.

V lepším případě je průjem způsoben pouze dietní chybou, strachem či stresem, ale v tom horším může být infekčního nebo metabolického původu. Průjmy doprovází tupé nebo kolikovité bolesti břicha, může a nemusí být i zvýšená tělesná teplota. Pátrat po příčině, když jí nevíme, je nezbytné. Do té doby považujeme průjem za infekční a také k němu tak i přistupujeme.

Rozhodující je zjistit, zda se tedy jedná o infekci či nikoliv

Podle toho, jestli je průjem infekční nebo neinfekční, se nastaví i léčba. Před samotným procesem léčby se zahájí diagnostika. Pacient se vyšetří obvyklým způsobem, roli hraje hlavně klinické vyšetření, kterým je pohled, poslech, pohmat a poklep. Stěžejním je pro nás získat hlavně vzorek stolice na bakteriologické a parazitologické vyšetření.

Kdy vyhledat pomoc

Průjem se nejčastěji objevuje jako reakce na špatné jídlo a nejčastěji odeznívá do 1-2 dnů. Stejně se může objevit při nevyspalosti a dlouho přetrvávajícím stresu. Jestliže se jedná o dlouhodobější problém, je vhodné lékaře navštívit, neboť tato porucha komplikuje i každodenní život. Pokud je průjem spojen s dalšími příznaky, nebo je stolice výrazně řídká, neměla by se návštěva lékaře odkládat.

Vodnaté stolice několikrát za den mohou skončit i hospitalizací

Záleží na tom, kolikrát denně se člověk vyprazdňuje. Když se jedná o průjmovité stolice vyprazdňované např. 6x denně, je jedinec ohrožen dehydratací. Je potřeba doplnit sodík a draslík pomocí iontových nápojů, minerálek, ale i infúzemi, když to jeho stav vyžaduje. Někde si vystačíme s živočišným uhlím (Carbosorb) nebo Endiaronem, jinde jsou zapotřebí antibiotika. Ale pozor na antibiotika a alkohol. V nejlepším případě jsou prosté průjmy řešené dietou. Dostatek tekutin a bezezbytková strava je základ.

Stolice může zapáchat a její množství člověka frustrovat. Časté vyprazdňování navíc dráždí konečník, je lepší ho po stolici omýt vlažnou vodou a natřít krémem proti opruzeninám. U infekčních průjmů je potřeba zaujmout protiinfekční stanovisko. Dodržování osobní hygieny, mytí a dezinfekci rukou.

Autor: Magazín o zdraví, nemocech, hubnutí, dietě, bylinkách a diskuzní forum

Čaje