tradiční čínská medicína

Počátky tradiční léčby jsou datovány přibližně od 3. tisícíletí před naším letopočtem. Některé prameny uvádějí i delší historii v ústním podání, kdy znalosti tradiční čínské medicíny se předávaly v rodinách z otce na syna, ze strýce na synovce či z děda na vnuka. Za základní dílo čínské medicíny je považována Vnitřní kniha Žlutého císaře z 27. století před naším letopočtem, ačkoliv skutečný autor ani doba vzniku nejsou přesně známy. K této knize se vraceli a vztahovali všichni pozdější autoři.

Pravěká evropská medicína

Otzi – ledový muž. Takto je nazývána přirozená mumie člověka z doby přibližně 3300 let před naším letopočtem, která byla nalezena v roce 1991 poblíž rakousko-italských hranic na ledovci v Otztalských Alpách. Tělo uložené v ledu bylo tak dobře zachováno, že se původně nálezci domnívali, že se jedná o ostatky člověka, který zde zahynul před několika desítkami let. Otzi byl 45-ti letý muž, který zahynul násilnou smrtí, když jej někdo střelil šípem do zad. V jeho těle byla prokázána přítomnost parazitů a artróza velkých nosných kloubů. Ve váčku u pasu měl bylinky na léčbu parazitoz. Na těle byla nalezena nedekorativní tetováž na místech akupunkturních bodů léčících bolesti kloubů a zažívací obtíže. Tento nález dokazuje, že i v Evropě se kdysi prováděly léčebné techniky, které dnes shrnujeme pod názvem tradiční čínská medicína, jen zde byla přerušena kontinuita předávání jejich znalostí a tím tato léčba v Evropě vymizela.

Metody léčby v tradiční čínské medicíně

  • Fytoterapie – bylinná léčba
  • Dietetika                                                                                                                                                      
  • Akupunktura
  • Moxování
  • Baňkování
  • Tuina masáž        
  • Quigong                                                      

Charakteristika tradiční čínské medicíny

Evropský lékař i lékař tradiční čínské medicíny se denně setkávají se stejnými chorobami. Liší se jen přístup, jakým oba lékaři pacienta léčí.

Základem léčby v tradiční čínské medicíně je celostní přístup k člověku s přesvědčením,že vše souvisí se vším. Člověk je chápán jako součást vesmíru, jako buňka v organismu, která je s ním spojena a podléhá stejným zákonům jako vesmír. Stejné je to uvnitř lidského těla, kde jsou jednotlivé části propojeny a vzájemně se ovlivňují.

Tradiční čínská medicína stojí na syndromologii, hlavní je stav pacienta v okamžiku vyšetření. V čínské medicíně se nepřikládá velký význam etiologickému činiteli, který u pacienta tu či onu chorobu vyvolal.

Lékaři ve staré Číně si byli vědomi nutnosti odlišných přístupů k léčbě podle typu a konstituce pacienta a jeho obtíží. Bylinná léčba je prospěšná zejména u organických onemocnění a stavů velkého vyčerpání. Akupunktura, kdy se pomocí tenkých jehel napichují akupunkturní body, vyniká u funkčních problémů, neuróz, vnitřního napětí, bolestivých stavů. Čínská masáž tuina je metodou volby pro bolestivé stavy pohybového aparátu, ztuhlé a bolestivé svaly, bolavá záda. Poučení o dietetických zásadách dle tradiční čínské medicíny pomohou s úpravou hmotnosti a mohou dále posunout a vylepšit zdravotní stav. Cvičeni qigong (čchikung) pomáhá zprůchodňovat energetický systém organismu. Baňkování, které využívá podtlaku k vyvolání lokálního prokrvení tkáně a orgánů, kdy zbavuje dané místo škodlivých látek, slouží k uvolnění svalsta a úlevě od bolesti. Moxování využívá tepla a kouře z léčivé moxy, zahřívají se akupunkturní body a tím se stimulují nebo léčí dané orgány, dochází k prohřátí a uvolnění.

Autor: Magazín o zdraví, nemocech, hubnutí, dietě, bylinkách a diskuzní forum


Moxy se pouze přikládají do určité vzdálenosti od daného bodu,jedná se o tzv. nepřímou metodu která příjemně prohřívá místo a klient pociťuje úlevu nejen díky teplu, ale i díky uvolňujícím se látkám z bylin (existuje i metoda přímá, kde se moxy přikládají přímo na pokožku). Moxy jsou z pelyňku (Artemisia chinensis). Na většinu lidí působí vůně peliňku uvolňujícím účinkem, dochází zde tedy i k příjemné aromaterapii.

Log in to comment


Avatar uživatele kiki
kiki odpověděl/a na téma: #2
Vzhledem k tomu, že je to medicína, která se vytváří tisíce let, tak bych jí ani nepovažovala za alternativní, stejně tak její pododnož ajurvedu, já tomu věřím, možná placebo, ale hodně lidí své možná psychosamické problémy dokáže tradiční čínskou medicínou odstranit
Avatar uživatele Schwabka
Schwabka odpověděl/a na téma: #3
Věř a víra tvá tě uzdraví. Mně se na čínské medicíně líbí ten holistický přístup. Pro nás ale bude nejspíš vždy alternativní, protože přeci jen nežijeme v Číně.
3300 let starý člověk, to je ovšem úžasné.