images/clanky/ischias.jpg

Ischias neboli ústřel, lidově řečeno také „houser“, je onemocnění pohybového aparátu v oblasti bederních svalů. Bolest je zapříčiněna stažením svalstva a tlakem na nervová zakončení z páteře. Často se tak stává ze špatného pohybu, prochladnutí, ofouknutí či zpocení pokožky. Než člověk uzná, že je vhodné zajít k lékaři, může zkusit pár lidových rad a pomoci si bylinami.

Bez černý

Bez černý z čeledi zimolezovitých, kterému se jinak říká bezinky či kobzinky, je keř s bohatými bílými až krémovými drobnými kvítky. Plody dozrávají koncem srpna, ale než se tak stane, můžeme využít i květů a listů. Kvete v červnu. Roste hlavně v křovinách při krajích lesů, luk a rumištích.

Konkrétně na ischias se používají listy. Jejich rozemletím vzniká směs, která se přikládá na postižené místo. Nemusí to být jen oblast zad, tiší i revmatismus kloubů. Komu se směs takto konzistenčně nezdá, může do ní vmíchat borovou vazelínu, která spojí listy v hmotu, čímž se lépe nanáší.

Jírovec maďal

Českým jménem koňský kaštan, je strom pyšnící se svou mohutností a dosahující výškou až 30 metrů. Kvete zejména na jaře s vrcholem května a krásně voní. Plodem je tu ostnatá tobolka, ve které dozrávají lesklá semena čili kaštany. Sbírají se květy, semena i kůra.

Na ischias tu platí tinktura z květů a semen. Květy se sbírají od dubna do května a semena na podzim (září - říjen). Tyto tinktury napomáhají od bolestí. Semena se nadrtí a 1 objemový díl se použije na 10 dílů lihu. Květy rovněž ve stejném poměru, ale s tím rozdílem, že se postaví v uzavřené láhvi nejprve na 3 týdny na slunce. Scedí se a slouží jako výborné mazání na neuralgické potíže.

Křen selský

Venkovský křen čeledi brukvovitých, jinak také nazván jako mořská ředkev, je vytrvalá bylina se silným kořenem. U nás ho pěstujeme jako zeleninu, někde se s ním setkáme i v jeho plané formě. Sbírá se kořen v období po odkvětu, což je červenec - srpen.

Pro účely zmírnění bolesti se z kořene zpracovává ocet. Postup je jednoduchý. Křen se rozstrouhá, zalije octem asi 2 cm nad povrch a nechá zhruba 8 dní stát. Následně se prolisuje, slije do láhve a dobře uzavře. Potírá se na bolestivá místa dle potřeby.

Autor: Magazín o zdraví, nemocech, hubnutí, dietě, bylinkách a diskuzní forum

Čaje