Přiznejte se rodičům, že jste vegan

Když se člověk rozhodne, že se stane veganem, sám před sebou nemusí tohle rozhodnutí nijak obhajovat. Prostě se tak rozhodl a tím to končí. Problém ale může nastat ve chvíli, kdy se s touto novinkou rozhodne předstoupit před rodinu. Ta totiž s jeho novou životní cestou nemusí souhlasit, dokonce ji může odsuzovat. Co teď?!

Možná před podobným krokem právě teď stojíte i vy. Jste odhodlaní vydat se na cestu zalitou veganským sluncem – ať už jste k tomuto rozhodnutí měli jakýkoli důvod – a vrásky na čele vám dělá starost, jak to přijme rodina.

Rodinko, jsem vegan!

Být veganem je skvělá věc. Svému okolí tak ukazujete, že jste ohleduplní k přírodě – především pak ke zvířatům. Co by kdo proti tomu mohl namítat?! Jenže se s největší pravděpodobností ptáte sami sebe, co vám na to řeknou doma.

Bojíte se, že přijdou s argumenty, že si ničíte život, že nemáte rozum a že jste se možná úplně zbláznili. Třeba máte i obavy, že vás bude rodina podezírat, zda jste se jen nechytli nějaké špatné party nebo to není rozhodnutí nerozvážného mládí, které vás stejně za pár týdnů přejde.

Oznámit rodině – zvláště takové, ve které není ani jeden vegan – je stresující. Obavy jsou na místě a strach zažívá snad každý. Pokud se ale na tento důležitý krok dostatečně připravíte, nebude vás moci rodina vykolejit svými názory. Tak si pojďme říci, jak rodině oznámit, že jste vegan.

1.      Mějte v rukávu dobré důvody a argumenty

Pokud rodině řeknete, že se stáváte veganem, s největší pravděpodobností přijde otázka: PROČ?! Aby vás tedy rodina nezaskočila už na samotné začátku – tedy ihned po skončení vašeho projevu – mějte připravené důvody, které vás k vašemu rozhodnutí vedly. Spousta lidí má o veganech představu, že strádají, konzumují jen zeleninu a jejich tělo chřadne. Ukažte jim, že to není pravda. Vždyť i veganská strava má všechny potřebné látky a živiny – a pokud ne, dají se hravě doplnit nějakým doplňkem. No ne?!

2.      Nenechte se odradit. Za žádnou cenu.

Ne každý to dokáže pochopit. I to se může stát. Připravte se tedy na to, že vás možná budou chtít odradit. Vytasí se na vás s argumenty, kterými se vás budou snažit přesvědčit, že děláte obrovskou chybu. Ne-li dokonce největší chybu v životě.

Na rodinných sešlostech či oslavách na vás mohou chystat nejrůznější nástrahy v podobě masových pokrmů, vajíček, medu a jiných potravin, které teď odmítáte jíst. Navíc mohou přihodit i připomínky typu „jednou ti to neublíží“ nebo „když už slavíme ty narozeniny“ a podobně. Nepovolte a stůjte si za svým. Ono je to přestane bavit, uvidíte.

3.      Ukažte jim, že to není taková noční můra

Především rodiče takovou zásadní změnu u svých dětí možná uvidí neradi. Chtějí pro vás přeci jen to nejlepší, mají strach, že se nebudete stravovat kvalitně, že vám to či ono bude chybět. Není tedy nic jednoduššího, nežli jim ukázat, že to není taková noční můra – a věřte, že oni si to pravděpodobně představují v těch nejtemnějších odstínech!

Připravte jim nějaké veganské jídlo a pozvěte je na oběd. Jen ať vidí, že to má chuť i vůni, že to má hlavu a patu a že to vlastně není tak špatný.

 

Čaje