Měli byste jíst bílkoviny a sacharidy dohromady?

Můžete mít palačinky a vajíčka k snídani, krůtí sendvič k obědu a steak s brambory k večeři, a nemyslet si o tom nic, protože je to pro vás normální. Je normální, konzumovat sacharidy a bílkoviny ve stejném jídle, a je to asi něco, co jste dělali celý život. Je to ale něco, co byste měli dělat?

Může to komplikovat trávení

Sacharidy a proteiny jsou tráveny jinak, takže tím, že je konzumujete dohromady, to může zkomplikovat jejich štěpení. Některé diety vycházejí z tohoto konceptu a uvádějí, že pokud se oddělí sacharidy od bílkovin, budete hubnout.

Tento koncept byl poprvé navržen, když William Howard Hay držel dietu, která nedovolovala jíst škroby a proteiny v jednom jídle a která u něj vyústila ve ztrátu 50 liber (25 kg) za 3 měsíce, a také vyléčila zdravotní stav jeho srdce a onemocnění ledvin. Tato dieta byla později pojmenována Hayovou dietou. Na této teorii bylo založeno několik dalších diet.

Bílkovinné potraviny jsou tráveny jinak než sacharidové

Když jíte sacharidy nebo škrobnaté potraviny, včetně těstovin, brambor, obilovin, atd., začíná proces trávení v ústech za použití alkalického procesu. Když se potrava přesune do žaludku, trávicí proces pokračuje, a je vytvářena kyselina, aby pomohla při trávení a pomohla zničit všechny bakterie v potravinách. Trávicí proces pak pokračuje v tenkém a tlustém střevu.

Na druhé straně, trávení proteinů začíná v žaludku, za použití kyselého procesu. Proteinové vazby jsou rozrušeny kyselinou chlorovodíkovou, která je v žaludku, a pepsin štěpí proteinová vlákna na menší fragmenty. Proteinové trávení pokračuje v tenkém a tlustém střevu.

Když se konzumují spolu nemohou být správně štěpeny

Úvaha Williama Haye podle jeho teorie je, že pokud se škroby a bílkoviny konzumují spolu, tělo není schopno potraviny správně strávit. Bylo zjištěno, že doba trávení škrobů jsou 2 hodiny, zatímco proteinů asi 4 hodiny, ale kdyže snědí společně, může to trvat až 13 hodin než se potraviny stráví.

Když jídlo potřebuje takovou dobu trávení, může to vést ke kvašení a vytvoření toxických produktů. Uvedl, že tyto vedlejší produkty mohou vést k mnoha různým zdravotním problémům, a že je pro tělo těžší, se těchto toxinů zbavit. Říkal také, že když se škroby a bílkoviny konzumují samostatně, kyseliny a zásady budou v těle ve správné rovnováze, takže tělo je lépe schopno eliminovat toxiny. Jídlo bude řádně předtráveno, řádně stráveno a pravidelně vylučováno, takže se budete cítit zdraví.

Jaká jsou pravidla této diety?

  • Nejezte škroby a cukry s proteiny nebo jinými kyselinami ve stejném jídle.
  • Zelenina a ovoce by měl být významnou součástí stravy.
  • Ovoce jezte samotné a o 30 minut dříve, než jiné potraviny.
  • Nepijte mléko s jinými potravinami.
  • Čekejte 4 hodiny mezi škrobovými a proteinovými jídly.
  • Nejezte 2 koncentrované bílkoviny, jako např. ořechy a maso, ve stejném jídle.
  • Zeleninu lze kombinovat se škroby nebo proteiny.

Pomůže vám to zhubnout?

Nebylo provedeno hodně výzkumů týkajících se kombinování sacharidů a proteinů, ale jedna studie publikovaná v časopise International Journal of Obesity and Related Metabolic Disorders uvádí efekt kombinované diety vs. vyvážené stravy.

Subjektem studie bylo 54 obézních pacientů, kteří byli náhodně rozděleni na dietu kombinující potraviny, a vyváženou dietu. Obě diety měly velmi nízký obsah kalorií, s celkovou konzumací pouze 1100 kalorií za den. Obě skupiny dosáhly výrazného poklesu celkového tělesného tuku a pasu boků. Byl učiněn závěr, že, ačkoli obě skupiny dosáhly celkového zdraví a snížení tělesného tuku, skupina s kombinací potravin neměla větší množství úbytku hmotnosti.

Takže na základě této studie, nemá dodržování diety kombinující potraviny za následek žádné větší výsledky hubnutí než vyvážená strava. Úbytek hmotnosti, které obě skupiny dosáhly, mohl být následkem nízkokalorické diety.

Takže, měli byste kombinovat bílkoviny a sacharidy?

Dodržování diety, která odděluje sacharidy a bílkoviny je velmi obtížné, ale může mít několik výhod. (Já osobně jsem se v minulosti snažil držet potraviny kombinující dietu a dosáhl úbytek na váze a cítil jsem se celkově lépe.) Jste-li někdo, kdo má citlivější žaludek, může to způsobit, že trávicí proces bude hladší, a můžete se cítit lépe. To může také vést ke ztrátě hmotnosti. Hubnutí může být výsledkem celkově zdravější stravy, věnujete-li velkou pozornost tomu, co jíte.

Abyste mohli dodržovat takovouto dietu, musíte být disciplinovaní, protože existuje mnoho pravidel, která musíte dodržovat. To znamená, že musíte opravdu věnovat pozornost tomu, jaké potraviny jíte, co jíte spolu s nimi a kdy je jíte. Možná budete muset počkat několik hodin po skončení jednoho jídla, než budete smět jíst vaše další jídlo. A pokud máte rádi steak a brambory nebo vejce a palačinky, budete se toho muset vzdát. Ale pokud máte potíže zhubnout, nebo pokud máte nějaké zažívací problémy, může stát za to to vyzkoušet. Můžete mít výsledky, a můžete se cítit mnohem lépe!

Autor: Magazín o zdraví, nemocech, hubnutí, dietě, bylinkách a diskuzní forum

Čaje