Dukanova dieta

Dukanova dieta je jedna z celosvětově i místně nejužívanějších. Otcem této hubnoucí metody je Francouz Dr. Pierre Dukan, který na této dietě postavil svůj bestseller „Neumím zhubnout“. Z hlediska fyziologického se jedná o jednu z diet, které během svého hubnoucího procesu nezatěžují lidský organismus výraznými změnami ani stravovacím, či váhovým šokem. Mezi laickou veřejností i odborníky, tak zaujímá významné postavení. Nehledě těchto faktů je zde i důležitá skutečnost. A to ta skutečnost, že je vhodná pro aktivní a sportovně zamřené lidi. Proč? To si řekneme v následujících řádcích.

Průběh Dukanovi diety

Lidé, kteří se rozhodnou podstoupit tuto hubnoucí kůru procházejí čtveřicí stravovacích fází. Každá z těchto fází obsahuje určité seznamy potravin a pravidla. Základní myšlenkou této kůry je omezení příjmu škrobových, cukerných a podobných látek do lidského organismu. Naopak vyžaduje zvýšení příjmu pro svalstvo i kompletní lidský organismus důležitých bílkovin. Mimo výběru jídel je pro průběh důležité dodržování pitného režimu – alespoň 1,5 litru denně.

  1. Fáze diety

První fáze diety – takzvaná „Útočná“ má zaručit rychlý úbytek tukové hmoty v těle. Samozřejmě celková délka této fáze i cílený rozdíl v lidské váze je závislý na detailech konkrétní osoby.

  1. Fáze diety

Fáze s názvem „Rovnoměrná ztráta“ má za úkol uklidnit lidský organismus. U lidí s vysokou nadváhou může při první fázi dojít k rychlému úbytku váhy a proto je tato fáze postavena tak, aby šokovaný organismus zcela zasytila a předešla tak JoJo efektu. Během této fáze se pacient specializuje na bílkovinou a bílkovinně-zeleninovou stravu.

  1. Fáze diety

Během upevňovací fáze pacient začne pomocí příjmu cukrů a ostatních látek navracet organismus do stavu, kdy je schopný zcela pořádku fungovat. Lépe řečeno pokračuje ve druhé fázi návykem zpět na běžný příjem potravin.

  1. Fáze diety

Tato fáze už je naprostým návratem do běžného stravování. Samozřejmě, že kupříkladu okamžitá večeře o deseti chodech Vám příliš nepomůže, ale tělo má nyní úbytek váhy a stabilizovaný organismus. Podmínkou však je dodržování jednoho dne v týdnu podle zásad fáze první.

Knihy o Dukanově dietě - klinutím snadno koupíte:

Jaké potraviny jsou dovolené?

Artyčok - Chřest - Fazolové klíčky - Řepa - Brokolice - Růžičková kapusta - Zelí - Karotka - Květák - Celer - Okurky - Baklažán - Čekankovo ​​- Fenykl - Zelené fazolky - Kale - Salát , rukola , čekanky - Houby - Okra - Cibule , Pórek , Šalotka - Palm Hearts - Peppers - Pumpkin - Ředkvičky - Rebarbora - Dýně - Špenát - Rajčata - Tuřín - Potočnice - Cukety- Hovězí svíčková  - Vepřové kotlety - plátky hovězí roštěné - Vepřová panenka - Telecí kotlety - Jelení - Drůbež - Mléčné výrobky bez tuku

Neumíte zhubnout? S Dukanovou dietou se vydatně najíte

Dukanova dieta spočívá na principu omezování sacharidů ve stravě. Základem zdravého jídelníčku by podle francouzského lékaře a nutričního terapeuta Pierra Dukana měly být především bílkoviny. Výhodou časté konzumace masa, vajec, ryb a nízkotučných mléčných výrobků jakožto nejčastějších zdrojů bílkovin, je odbourání pocitu hladu. Nejúspěšnější dieta může být přece jen taková, při které nemusíte trpět hladem. Proto když poprvé vyšla Dukanova kniha Neumím zhubnout (Je ne sais pa maigrir), okamžitě se stala bestsellerem a životním stylem mnoha nadšenců, kterým se konečně podařilo zhubnout.

Základní recepty Dukanovy diety

Mezi snídaně, které si oblíbíte, budou patřit: vejce natvrdo a ledový salát, míchaná vejce, vajíčka se šunkou, kuřecí stehno se zelenými fazolkami, tvarohový koláč, ryba pečená s rajčaty, tuňák s lístky rukoly a mnohé další.

Jste-li zvyklí jíst pětkrát denně, můžete si dát k svačině jogurt, kus sýra, pudink nebo pečivo z pšeničných otrub.

K obědu si můžete dát kromě kuřecí polévky a hovězího vývaru jako druhý chod kuře na kari, kuřecí špízy, krůtí medailonky s houbovo-smetanovou omáčkou, hovězí guláš bez zahuštění moukou, hlívový guláš, přírodní řízky se zelným salátem, karbanátky s okurkovým salátem.

K večeři podávejte grilované makrely s brokolicí, otrubový chléb se šunkou či sýrem, rybí polévku s otrubovými krekry, uzené či sušené maso a ryby s chřestem či pečenou dýní. Nepřeberné množství kombinací a chutí doplňte semínky a kořením, vše podle chuti.

Dukanova dieta jídelníček

Dukanova dieta je způsob stravování, kterého se bez obav můžete držet celý zbytek života. Ze začátku se stačí vyhýbat zakázaným potravinám a zvyknout si na trvalou přítomnost masa, vajec a ryb na vašem talíři. Místo škrobové zeleniny typu brambory jako příloh k hlavnímu chodu vám bude stačit menší množství povolené vařené či syrové zeleniny. Na rozdíl od jiných proteinových diet Dukanova dieta povoluje konzumaci mléka a mléčných výrobků, pouze preferuje jejich nízkotučné varianty.

Mezi zakázané potraviny patří škrobová zelenina, rýže a výrobky z mouky jako pečivo či těstoviny. Na seznam hříchů patří plnotučné mléčné výrobky, sladkosti, cukr i med. Tím pádem odpadávají i sladké jogurty, nekvalitní tabulky čokolád, průmyslově vyráběné marmelády a džemy a balené ovocné šťávy, které obsahují velké množství cukru. Dukanova dieta se zříká také luštěnin (kromě sóji) a některých druhů zeleniny, jako jsou avokádo a škrobová zelenina.

Můžete si naopak dosytosti dopřávat spousty druhů masa a kvalitních výrobků z něj. Myslí se tím především libové maso kuřecí, krůtí, telecí, koňské, hovězí. Můžete jíst i vnitřnosti, všechny ryby a mořské plody. Vařit můžete i s nízkotučným mlékem, smetanou, či si pochutnávat na dezertech z nízkotučného tvarohu a na kvalitních nízkotučných sýrech.

Dukanova dieta recepty

K snídani, obědu i večeři nyní budete mít především maso, vejce, ryby a mléčné výrobky. Mezi snídaně, které si oblíbíte, budou patřit: vejce natvrdo s ledovým salátem, míchaná vejce, vajíčka se šunkou, tvarohový koláč, rybu pečenou s rajčaty, tuňák s lístky rukoly nebo krekry z bezlepkových obilovin, které si okořeníte jogurtovým dresingem. Jste-li zvyklí jíst pětkrát denně, můžete si dát k svačině jogurt, kus sýra, pudink nebo kus zeleniny.

K obědu si můžete dát hovězí vývar, kuře na kari, kuřecí špízy, krůtí medailonky s houbovou omáčkou, hovězí guláš bez zahuštění moukou, hlívový guláš nebo karbanátky s okurkami nakrájenými na kolečka.

K večeři podávejte grilované makrely s brokolicí, otrubový chléb se šunkou či sýrem, rybí polévku s otrubovými krekry, uzené či sušené maso, ryby s chřestem či pečenou dýní nebo kuřecí stehna pečená se zelenými fazolkami.

Kuřecí stehna se zelenými fazolkami

Ingredience (pro 4 osoby): 1 kg kuřecích stehen, 1 kg mražených zelených fazolek, 1 lžička mletého chilli, ½ lžičky pepře, 2 lžičky drceného kmínu, 1 ½ lžičky soli, 2 lžíce olivového oleje.

Postup přípravy: Kuřecí stehna omyjeme a zbavíme kůže, posypeme ½ lžičkou soli a pepře, 1 lžičkou kmínu, vložíme do pekáče vyloženého pečícím papírem. Fazolky dáme do mísy, přidáme zbylou sůl, chilli, kmín a důkladně promícháme s olivovým olejem. Přidáme do pekáče ke kuřeti, podle potřeby pokapeme pár lžičkami vody a olivového oleje. Pečeme při 180°C po dobu 40 minut.

Autor: Magazín o zdraví, nemocech, hubnutí, dietě, bylinkách a diskuzní forum

Čaje