Tato bylina s českým názvem stévie sladká (stevia rebaudiana)je také velmi dobře známá pod označením „sladká nebo cukrová tráva“. S trávou ani travinami jako takovými ovšem nemá nic společného. Jedná se o trvalku, která běžně dosahuje výšky až 80cm. Charakteristické jsou její lístky, které svým uspořádáním rostou protistojně. Celá rostlina je v mládí jemně ochlupená světlými chloupky. V období květu není tato bylina nijak nápadná.

Číst dál: Stévie sladká, přírodní sladidlo

Šalvěj lékařská (Salvia officinalis) je 30 - 70 cm vysoký polokeř. Charakteristické jsou především listy, které jsou vstřícné, řapíkaté a mají podlouhlý, někdy mírně oválný tvar. O okrajích listů můžeme také pozorovat typická „ouška“. Květy mají obvykle fialovou, někdy i bílou barvu. Koruna může nést čtyři až deset květů.

Číst dál: Šalvěj lékařská, krása která pomáhá

Brusinka (Vaccinium vitis) je nízký polokeř s výškou 10-30 cm. Charakteristické jsou tuhé střídavé lístky oválného až vejčitého tvaru. Vrchní část lístku je tmavě sytě zelená, zespod jsou potom světle nazelenalé. Květy brusinky mají formu hroznu se zvonkovou korunou a bílou až slabě narůžovělou barvou. Koruny většinou nesou 4-5 květů. Vůně květů je spíše slabá, nikterak aromatická. Zajímavé jsou především plody brusinky, které v průběhu dozrávání značně mění svou barvu. Zprvu mají bílou zelenou barvu, postupně blednou do jasně bílé zářivé barvy a posléze začnou sytě červenat.

Číst dál: Brusnice brusinka, chutná i pomáhá

Čaje