ženšen

Ženšen je jeden z jedenácti různých druhů nízkých, pomalu rostoucích dekoračních rostlin s dužnatými kořeny. Ženšen patří do rodu "Panax" a rodiny "Araliaceae". Byliny se skládají ze světlého kořene vidlicového tvaru, relativně dlouhého stonku a zelených listů oválného tvaru. Ženšen je v současnosti jedním z nejvíce kupovaných bylinných doplňků a věří se, že obnovuje a posiluje normální pohodu.

Jak o americkém ženšeni (Panax quinquefolius, L.) tak o asijském ženšeni (P. ginseng) se předpokládá, že poskytuje podporu energie, nižší hladiny cukru a cholesterolu v krvi, snížení stresu, podpoří relaxaci, léčbu diabetu a léčbu sexuálních dysfunkcí u mužů. Je třeba poznamenat, že sibiřský ženšen (Eleutherococcus senticosis) není pravý ženšen a nepatří do rodu "Panax". Patří do rodiny Araliaceae, ale spotřebitelé by si měli uvědomit, že to není totéž jako americký nebo asijský ženšen.

Ženšen pravý je nejsilnějším posilujícím prostředkem asijské medicíny, je hodnocen jako nejúčinnější adaptogen. Dorůstá výšky 30 až 60 cm, podzemní část je tvořena mohutnou kořenovou hlavou nepravidelného tvaru, z ní výrůstají mrkvovité kořeny (1-2) dosahující délky až 20 cm a tloušťky až 3 cm. Kořeny mohou připomínat lidské tělo, bývají ve střední části rozvětvené, lodyha je nevětvená. Nadzemní část na zimu odumírá, nová lodyha na jaře vyrůstá z pupenů na kořenové hlavě, které se zakládají v průběhu srpna předchozího roku.

Ženšen pravý roste v podrostu smíšených a širokolistých opadavých lesů na severovýchodě Číny, ve východním Rusku a v horách Severní Koreje.

Hlavní užívanou částí ženšenu je kořen, který se buď suší na slunci, čímž vzniká tzv. bílý ženšen, nebo se paří v bylinném či cukerném nálevu a následně suší umělým teplem, čímž vzniká tzv. červený ženšen, který je křehký, mírně sklovitý, hnědočervené barvy. Před použitím se kořen krájí či práškuje. Nejkvalitnější je kořen sedmiletý. Často se však z ekonomických důvodů prodává poue tříletý !!!

Historie ženšenu

Slovo ženšen pochází z čínského termínu "rénšen", který se doslovně překládá jako "mužský kořen". Předpokládá se, že dostal toto jméno, protože kořen rostliny vypadá jako nohy muže. Před více než 5000 roky, v horách Mandžuska, Číny, byl Panax ginseng běžně používán pro svou omlazující sílu. Bylina byla považována za symbol božské harmonie a jeho lidský tvar byl velmi žádoucí.

Výhody ženšenu byly poprvé zdokumentovány v Číně za dynastie Liang (220-589 nl). Čínská legenda má to, že dřívější císaři ho používali jako lék na všechny nemoci, a že ho nejen konzumovali, ale také používali na mýdla, pleťové vody a krémy. Ve třetím století před naším letopočtem, vyvolala poptávka Číny po ženšeni obrovský mezinárodní obchod s bylinou z jiných částí světa - výměnou za hedvábí atd.

V roce 1716, jezuitský kněz v Kanadě slyšel, že ženšen byl v Číně velmi vyhledávaný, a tak hledal tuto bylinu v oblastech francouzké Kanady - ekologicky podobné Mandžusku. Po třech měsících hledání nakonec našel bylinu téměř totožnou s asijským ženšenem blízko města Montreal - bylina kterou našel se stala známou jako americký ženšen. Brzy po objevu amerického ženšenu, botanici a bylinkáři zjistili, že je zcela běžný v listnatých lesích východních Spojených států.

Export ženšenu ze Severní Ameriky do Číny začal silně vzrůstat. Nicméně, bylina byla nadměrně sklízena v polovině sedmdesátých let a brzy byla považována za ohrožený druh. Vzhledem k tomu, že začali v roce 1970 ohroženou byliny pěstovat farmáři, se obchod s americkým ženšenem neustále zvyšuje. V současné době, stát Wisconsin, zejména Marathon County, produkuje téměř 95% amerického ženšenu. Bylina je také široce pěstována v provincii Ontario, Kanada.

V čínské knize bylin z 1. století před naším letopočtem je ženšen popsán jako bylina podporující 5 vnitřních orgánů, tišící nervy, zklidňující mysl, zastavující křeče, vyhánějící zlé duchy, čistící zrak a zlepšující paměť. Ženšen pravý je významnou bylinou lidové medicíny zejména v Číně, Japonsku a Koreji.

Druhy ženšenu pravého

  • Korejský ženšen – divoký se již téměř nevyskytuje, uměle se pěstuje na několika farmách, obsahuje největší počet saponinů
  • Čínský ženšen – divoký se zatím vyskytuje, obsahuje druhý největší počet saponinů

Účinné látky ženšenu pravého

Ženšen obsahuje směs několika desítek silně účinných látek, které tvoří více než 20% hmotnosti sušeného kořene. Předčí běžné povzbuzující látky jako je káva, čaj, nikotin či energetické nápoje. Jeho účinek nastupuje pomaleji, ale je dlouhodobý a zdravý prospěšný. Farmakologicky podstatné složky jsou saponiny (obsahuje více než 70 různých saponinů – bývají hromadně označovány jako ginsenosidy, případně panaxosidy), antioxidanty (ze zásadních zejména maltol, kyselina salicylová a kyselina vanilová), polysacharidy (například ginsan – výrazný stimulující vliv na imunitní systém) a peptidy.

K čemu se ženšen používá?

Tradičně se ženšen používá k léčbě řady různých onemocnění. Je však třeba poznamenat, že terapeutické vlastnosti ženšenu jsou často zpochybňovány západními vědci a zdravotníky z důvodu malého "vysoce kvalitního" výzkumu, kterým se stanoví jeho skutečná účinnost v medicíně.

Ženšen se hojně využívá v Tradiční Čínské medicíněŽenšen se hojně využívá v Tradiční Čínské medicíně

Ženšen je nejúčinnější doposud známý adaprogen (stabilizátor), tedy má účinky regenerační, chrání před poškozením, stárnutím a odumíráním buněk. Adaptogenní efekt ženšenu plyne pravděpodobně ze změn v absorbci kyslíku tkáněmi a přechodné změně v metabolismu cukrů a tuků. Dle výzkumů se u mužů slepšily sexuální funkce podobně jako při užívání viagry. Pomáhá proti chorobám srdečně-cévním (arterioskleróza, zvýšený krevní tlak a cévní problémy včetně křečových žil a hemoroidů), imunitním (tlumí chronické záněty, alergie a bolest např. kloubní, chrání před viry, uplatňuje se v léčbě nádorů), nervovým (bolest hlavy, kocovina, parkinsonizmus, slábnutí mentálních funkcí), metabolickým (diabetes 1. i 2. typu, úprava metabolismu tuků). Při radiačním poškození se považuje za nejlepší existující lék.

Toxicita a vedlejší účinky ženšenu

Užívání ženšenu je považováno za bezpečné, pokud je dodrženo doporučené denní dávkování. Při studii s dlouhodobým užíváním vysokých denních dávek odpovídajících 15 gramům ženšenu na kilogram živé váhy se objevila hypertenze, poruchy trávení, nespavost, nervozita, deprese, zmatenost.

Lidé, kteří berou ženšen, tak činí proto, že říkají:

  • Ženšen je jedním z nejvíce používaných bylinných doplňků.

  • Poskytuje energii a zabraňuje únavě - Ženšen stimuluje fyzickou a duševní aktivitu lidí, kteří jsou slabí a unavení. Studie Mayo Clinic odhalila, že ženšen vykázal dobré výsledky v pomoci s únavou pacientů rakoviny.

  • Zlepšuje kognitivní funkce - Ženšen může zlepšit schopnost myšlení a poznání. Výzkum publikovaný v The Cochrane Library, provedený na lékařské škole Nantongské University v Číně, přezkoumal, zda toto tvrzení je pravdivé.

  • Hlavní autor, JinSong Geng, MD, řekl, že s ohledem na výsledky studie " se zdá, že ženšen má některé blahodárné účinky na poznávání, chování a kvalitu života."

  • Další studie, zveřejněná v časopise Journal of Dairy Science, zkoumala, zda by bylo možné včlenit americký ženšen do potravin. Vědci vyvinuli mléko obohacené ženšenem s dostatečným množstvím ženšenu pro zlepšení kognitivních funkcí.

  • Má protizánětlivé účinky - Ženšen má sedm složek, ginsenosidů, které mají imunitně-supresivní účinky, podle výsledků experimentů, které byly publikovány v časopise Journal of Translational Medicíne Allan Lau, který studii vedl, řekl, že "protizánětlivá role ženšenu může být působena kombinovaným účinkem těchto ginsenosidů, zaměřujícím se na různé úrovně imunologické aktivity, a tak přispět k rozmanité akci ženšenu u lidí".

  • Zabraňuje rakovině - v ženšenu mohou existovat látky, které mají protirakovinné účinky. Několik populačních studií v Asii naznačuje, že konzumace této bylin vede k nižšímu riziku rakoviny.

  • Vědci Vanderbilt-Ingram Cancer Center zjistili, že ženšen zlepšil přežití a kvalitu života po diagnóze rakoviny prsu.

  • American Cancer Society říká, že " jsou stále potřebné klinické studie ke zjištění, zda je ženšen účinný u lidí."

  • Může pomoci mužům s erektilní dysfunkcí - Muži mohou užívat ženšen k léčbě erektilní dysfunkce. Korejská studie 2002 odhalila, že 60 procent mužů, kteří brali ženšen zaznamenali zlepšení příznaků. Kromě toho, výzkum publikovaný v odborném časopise British Journal of Clinical Pharmakology předkládá "důkazy o účinnosti červeného ženšenu v léčbě erektilní dysfunkce."

Nežádoucí účinky ženšenu

Přestože ženšen je obecně považován za bezpečné konzumovat, byly hlášeny následující nežádoucí účinky:

  • Bolesti hlavy
  • Zvýšená tepová frekvence
  • Nevolnost
  • Neklid
  • Potíže se spánkem
  • Ženy mohou také zažít oteklé prsy a krvácení z pochvy

Komplikace spojené s ženšenem

Lékaři nedoporučují užívat ženšen spolu s třídou antidepresiv nazývaných inhibitory monoaminooxidázy (MAOI), protože to může způsobit manické epizody a třes. Ženšen může ovlivnit účinky léků proti krevnímu tlaku a srdečních léků, včetně blokátorů kalciového kanálu, jako je nifedipin (Procardia ®). Nikdy nemíchejte ženšen se srdečními léky bez konzultace s lékařem. Kromě toho, ženšen může podle American Cancer Society zvýšit riziko krvácení při užívání s léky, které ovlivňují srážení krve (např. warfarin nebo aspirin).

Ženšen předávkování

Příznaky mírného předávkování ženšenem:

  • Podrážděnost
  • Rozmazané vidění
  • Edém
  • Průjem
  • Krvácení
  • Nervozita
  • Buzení
  • Závratě
  • Sucho v ústech

Příznaky závažného předávkování ženšenem:

  • Snížení srdeční frekvence
  • Zvracení
  • Nevolnost
  • Křeče
  • Delirium
  • Záchvaty

Lidé, kteří mají některý z výše uvedených příznaků, mají přestat ženšen užívat a ihned vyhledat lékařskou pomoc.

Autor: Magazín o zdraví, nemocech, hubnutí, dietě, bylinkách a diskuzní forum

Čaje