kdy ukončit dietu

Držet dietu může být obtížné a diety mají obrovský dopad na váš život. Takže kdy je ten správný čas dietu ukončit? Bohužel odpověď na tuto otázku není jednoduchá. Mnoho lidí dosáhlo svého cíle snížit váhu za týdny, měsíce či dokonce roky odhodlání a vytrvalosti, jen aby se opět zvýšila, jakmile zvolnili své stravovací návyky. Jiní začali velmi přísné dietní režimy, které jsou v dlouhodobém horizontu neudržitelné a během několika týdnů se vrátili ke svým starým zvykům a hmotnosti.

Na dietu lze nahlížet ze dvou úhlů — můžete buď přijmout, že pro udržení požadované váhy budete muset dodržovat dietu po celý zbytek svého života, nebo se můžete vyhnout "dietám" a prostě přijmout zdravé stravovací návyky, které jsou udržitelné a neomezující, takže nemáte pocit, že jste na dietě. V dlouhodobém horizontu může být mnohem snazší udržet nahlížení na zdravou výživu jako na životní styl, než dieta.

Můžete ukončit dietu, když dosáhnete požadovanou váhu?

Pravdou je, že k tomu abyste zhubnuli, musíte jíst méně kalorií, než spálíte fyzickou aktivitou. Mnoho lidí úspěšně zhublo po nízkokalorické dietě, ale jakmile dosáhli požadované hmotnosti, mají tendenci vrátit ke starým stravovacím návykům. To často znamená, že opět zkonzumují více kalorií, než potřebují, a váha se vrátí brzy zpět.

Chcete-li zachovat svou novou váhu, musíte být v energetické rovnováze, tj. konzumovat stejné množství kalorií, jako spalujete. To může znamenat, že můžete zmírnit svou dietu ve srovnání s tím, kdy vaším cílem bylo hubnutí a přidat několik dalších lahůdek či požitků, nicméně pokud úplně opustíte svou dietu, je pravděpodobné, že se váha vrátí.

Nezapomeňte, že pokud jste snížili váhu, počet kalorií potřebných pro udržování hmotnosti je nižší než když jste předtím měli váhu větší. Neexistuje způsob, jak to obejít. Chcete-li setrvat na nové váze, budete muset pokračovat v nějakou formu diety, nebo alespoň nějakým způsobem změnit své stravovací návyky.

Proč velmi přísné diety obecně vedou k znovunabytí hmotnosti

Velmi normativní diety, které eliminují skupiny potravin, spotřebují spoustu mimořádného času a peněz, bývá obtížné držet s ohledem na sociální situaci a obvykle skončí návratem k původní hmotnosti. Mnoho lidí drží tyto typy diet tehdy, když chtějí rychle zhubnout kvůli důležité události, nebo prostě mají dost přebytečné váhy.

Co se často nebere v úvahu však je, že tyto diety obvykle nejsou dlouhodobé řešení, a jakmile je přestanete dodržovat, a vrátíte se k normálnímu stravování, získáte zpět váhu a často o trochu více.

Proč je zdravá dieta důležitá pro život

Protože rychlé diety obvykle mají v průběhu času za následek návrat k původní hmotnosti a poněvadž je třeba neustále udržovat váš příjem kalorií nižší, abyste udrželi svou požadovanou hmotnost, znamená to, že bychom měli být všichni držet dietu po celý náš život?

Odpovědí na snahu o dosažení a udržení zdravé tělesné hmotnosti je dosažení rovnováhy ve vaší dietě, která se nemá uchýlit k extrémům a snadno se udržuje, přičemž ještě drží kalorie na nižší úrovni. Je to všechno o malých, zdravých změnách životního stylu, které jsou sotva znatelné, ale působí obrovský rozdíl pro vaše zdraví.

Tímto způsobem nemáte nikdy pocit, že jste na dietě, nemusíte počítat kalorie nebo mít pocit viny, když zhřešíte. Nejsou žádné zakázané potraviny, a žádná speciální dietní jídla nebo drahé formule

Je důležité si uvědomit, že jídlo, které konzumujeme, poskytuje nejen kalorie, ale také důležité živiny, které potřebujeme pro správnou funkci těla. Myšlení na to, co dodáváte do vašeho těla vám zlepší vaše zdraví, zhodnotí vaše jídlo a ještě udržuje zdravou váhu.

Je třeba poznamenat, že pro osoby, které mají nadváhu, může být nutný přísnější počáteční přístup, pokud jde o ovládání kalorií, ale tím, že přijmete zdravé dlouhodobé návyky po dosažení cílové hmotnosti, je mnohem větší šance na její udržení. Cvičení je také klíčovou součástí jakéhokoli plánu na hubnutí nebo udržení dosažené váhy.

Snadné změny pro udržení zdravé váhy

 • Volte méně zpracované potraviny
 • Volte libové maso a odstraňte viditelný tuk nebo kuřecí kůže
 • Udržujte malé velikosti porcí pomocí menších talířů a neberte si druhou porci.
 • Jezte uvědoměle, a pokud jste opravdu hladoví, vždy s ohledem na to, co vchází do vašich úst a co to přináší do vašeho těla.
 • Volte nízkokalorické nápoje
 • Volte nízkotučné mléčné výrobky
 • Zvolte metody vaření s nižším obsahem tuku, jako je grilování a vaření v páře, zvolte také potraviny, které jsou vařené tímto způsobem, když jíte mimo domov.
 • Nahraďte nezdravé nasycené tuky nenasycenými alternativami
 • Zvolte jídla na rostlinné bázi a vyhněte se potravinám na bázi smetany
 • Nemějte doma nezdravé jídlo, pokud zjistíte, že je mu těžké odolat.
 • Uvědomte si, že některé potraviny by měly být považovány za výjimečné a jezte je jen jako pamlsek.
 • Počkejte 20 minut po ukončení jídla a zjistěte, zda jste stále ještě hladoví dříve, než si dáte druhou porci.

Situace, kdy byste měli diety ukončit

Zatímco ve většině případů je rozhodnutí zda držet dietu, nebo ne, zcela osobní volbou, jsou některé situace, kdy diety, zejména ty velmi omezující jsou nevhodné a nemělo by se v nich pokračovat. Mezi ně patří:

 • Těhotenství
 • Nemoc
 • Extrémní hubnutí
 • Nežádoucí účinky, jako jsou nedostatek vitamínů, letargie, žaludeční potíže, závratě a jiné nepříznivé zdravotní problémy

Autor: Magazín o zdraví, nemocech, hubnutí, dietě, bylinkách a diskuzní forum

Čaje