Houba Shiitake

Je libo dobrotu, která je typická pro japonskou a čínskou kuchyni a dokonce vám pomůže při hubnutí? Potom se s námi zaměřte na houbu shiitake. Prozradíme vám, jaké jsou její účinky na váš organismus a jakým pomocníkem je při redukčních dietách.

Houba Shiitake – představme si ji

Tato houba pochází z jihovýchodní Asie, kde se pěstovala a pro své blahodárné účinky užívala již před dvěmi tisíci let. Česky se nazývá houževnatec jedlý, patří podobně jako hlíva ústřičná do skupiny dřevokazných hub a je velice oblíbená pro svou vynikající chuť. Tato houba, označovaná jako perla mezi houbami, má blahodárné účinky na lidský organismus a díky své nízké energetické hodnotě a vysokému obsahu zdravý prospěšných látek je velmi cennou potravinou. Oblíbili si ji nejen kuchaři z celého světa, ale Shiitake se také čím dál častěji stává součástí mnohých kosmetických a léčivých přípravků. Důkazem je i její zvyšující se konzumace, která zásadně stoupá každý rok. Shiitake je v celosvětovém měřítku nejčastěji pěstovanou houbou hned po žampionech.

Houbu poznáme podle lesklého, světle hnědého až hnědého klobouku, který může být bíle skvrnitý. Jeho průměr může být od jednoho do deseti centimetrů.

Účinky na zdraví

Přezdívá se jí elixír života nebo houba dlouhověkosti. Její léčivé účinky na lidský organismus se začaly intenzivně zkoumat po výbuchu jaderné bomby v Hirošimě. V této době se prokázalo, že houba Shiitake dokáže zlepšit průběh nemocí z ozáření. Výzkumy poté odhalily množství zdraví prospěšných látek, které se v této houbě ukrývají. Houba Shiitake je hodnotným zdrojem bílkovin, minerálů, zejména draslíku, fosforu, železa a zinku, polysacharidů a také vitamínů, zejména B1, B2, B3 a D. Jednou z nejhodnotnějších látek, která je v Japonsku registrována jako lék, je lentinan, který dokáže aktivovat imunitní systém a funguje jako antioxidant. Účinně posiluje celkovou obranyschopnost proti onemocněním a má protivirové účinky. V Japonsku se běžně užívá jako standardní součást léčby některých nádorů. Má též skvělé antibakteriální účinky, pomáhá eliminovat virová, plísňová i parazitární onemocnění. Má dobrý efekt i při léčbě některých kožních onemocnění, zejména akné. Další důležitou látkou obsaženou v houbě Shiitake je eritadein, který napomáhá udržovat správnou hladinu cholesterolu, snižuje riziko vysokého krevního tlaku a tím chrání náš kardiovaskulární aparát. Z dalších pozitivních účinků na organismus je její blahodárný vliv na činnost jater, působí proti vzniku migrény, alergie a chronické únavy. Také je výborným prostředkem k očistě organismu a krve od toxických látek, zejména léků, alkoholu a nikotinu. Pozitivně ovlivňuje i látkovou výměnu, čistí trávicí trakt a má regenerační účinky.

Konzumací houby Shiitake v jakékoliv podobě tak můžete z přírodních zdrojů čerpat vše, co vaše tělo plně ochrání. Též zlepšuje i váš zevní vzhled (pozitivní účinek na akné).

Využítí Shitake v kuchyni

Její využítí v kuchyni je velmi rozmanité. Houbu můžeme upravovat různými způsoby - dusit, smažit, zapékat, udit či fritovat. Její lahodná kořeněná chuť a výrazné aroma vynikne zejména v kombinaci s rybím, králičím a kuřecím masem. Má všestranné využití a je zvlášť vhodná při makrobiotických, redukčních i vegetariánských dietách. Dokáže zasytit a přitom se po ní netloustne.

Součást redukční diety

Shiitake je výborným doplňkem do jídelníčku, který podporuje vaši imunitu a navíc napomáhá při redukční dietě. Má totiž skoro nulovou energetickou hodnotu a přitom lehce navodí pocit plného žaludku. Houby celkově jsou vhodné pro redukční diety, jelikož mají velký objem a díky obsahu vlákniny vám vydrží pocit sytosti ještě několik hodin po jídle. Jsou vhodné i pro diabetiky, jelikož mají nízký obsah jednoduchých sacharidů. Pokud se tedy chystáte houby Shiitake zařadit do vašeho jídelníčku, neváhejte, pomůže vám při hubnutí. Hodí se jako náhražka za maso, do omáček, polévek, můžete je též obalovat jako řízek či přidat do salátů. Ochutnejte tento léčivý zázrak, dnes je snadno dostupný v mnoha podobách.

Autor: Magazín o zdraví, nemocech, hubnutí, dietě, bylinkách a diskuzní forum

Čaje